צופי אוסטריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תנועת הצופים והצופות של אוסטריה
Pfadfinder und Pfadfinderinnen Österreichs
תאריך ייסוד 1909
מספר סניפים 300
מספר חניכים (על פי התנועה) 85,000
ppoe.at
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

תנועת הצופים והצופות של אוסטריה ‏(Pfadfinder und Pfadfinderinnen Österreichs) הוא ארגון תנועת הצופים הגדול ביותר באוסטריה והיחיד שאושר על ידי אגודת המדריכות והצופות העולמית (WAGGGS) וארגון הצופים העולמי (WOSM). נכון להיום, יש באוסטריה יותר מ-300 שבטי צופים (יחידות מקומיות) עם יותר מ-85,000 חניכים בפריסה ארצית.

סמל צופי אוסטריה הוא בצבע אדום כהה עם שילוב לבן של עלה פלור-דה-ליס ועלה תלתן, סמלי הצופים והצופות העולמיים בהתאמה. במרכז הסמל נמצא בצבעים בהירים יותר מגן הנושא את הצבעים של אוסטריה. ביחד עם סמל צופי אוסטריה, נוהגים חניכי הצופים במדינה לענוד על מדי הצופים שלהם את סמלי הארגונים העולמיים: בנים עונדים את סמל ארגון הצופים העולמי ובנות עונדות את סמל אגודת המדריכות והצופות העולמית.

ארגון צופי אוסטריה הוא חבר במועצת הנוער הלאומית של אוסטריה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תנועת הצופים הוקמה לראשונה באוסטריה בשנת 1909 תחת האימפריה האוסטרו-הונגרית. ב-1910, שבט הצופים הראשון - אשר עדיין קיים היום - נוסד בוינר נוישטאט. ב-1912, אמריך טאובר הקים את שבט הצופים הראשון בווינה. במקביל הכנסייה הקתולית ייסדה את Pfadfinderkorps Sankt Georg - צופי כנסיית סיינט ג'ורג'. מחנות הצופים הראשונים התקיימו בשנת 1913.

ככל שהתנועה התרחבה והתפשטה, הצופות הבנות הצטרפו בשנת 1913 ושבטי צופים נוספים הוקמו בכל רחבי הארץ. הארגון הלאומי, Österreichischer Pfadfinderbund (ÖPB), נוסד באפריל 1914.  לאחר מלחמת העולם הראשונה, תנועת הצופים התפתחה לארגוני צופים נפרדים בסלובניה וגם באזורים אחרים של האימפריה ההבסבורגית.

התוכניות החינוכיות של צופי אוסטריה התרחבו, כולל פתיחת קבוצות של "צופים צעירים" (Cub Scouts) בשנת 1920, וקבוצות של "צופים בוגרים" (Rover Scouts) ב-1921. צופי אוסטריה זכתה להכרה בינלאומית כאשר הצטרפה לארגון הצופים העולמי במהלך הוועידה הבינלאומית ב-1922; לאחר מכן צופי אוסטריה אף אירחו את הוועידה הבינלאומית בשנת 1931 (בבאדן). תנועת הצופות הבנות גדולה באופן ניכר אף יותר והייתה חלק מאגודת המדריכות והצופות העולמית, בעקבות ארגון בנות עצמאי, שהוקם בשנת 1929, בשם Bund der Helferinnen. צופי אוסטריה היו יזמו את יום האם של אוסטריה, שבמקור התחיל בתור יום לכבודה של אמו של נשיא אוסטריה.

בשנת 1922 קבוצות קתוליות בתוך צופי אוסטריה התאחדו תחת ארגון "Ring der St. Georgspfadfinder". בשנת 1926 הם עזבו את צופי אוסטריה והקימו את "צופי אוסטריה של סנט גיאורג", אשר גם זכתה להכרה בינלאומית. בשנת 1937 9,410 צופים היו רשומים בתנועה עם 1,025 שבטים.

בתחילת שנת 1934, היה ארגון נוער לא-צופי שנוהל על ידי המדינה, אשר היווה תחרות לצופי אוסטריה. עם הגעתם של הנאצים, ולאחר מלחמת העולם השנייה, תנועת הצופים באוסטריה הייתה מוחרמת. ב-1938, מספר מדריכי צופים נעצרו ותנועת הצופים ירדה למחתרת, ובין היתר שיתפה פעולה עם הצלב האדום. בחגיגה הראשונה של סוף מלחמת העולם השנייה, יצאו צופים במדים לרחובות. יותר מ-800 צופים ומדריכי צופים עזבו את אוסטריה ב-1938. "צופי אוסטריה בבריטניה" היה לארגון של הצופים האוסטריים במדינות מחוץ לאוסטריה. בין 1939 ו-1945 "Der neue Weg" היה מגזין של צופים אוסטריה שפורסם בגלות.

תנועת הצופים הבנים של אוסטריה חזרו לארגון העולמי בשנת 1946. בעקבות זאת, ארגוני צופים לאומיים באוסטריה פעלו יחד כדי ליצור את Pfadfinder Österreichs (ארגון צופי אוסטריה), אשר אירח את ג'מבורי הצופים העולמי ה-7 בבאד אישל בשנת 1951 עם 12,884 משתתפים מ-61 מדינות. ב-1949 מספר מדריכי צופים עזבו את Pfadfinder Österreichs והקימו מחדש את Österreichischer Pfadfinderbund. ב-1956 צופי אוסטריה עזרו לפליטים לאחר המהפכה ההונגרית של 1956. צופי אוסטריה חגגו את ה-26 באוקטובר כ "יום של דגל אוסטריה" במשך שנים ארוכות.

הג'מבורי הלאומי הראשון של אוסטריה אירע בשנת 1961, ומאז המשיך להתקיים בכל עשר שנים.

באוקטובר 1946 ארגון Bund Österreichischer Pfadfinderinnen (BÖP) נוסד בווינה. ב-1948 שבטי הצופים הקתוליים התאחדו בארגון  Arbeitsgemeinschaft katholischer Gruppen im Bund Österreichischer Pfadfinderinnen (קבוצת העבודה לשבטי צופים אוסטריים קתוליים).

תנועת הצופים הבנים ותנועת הצופות הבנות לבסוף התמזגו שוב ב-1976, ויצרו את תנועת הצופים והצופות של אוסטריה.

ב-1995 שני הארגונים Pfadfinder und Pfadfinderinnen Österreichs ו- Österreichischer Pfadfinderbund חתמו על הסכם שיתוף פעולה.

בחגיגות יום ההולדת ה-100 של תנועת הצופים באוסטריה, התקיים ג'מבורי של הצופים בשם "urSPRUNG 2010 - Austrian Jubilee Jamboree", האירוע התקיים על גני הארמון של טירת לקסנבורג באוגוסט 2010[1][2]. גם אירועי הג'מבורי הלאומיים של 1936[3]:109 ו-1961[3]:190 [4] התרחשו באותו שטח.

חטיבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם תשע חטיבות גאוגרפיות של צופי אוסטריה, אחד עבור כל מדינה באוסטריה. כל צופה לובש את התג של המדינה שלו על המדים שלו.

תוכנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש ארבע שכבות גיל בצופי אוסטריה.

  • גיל 7 - 10 - Wichtel (בנות) Wölflinge (בנים)
  • גיל 10 - 13 - Guides (בנות) Späher (בנים)
  • גיל 13 - 16 - Caravelles (בנות) Explorers (בנים)
  • גיל 16 - 20 - Rangers (בנות) Rovers (בנים)

כמה שבטים הקימו גם שכבת גיל עבור ילדים צעירים יותר מתחת לגיל 7, אבל בגיל הזה הפעילות לא אושרה רשמית על ידי צופי אוסטריה.

מדי הצופים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Austrian scout uniform current and old version.jpg

כל חברי הצופים לובשים את העניבה עם צבעי השבט שלהם. Wichtel ו Wölflinge לובשים חולצת צופים בצבע כחול ו/או סווטשרט עם לוגו. כל שאר הגילאים לובשים חולצה בצבע ארגמן.

צופי ים באוסטריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש שבטי צופי ים ב- Hainburg an der Donau, וינה, Villach, St. Georgen an der Gusen ו Graz.

אור השלום של בית לחם[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2007 משלחת של מדריכים בצופים מאוסטריה, גרמניה, ישראל, ירדן ועם הרשות הפלסטינית יחד מואר השלום אור בבית לחם. גם ב-2005 הנציב הבינלאומי של אוסטריה תומאס Ertlthaler עבר את שלום אור משלחת של מדריכים בצופים מן הרשות הפלסטינית תחת הנהגתו של Saed Shomali, הנציב הבינלאומי של ארגון צופי פלסטין[5].

קשר עם ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

צופי ישראל מקיימים קשרים עם צופי אוסטריה הכוללים תקשורת ברמת הדרגים הבכירים של ארגוני הצופים, חילופי משלחות נוער ומשלחות לימודיות שונות. בקיץ 2016 יצאו 2 משלחות חניכים למחנה הקיץ הארצי של צופי אוסטריה[6] עם כ-80 משתתפים, רובם בכיתה ח', משני שבטי צופים: שבט צופי רמת-אביב-ג' ושבט "להב", צופי בית חשמונאי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "urSPRUNG 2010-Austrian Jubilee Jamboree". בדיקה אחרונה ב-1 באוגוסט 2009. 
  2. ^ Heinz Wagner (4 באוגוסט 2010). "100 Jahre Pfadfinder: Miteinander bauen, kochen, spielen". KURIER-Unabhängige Tageszeitung für Österreich (בגרמנית): 13. 
  3. ^ 3.0 3.1 Pribich, Kurt (2004). Logbuch der Pfadfinderverbände in Österreich (בגרמנית). Vienna: Pfadfinder-Gilde-Österreichs. 
  4. ^ Michael Holzmann. "urSPRUNG 2010 – der Countdown läuft ...". Boy Scouts and Girl Guides of Lower Austria. בדיקה אחרונה ב-1 באוגוסט 2009. 
  5. ^ www.pfadfinder.at, Friedenslicht - Pfadfinder und Pfadfinderinnen Österreichs, www.pfadfinderin.at
  6. ^ Israeli Scouts, משלחת קצרה לאוסטריה 2016 באתר משלחות קצרות