צופים בגלות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

צופים בגלות, המכונה גם Scouts-in-Exteris, הם שבטים/קבוצות של צופים וצופות שהוקמו מחוץ למדינת המוצא שלהם כתוצאה ממלחמה ושינויי ממשל. אין לטעות בין המושג הזה לבין סניפים בחו"ל של צופים עבור בני-נוער שהוריהם מוצבים במדינות שונות בשל הצבה צבאית או עסקית, כגון צופי צבר של תנועת הצופים העבריים בישראל.

מעת לעת במשך קיומה, תנועת הצופים דוכאה על ידי שינויים בממשלה, בדרך כלל כאשר משטר אוטוריטרי עלה לשלטון, כמו בתקופה האחרונה במדינות קובה, לאוס, מיאנמר והרפובליקה העממית של סין.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בוויקטוריה, אוסטרליה קיים ארגון הצופים והצופות האתני של ויקטוריה (ESGAV), אשר כולל שבעה לאומים אירופאים והוא מפעיל מחנה שנתי חניכי הצופים באוסטרליה.[1] במדינות רבות בעולם, כגון צופי ארצות הברית, קבוצות צופים בגלות מתפקדות כיחידות צופים בתוך ארגון הצופים המארח של אותה מדינה. יש קבוצות "צופים בגלות" אסטוניות בניו יורק וצופים ארמנים בקליפורניה, הפועלים תחת ההנהגה המקומית של תנועת הצופים של אמריקה.

בגרמניה ישנה האחווה הצופית אשר נוסדה על ידי צופים וצופות מאפגניסטן, בשם De Afghanistan Zarandoi Tolana-Afghanische Pfadfinder Organisation (אגודת צופי אפגניסטן), המזוהה עם Verband Deutscher Altpfadfindergilden e.V. (אחוות גילדות צופי גרמניה לשעבר), חברה באיגוד הבינלאומי של הצופים והצופות. יו"ר האחווה הצופית הוא סעיד חביב, סגן הנשיא לשעבר של ארגון צופי אפגניסטן.[2][3][4]

לקבוצות הצופים בגלות, הפועלים רבות למען הקהילה מחוץ למולדתם, יש לפעמים כעס על כך שהם לא הוכרו על ידי הארגון העולמי של תנועת הצופים במהלך התקופות הטוטליטריות של מדינותיהן. לכן, קבוצות כאלה מחוזרות בגלוי להצטרפות לפדרציה העולמית של צופים עצמאיים (WFIS).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Victor M. Alexieff (ספטמבר 1982). "The Other Ones - Scouts in Exile". SOSSI Journal. XXXVII (9). 
  • The Undaunted (אנגלית): פייט ג' קרונברג - ספר על תנועת הצופים במרכז ומזרח אירופה, אשר שמרו את הצופים עם רוח חיים למרות דיכוי, רדיפה, במשך עשורים רבים, והצליחו להחיות את תנועת הצופים בהזדמנות המוקדמת ביותר. 200 סמלים ותגים, 420 עמודים.
  • The Undaunted II (אנגלית): פייט ג ' יי קרונברג - המשכו של הספר הראשון, מציג את אלבניה, אסטוניה, ליטא, וייטנאם, 94 עמודים.
  • Kroonenberg, Piet J. (1998). The Undaunted - The Survival and Revival of Scouting in Central and Eastern Europe. Geneva: Oriole International Publications. עמ' 29–30,41–48. ISBN 2-88052-003-7. 

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ריגה (102) סקאוט הקבוצה
  2. ^ "De Afghanistan Zarandoi Tolana- Afghanische Pfadfinder Organisation" (בגרמנית). בדיקה אחרונה ב-15 בדצמבר 2007. 
  3. ^ "Afghanische Altpfadfindergilde" (בגרמנית). בדיקה אחרונה ב-15 בדצמבר 2007. 
  4. ^ "Afghanischer Pfadfinderverein" (בגרמנית). Verband Deutscher Altpfadfindergilden e.V. בדיקה אחרונה ב-10 במרץ 2010.