צוות הווי הנח"ל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
צוות הווי הנח"ל
צוות הווי הנח"ל 1970
צוות הווי הנח"ל 1970
פיקוד נח"ל
תאריך הקמה 1968
תאריך פירוק 1973
תוכניות 3
התוכנית הראשונה כמה טוב
התוכנית האחרונה כל שהיה בינינו (1971)
תקליטים 4

צוות הווי של הנח"ל פעל כהרכב נפרד בצמוד ללהקת הנח"ל. צוות הווי זה פעל עוד משנות החמישים, ואחד מכוכביו היה מנחם לייזרוביץ' (רן אלירן). באותן השנים הייתה נחמה הנדל חברה בלהקת האם, ובהופעות המשותפת הכירו השניים, היכרות שהובילה לאחר שחרורם להקמת הצמד "רן ונמה". חברה נוספת בצוות ההווי היא בת שבע גיצין, לימים בת שבע גלעד וגם בני ברמן.

תפקידו המקורי של הצוות היה לעבור ממשלט למשלט ומבסיס לבסיס על מנת ללמד את החיילים את שירי הארץ. המדריך של הצוות היה יוסי ואלד, שעבד גם עם להקת הנח"ל באותן השנים, והוא זה שצירף לצוות חייל צעיר בשם שייקה פייקוב. לצוות ההווי עדיין לא היה חומר מקורי משלו בתקופה זאת.

במשך השנים, צוות הווי של הנח"ל, כשאר צוותי ההווי, התבסס על קולותיהם של חבריו ופחות על תנועה, תפאורה ותלבושות, כאשר החומר שביצע הפך להיות מקורי. במשך שנים פעל צוות ההווי בצילה של להקת הנח"ל, ורק לקראת סוף שנות השישים זכה להכרה אזרחית. בשנת 1968 העלה הצוות את התוכנית "כמה טוב" בהדרכתם המוזיקלית של צביקה ארבל ובני נגרי. תקליט התוכנית זכה להצלחה גדולה, וכלל את הלהיטים "חורשת האקליפטוס" בסולו של אופירה גלוסקא וצילה דגן, "מלאך מסולם יעקב" ששרה סולו רותי בן-אברהם, והלהיטים של ממש "זמר שכזה", "כמה טוב", "החצוצרות", "גשם ראשון", "באביב את תשובי חזרה" (עם אופירה גלוסקא וליאור עמירן), "הפכפך כאביב" ו"בתוך שלולית המים". מחברי ההרכב הנוספים היו יואב נטע, ראובן צומן ועידית חיים. השיר "חורשת האקליפטוס" השתתף במצעד הפזמונים שנה אחר כך והגיע למקום ה-22.

שנה מאוחר יותר (1969) הקליט הצוות שיר בודד שנקרא "הגדנ"עים נעים", עבור סרט תיעודי שצולם באותו שנה הנקרא בשם זה. את השיר הלחין יאיר רוזנבלום למילים של יורם טהרלב.
גם התוכנית הבאה של הצוות, "חופשה דמיונית" (1970) זכתה להצלחה רבה. מהקלטות התוכנית היו הלהיטים "חופים הם לפעמים" ששרו צבי ארבל ועידית חיים, "חופשה דמיונית", "אהבות הפרחים", "כל העיר מרכלת עלינו", "יובל", "שרב" ששר פיני כהן ו"יום יפה". לצידם הופיעו חברי הצוות הוותיקים יואב נטע וליאור עמירן, ועמם החדשים אבנר וולף, יהודית אבני ונגה אשד.
באותה שנה, קצת אחרי התוכנית הזו, הקימו צוות הווי חדש שכינויו היה "אדום עתיק", ובין חבריו היו ירדנה ארזי, גידי גוב, דני סנדרסון שהיו גם בלהקת הנח"ל, יזהר כהן ועוד. הצוות הופיע בתוכנית הטלוויזיה "ברוכים הבאים" בערוץ הראשון שצולמה בהיאחזות הנח"ל קליה, אותה הנחה אורי זוהר. בתוכנית שר הצוות שוב את השיר "חופים הם לפעמים" וגם גרסה מחודשת לשיר "יונתי בחגווי הסלע" בקצב מהיר יותר (להבדיל מהסגנון של להקת הנח"ל בשנות ה-50).
רוב חברי הצוות שבו ללהקת הנח"ל, ומי שנשארו בצוות הצטרפו יחד לחברי צוות חדשים שהגיעו והפיקו את התוכנית "כל שהיה בינינו" שעלתה ב-1971. התוכנית גם כן זכתה להצלחה במידה, לעומת שתי התוכניות הקודמות של הצוות. היו פחות הופעות, אבל הצליחו השירים "כל שהיה בינינו" ששר יזהר כהן, "אניית הסתיו", "הי דו די דה", "יש פרחים" וגרסה נוספת לשיר "חופים הם לפעמים", הפעם שרו אותו סולו יואב נטע ונגה אשד, לצד סנדרסון, אלון אלוארצ'יק (שאחר כך פנו ללהקת הנח"ל), כרמלה גזית (שפנתה ללהקת גייסות השריון), יזהר כהן, פיני כהן, ציפי ברזילי, פרץ ירון, אבנר וולף, ועוד.
יזהר כהן נשאר גם לפעילות האחרונה של הצוות ב-1973, שצומצם לשלושה זמרים בלבד. חברות הצוות הנוספות היו ציפי זרנקין וחני מולדובין. צוות זה, לצד שני נגנים נוספים הקליט שישה שירים לתקליט חצי, שהצד השני שלו היה שייך להקלטות של צוות הווי תותחנים. מהשירים של צוות הווי הנח"ל בתקליט זה לא זכו לפרסום ניכר השירים "היונה" ו"בוקר טוב".

צוות הווי הנח"ל פורק אחרי מלחמת יום הכיפורים.