צלופיזיס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןצלופיזיס
שלד של צלופיזיס

דגם של צלופיזיס

תקופה
טריאס עליון - ליאס, 216–196 מיליון שנה לפני זמננו
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
קבוצה: דינוזאוריה
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: זוחלים
סדרה: בעלי אגן דמוי לטאה
תת־סדרה: תרופודה
משפחה: צלופיזיים
סוג: צלופיזיס
מינים
  • Coelophysis bauri
  • Coelophysis rhodesiensis (?)
  • Coelophysis kayentakatae (?)
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Coelophysis
קופ, 1889
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
השוואה בין צלופיזיס לאדם

צלופיזיס (שם מדעי: Coelophysis; משמעות השם: "צורה חלולה") הוא סוג דינוזאור טורף מתת-סדרת התרופודים, שהיה מראשוני הדינוזאורים בעולם. הוא היה קיים מלפני 216 עד 196 מיליון שנה לפנה"ס, מסוף תור הטריאס (התור הראשון בעידן הדינוזאורים, המזוזואיקון) ועד לתקופת הליאס שבתור היורה. רוב המאובנים של סוג זה נמצאו בניו מקסיקו, כאשר פרטים נוספים התגלו באריזונה, דרום אפריקה ובזימבבואה.

מבנה גוף[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיני הצלופיזיס היו טורפים קטנים בעלי מבנה גוף קליל שהגיעו עד לאורך של 3 מטר ולגובה מטר ביריכיים. היו להם יריכיים וכפות רגליים צרות, צוואר וזנב ארוכים ודקים (עצמות הזנב היו בנויות כך שהם לא יכלו להזיז את כולו למעלה או למטה), וידיים דקות שאורכן היה קצת פחות מחצי אורך הרגליים שהסתיימו בכף יד בעלת ארבע אצבעות עם טפרים. למרות שמבנה העצמות של הידיים היה חלש יחסית, שחזור של שרירי הידיים הראו שהן היו גמישות ובעלות מרחב תנועה גדול. הראש של מיני הצלופיזיס היה דק וארוך יחסית לרוב התרופודים, עם עיניים גדולות שפונות קדימה. בכל לסת היו להם באזור ה-26 שיניים כאשר שיניהם אופייניות לצורה הנפוצה אצל תרופודים- דקות, מעוקלות לאחור ומשוננות בהרבה זיזים קטנים מאחור ומלפנים.הן כנראה נועדו לתפיסת דגים ודו חיים.

מינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסוג צלופיזיס מכיל את המין המקורי שהתגלה, ועוד שני מינים פוטנציאליים שבמקור סווגו כשייכים לסוג משלהם:

  • Coelophysis bauri (משמעות השם: "הצורה החלולה של באור", ע"ש הפלאונטולוג גאורג באור)- המין המקורי שהתגלה, שאליו מיוחסים מרבית מאובני הצלופיזיס שנמצאו. המאובן הראשון התגלה ב-1881 בתצורת צ'ינלה שבניו מקסיקו, ותואר רשמית על ידי אדוארד דרינקר קופ ב-1887. קופ שייך את המין תחילה לסוג צלורוס, לאחר מכן לסוג Tanystrophaeus עד שב-1889 החליט ליצור עבור החיה את הסוג החדש "Coelophysis". ב-1947 התגלה מקבץ גדול מאוד של צלופיזיסים ממין זה באזור בניו מקסיקו בשם "חוות הרוחות", ותרם רבות להבנה על המין. מאובנים של המין נמצאו בתצורות שתוארכו בין 216 ל-201 מיליון שנה, מה שהופך אותו למין הכי קדום. מחקר שהשווה בין גולגולות של C. bauri לגולגולות של זוחלים וציפורים בני ימינו הראה שמינים מהסוג היו ככל הנראה פעילי יום שסמכו על חוש הראייה שלהם על מנת לצוד, שכן ראייתם הייתה ברמה שמגיעים אליה עופות דורסים כגון עיטים ונצים.
  • Coelophysis rhodesiensis (משמעות השם: "הצורה החלולה מרודזיה", ע"ש האזור שבו הוא התגלה)- המין האפריקאי של הסוג, שנמצא בתצורת אליוט שבדרום אפריקה ובתצורות אבן החול המיוערת שבזימבבואה, בשכבות אבנים שתוארכו בין 199 ל-188 מיליון שנה. המין תואר לראשונה ב-1969 תחת הסוג "Syntarsus", אך הוחלף ב-2001 ל"Megapnosaurus" לאחר שהתברר שישנה כבר חיפושית תחת השם "Syntarsus" שתוארה לפני הדינוזאור. מחקרים מודרניים מראים שהמין ככל הנראה שייך לסוג צלופיזיס. השוואות שנעשו בין טבעות העצם סביב העיניים של C. rhodesiensis לטבעות דומות סביב העיניים של זוחלים וציפורים בני ימינו מצביעות על כך שהוא היה פעיל לילה.
  • Coelophysis kayentakatae (משמעות השם: "הצורה החלולה של קיי מקיינטה", ע"ש כינוי החיבה לפלאונטולוגית קתלין סמית')- מין אמריקאי נוסף שהתגלה בתצורת קיינטה שבאריזונה וחי לפני 196 מיליון שנה. המין תואר לראשונה ב-1989 כשייך לסוג "Syntarsus" (המאמר שתיאר אותו לראשונה נתן לו את השם "Syntarsus kayentakatae") ויחד עם S. rhodesiensis קיבל את שם הסוג החדש "Megapnosaurus" ב-2001, ולאחרונה הועבר המין לסוג צלפיזיס. מין זה נבדל מהשניים הקודמים בכך שהיו לו שתי כרבולות קטנות שהשתרעו מחוטמו עד עיניו, בדומה מאוד לסוג דילופוזאורוס (אם כי הכרבולות של C. kayentakatae היו הרבה יותר קטנות, מה שמצביע על כך שהוא צורת מעבר בין תרופודים שנראים כמו C. bauri לדילופוזאוריים). הכרבולות יכלו לשמש כאמצעי לחיזור (בדומה לכרבולת של תרנגול), לתרמורגולציה (העור סביב הכרבולות היה יכול להיות עם הרבה כלי דם בתוכו ובכך למקסם את איבוד החום של החיה על ידי הגדלת זרימת הדם אל שטח הגוף), אמצעי לזיהוי חיות נוספות מאותו המין או כהגנה על עיני החיה מענפים (בדומה לכרבולת של קזואר).

אורח חיים משוער[עריכת קוד מקור | עריכה]

אופן ציד[עריכת קוד מקור | עריכה]

גודלן הקטן של שיני הצלופיזיסים, מרחב התנועה הגדול של ידייהם והראיות שגופם בנוי למהירות מצביעים על כך שצלופיזיסים היו טורפים של חיות קטנות וזריזות כמו לטאות ודגים, כאשר הם השתמשו במהירותם וגמישותם על מנת לרדוף ולתפוס חיות כאלו. מחקר שנעשה על ידי הפלאונטולוג קנת' קרפנטר הצביע על כך שלידיי הצלופיזיסים היה תפקיד מפתח בתפיסת חיות אלו, שכן הן שימשו כמצבטות מהירות וגמישות שבאמצעותן הם תפסו והרגו את טרפם. הדרך היחידה שבה צלופיזיסים היו יכולים להכניע טרף גדול (אם הם עשו זאת מלכתחילה) יותר היייתה ציד בלהקות.

ראיות לקניבליזם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאובנים של צעירי צלופיזיס נמצאו עם סימני שיניים של זוחל קטן שטרף אותם. בעבר סברו שאלה הוכחות לקניבליזם אצל הצלופיזיס אך בהמשך סימני הנשיכה התאימו לאלה של דמויי-תנינאים קטנים כמו ההספרוסוכוס. עם זאת זה עדיין מתקבל על הדעת שהדינוזאור זה היה קניבלי.

התנהגות חברתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

העובדה שהרבה מאובנים של פרטים מאותו המין נמצאו באותה שכבת אבן קרתה אצל שני מיני צלופיזיס (C. bauri ו-C. rhodesiensis) הניעה מדענים מסוימים להניח שצלופיזיסים היו חיות שנעו בלהקות גדולות. לעומת זאת, מדענים אחרים טענו שניתן להסביר את המוות בבת אחת של כל כך הרבה פרטים על ידי התאספות חריגה של הרבה חיות סביב מאגר מים או סביב מקור אוכל גדול מספיק כאשר הם מתו בעקבות שיטפון פתאומי. ראיות לשטפונות ענק שבתצורות שבהן נמצאו "קברי ההמונים" האלו תומכות בטענה זו יחד עם העובדה שמקבץ המאובנים של C. bauri מניו מקסיקו הכיל גם הרבה חיות אחרות כגון דמויי-תנינאים וזוחלים אחרים שכנראה גם הם התאספו באותו מקום מאיזושהיא סיבה.

בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצלופיזיס ידוע ממספר ספרים, סרטים, סדרות ומשחקי מחשב בתרבות:

כמו כן, המין Coelophysis bauri הינו המאובן הלאומי של ניו מקסיקו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא צלופיזיס בוויקישיתוף
P Dinosaurs.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא דינוזאורים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.