ציאלינגוזאורוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןציאלינגוזאורוס
איור אפשרי של ציאלינגוזאורוס
איור אפשרי של ציאלינגוזאורוס
תקופה
יורה עליון, 160 מיליון שנה לפני זמננו
Arrow for fossil range 17x9.png
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: זוחלים
סדרה: בעלי אגן דמוי עוף
סוג: ציאלינגוזאורוס
מין: Chialingosaurus kuani
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Chialingosaurus
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
איור של פרטי ציאלינגוזאורוס לצד ממנצ'יזאורוס.

ציאלינגוזאורוס (שם מדעי: Chialingosaurus) הוא סוג של דינוזאור ממשפחת סטגוזאוריים, שחי במשך היורה העליון שלפני 160 מיליון שנה באסיה. המאובנים שלו התגלו בתצורת ששימיאו (אנ') שבסצ'ואן שבסין. הוא תואר בידי החוקר יאנג ג'ונגג'יין (אנ') ונקרא על שם הנהר ג'יאלינג (אנ') (המכונה "Chialing River") שהוא יובל של הנהר יאנגצה הגדול. הסוג הוגדר ב-1959 ונכלל בו מין יחיד - Chialingosaurus kuani. מין נוסף - Chialingosaurus guangyuanensis הוכרז כטקסון מוטל בספק. סטגוזאור זה דמה בצורתו לקנטרוזאורוס, וכמה מהחוקרים הכלילו אותו באותו הסוג, אך מבנה הלוחיות ועצמות הזנב עזרו להכלילו כסוג נפרד לבסוף.

סוג זה הוא אחד מהמוקדמים שבסטגוזאורים, כשישנם חוקרים שסוברים שהוא שייך למשפחה דומה, אך לבסוף הניחו שהוא קרוב מספיק לשאר הסטגוזאוריים. כמותם היה זה יצור אוכל צמחים שניזון בעיקר מציקסיים ומשרכים למורדות הנהרות הקדומים. בדומה לקנטרוזאורוס היו לו זיזים בולטים מעל כתפיו שנועדו להגנה.

על פי הממצאים החלקיים שנמצאו (לשרידים המקוריים חסרה הגולגולת, אך היא נמצאה בשרידים מאוחרים יותר מהאזור) הגיע הסטגוזאור לאורך 4 מטרים, והיה בעל שורות לוחיות משולשות כשעל הגב התחתון והזנב בלטו בעיקר זיזי עצם מחודדים. הזנב הסתיים בדוקרים ארוכים, איתם הוא היה יכול לפגוע קשה בטורפים אפשריים כמו היאנגצ'ואנוזאורוס והסינרפטור.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ציאלינגוזאורוס בוויקישיתוף