צוות קרב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Disambig RTL.svg המונח "צח"ם" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו צוות חקירה מיוחד.

צוות קרב הוא מונח של תאוריית הלוחמה המודרנית לציון כוח שהוא אבן-יסוד של צבא היבשה או הצי. בצבא ארצות הברית מכונה "כוח משימה ( task-force), ובצבא בריטניה "קבוצת קרב" (battlegroup). בצה"ל צוות קרב חטיבתי נקרא צק"ח.

צוות קרב יבשתי בנוי סביב גדוד (צוות קרב גדודי) או חטיבת (צוות קרב חטיבתי) חי"ר או טנקים, בתוספת כוחות הנדסה קרבית ומצוותים אליו פלוגות וכוחות סיוע אחרים בהתאם למשימה, כך שהוא מסוגל לפעול כיחידה עצמאית בדומה לעוצבה. עוצבה היא יחידה צבאית שיש לה מטה משלה, ומהווה כוח-יסוד בלחימה לפי תפיסת שדה הקרב המשולב.

בחיל הים קבוצת קרב או כוח משימה בנוי סביב נושאת מטוסים (בציים שקיימות) או ספינת הקרב הגדולה ביותר הקיימת, (בחיל הים הישראלי סביב סטי"ל מדגם סער 5 ובעתיד סביב הסער 6) אשר אליה מצטרף צי של ספינות סיוע שונות.

הרכב צוות הקרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארגון צוות הקרב ללחימה הוא גמיש, כך שניתן לשנותו כדי להתמודד עם שינויים בהערכת המצב.

באופן טיפוסי, צוות קרב גדודי המאורגן למשימת תקיפה בנוי על-בסיס גדוד שריון, המורכב משתי פלוגות טנקים, אליו מוסיפים פלוגת חי"ר. בדומה, ניתן לומר שהיחס בין חי"ר לטנקים מתהפך במשימה שהיא הגנתית באופייה — אז יורכב צוות הקרב משתי פלוגות חי"ר ופלוגת טנקים אחת. לצורך סיוע קרבי לצוות הקרב ייתכן שיצוותו אליו מראש מחלקת חיל הנדסה, כוח נ"ט, סיוע אווירי כמו מסוקי קרב, סוללת ארטילריה וכיוצא בזה.

צוות קרב חטיבתי כולל שילוב של גדודי חיל רגלים וחיל שריון, המצוידים בטנקים, נגמ"שים ולעיתים גם נגמ"שי לחימה. לצידם נכללים גם גדוד הנדסה קרבית, סוללות ארטילריה ויחידות סיוע נוספות בפיקוד, חימוש ולוגיסטיקה.

מינוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

צוות הקרב המתואר כאן הוא מסדר כוחות (סד"כ) גדודי (הורכב מצירוף של פלוגות), ולכן הוא קרוי גם "צוות קרב גדודי" (צק"ג), "צוות גדודי משולב" או "צוות גדודי משוריין" (צג"ם). באופן דומה, ניתן לבנות צוות קרב בסד"כ חטיבתי (צק"ח או צח"ם).

צוותי קרב מחולקים לרוב לכוחות-משנה שגם הם משולבים (למשל שתי מחלקות טנקים ומחלקת חי"ר). צוותים אלה מכונים "צוות קרב פלוגתי" (צק"פ).

בצה"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

רעיון צוותי-הקרב ממומש בצה"ל כחלק מתורת הלחימה, גם אם לא בא לידי ביטוי נפוץ במינוח. בדרך-כלל, בעיקר בזמן לחימה, מורכבים צוותי-קרב גדודיים (צק"ג) וחטיבתיים (צק"ח) על-בסיס כוחות אורגניים אליהם מצורפים כוחות-משנה, כאשר המפקדה והמטה של הכוח המקורי משמשים גם את צוות הקרב, ושמו ממשיך להיות כשמו של הכוח המקורי.

לרוב קיימים שילובי כוחות אורגניים כבר ברמת היחידה, לדוגמה: גדוד השריון הצה"לי מכיל פלוגה מסייעת, המורכבת ממחלקת אוהד (איתור והשמדה) ומחלקת מרגמות, כך שתפיסת צוות הקרב כבר ממומשת בו.

במבצע צוק איתן כוחות צה"ל נלחמו בעזה תוך שימוש רב בצוותי קרב גדודיים וחטיבתיים.[1]

ב-2018 החל צה"ל בניסוי של הקמת צוות קרב משולב אורגני הכולל חטיבת חיל הרגלים, חטיבת חיל השריון וגדוד הנדסה קרבית, ששמו צק"ח גדעון (נקרא גם חטיבת גדעון).[2]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ שי לוי, ‏מעגל אש קטלני: מודל המערכה החדש בצוק איתן, באתר ‏מאקו‏‏, ‏22 ביולי 2014‏
  2. ^ Badge of the Israeli Defense Forces 2022 version.svg מיכאל אוריה, מערכת אתר צה"ל, המבנה החדש של החטיבות הלוחמות - נחשף לראשונה, באתר צה"ל, 12 באוגוסט 2018.