ציון כהן יהונתן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין תמונה חופשית

הרב ציון כהן יהונתן (ה'תרל"ב 1872 - כ"ו באב ה'תרצ"א 9 באוגוסט 1931), רב שהשתייך למשפחת כהן יהונתן והתגורר בג'רבא שבתוניסיה. נקרא על שם ספריו "שערי ציון" ו"ציון במשפט תפדה", והיה חותם בשם צ"ב ש"ך, שפירושו ציון בן שושן כהן. הרב ציון כהן יהונתן היה בן אחיו של הרב סאסי מעתוק הכהן יהונתן, שנבחר על ידיו לממשיכו כדיין בג'רבא.

היה בנו של שושן כהן יהונתן, שקיימו בכסף ומזון כדי שיוכל ללמוד ולהתעלות בתורה. בגיל 25 נתמנה הרב ציון לדיין בג'רבא, ובגיל 40 הוא נתמנה לראב"ד בג'רבא, והיה בתפקיד זה עד יום מותו.

הרב ציון תואר כרב גאון שמעלותיו עיון ישר, סברה ישרה, פקחות וענווה. הרב חיים חורי העיד עליו: "רב מובהק ומופלא בעיונו ובענוונותו הוא מורנו הרב". סופר על הרב ציון שלמד את כל התלמוד שלוש פעמים בעיון, וגם בשעות הפנאי למד גמרא. קבע שיעורי תורה (שמם המפורסם היה "ארבע אמות הלכה") רבים, שמקומם היה בביתו של הרב או בישיבת דודו הרב סאסי מעתוק.

לרב ציון הייתה משפחה מרובת ילדים (שבעה בנים ושתי בנות), וכל בניו היו תלמידי חכמים. גדול האחים הוא הרב דוד הכהן יהונתן, וצעיר האחים הוא הרב יוסף הכהן יהונתן. מספרי הרב שראו אור לאחר מותו:

חלק א' של הספר "ציון במשפט תפדה" יצא לאור בארץ בהדפסה מחודשת בשנת 1995. שני חלקיו הנוספים של הספר עתידים להיות מודפסים. הספר "שערי ציון" יצא לאור בארץ בהדפסה מחודשת בשנת 2000.

הרב ציון כהן יהונתן נפטר בשנת 1931 עקב מחלה.

בשנת 2010 הועלו עצמותיו ארצה על ידי צאצאיו, והובאו לקבורה במושב ברכיה.[1]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]