צהוב סנסט FCF

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

צהוב סנסט FCFאנגליתSunset Yellow FCF) נקרא גם צהוב כתום S, הוא פיגמנטי צביעה אזו כתום המופק מנפט. כאשר נעשה בו שימוש במזון בארצות הברית הוא נקרא צהוב 6, באירופה הוא מסומן באמצעות מספר E כ-E110.

שימושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

צהוב סנסט משמש במזון, קוסמטיקה ותרופות. לדוגמה הוא נכלל בסוכריות, קינוחים, חטיפים, מרקים, פירות משומרים, בריבות, ושתייה (הפנטה לסוגיה).

לרוב נעשה שימוש בצהוב סנסט ביחד עם אמרנת (E123), על מנת לייצר צבע חום בשוקולדים וקרמל.

בטיחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצריכה היומית המקובלת היא 4 מיליגרם לכל ק"ג משקל גוף, על פי הנחיות האיחוד האירופי וארגון הבריאות העולמי.

רגולציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירופה[עריכת קוד מקור | עריכה]

צהוב סנסט היה אסור או מוגבל לשימוש כתוסף מזון בנורווגיהפינלנד ושוודיה.

בשנת 2008 קראו רשויות הבריאות בבריטניה ליצרנים להפסיק להשתמש באופן וולונטרי ב-6 צבעי מאכלטרטרזיןאזורובין,  Ponceau 4R, קווינולין צהוב, צהוב סנסט ואדום אלורה AC.

תקנות האיחוד האירופי שנכנסו לתוקף בשנת 2010 מחייבות יצרני מזון לציין על האריזה של מזון המכיל אחד או יותר מ-6 צבעי המאכל הנ"ל הצהרה האומרת: "עלול ליצור השפעה שלילית על פעילות וקשב אצל ילדים".

ארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

צהוב סנסט הידוע בארצות הברית כצהוב 6, מאושר לשימוש כצבע ל: מאכל, תרופות וקוסמיטקה.

מחלוקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז שנות ה-70 ישנה דאגה ציבורית כי צבעי מאכל חשודים בגרימת התנהגות הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות בקרב ילדים. דאגה זו הובילה את רשויות המזון בארצות הברית ובמדינות נוספות לבחון מחקרים בנושא. בריטניה ביצעה מחקר לבחינת השפעת 6 צבעי המאכל שהוזכרו וכן סודיום בנזואט (חומר משמר), על ילדים שצורכים אותם באמצעות משקאות, המחקר פורסם ב-2007. המחקר מצא "קשר אפשרי בין צריכת צבעי מאכל וסודיום בנזואט להיפראקטיביות" בקרב ילדים. וועדת הייעוץ שבחנה את המחקר קבעה כי עקב מגבלותיו לא ניתן להשליכו על האוכלוסייה הכללית, וכי נדרש מחקר נוסף.

האיחוד האירופי סימון מוצרים המכילים את החומרים שנבדקו, כזהירות מונעת. בריטניה קראה ליצרי מזון להפסיק להשתמש בחומרים אלה באופן וולונטרי. בשנת 2009 בחנה הרשות האירופאית לבטיחות במזון את הנתונים והמידע וקבעה ש"הראיות המדעיות הקיימות לא מצביעות על קשר בין צריכת צבעי מאכל לשינוי התנהגות".

מנהל התרופות והמזון האמריקאי לא הוציא הנחיות חדשות לציבור בעקבות המחקר באירופה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא צהוב סנסט FCF בוויקישיתוף