צמה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
"הצמה" (1887) ציור של פייר-אוגוסט רנואר
צמה סינית

צַמָּה היא מבנה מורכב או דפוס הנוצר על ידי שילוב שלושה או יותר גדילים של חומר גמיש, כגון, סיבי טקסטיל, חוט, או שיער אדם. בהשוואה לתהליך האריגה בו משתמשים בבד בעל שתי קבוצות נפרדות (שתי וערב), צמה היא בדרך כלל ארוכה וצרה, וכל רכיב בה מקביל בזיגזג וחופף לאחרים.

הצמה הפשוטה ביותר היא שטוחה, מוצקה, ובנויה משלושה גדילים. לעיתים היא נקראת "קלועה". צמות מורכבות יותר ניתן לייצר עם מספר שרירותי, אך לרוב אי זוגי, של חוטים.

צמות משמשות לייצור חבלים, חפצים דקורטיביים, ותסרוקות לשיער. צמות מורכבות משמשות ביצירת חפצי אמנות תלויים העשויים מסיבים.

קליעת צמות נחשבת כאחת מהצורות של אריגת אצבעות[1].

צמה סינית[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרסה פופולרית נוספת של הצמה הפשוטה, היא הצמה הסינית, בשמה הנפוץ יותר בציבור, או בשמותיה האחרים: צמה רקומה, צמה צרפתית. צמה זו מתחילה מתחילת קו השיער במצח, ובמהלך קליעתה מוסיפים בכל קליעה קבוצות שיער מהצדדים, עד שמגיעים לסוף הקרקפת, שם ממשיכים בקליעה רגילה.

חבלים, כבלים ושרוכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעולת הקליעה יוצרת חבל עבה וחזק יותר מהחוטים הבודדים מהם הוא עשוי. בחבלים קלועים משתמשים בטיפוס הרים ובשיט, כיוון שבשל חוזקם הם יכולים לשאת עומס ומשקל רב.

בכבלי חשמל ואלקטרוניקה, המונח צמה מתייחס לאוסף כבלים המאוגדים לצורך שמירה על סדר במערכת (למנוע ליפוף של הכבלים והסתבכות ברכיבים אחרים) המקל על הרכבתה ואחזקתה. כבלים של תקשורת מקבילית (כגון IDE) וכבלים שזורים לא נהוג לכנות במונח זה.

שרוכים העשויים מצמות של חוטי רקמה או סריגה[2], משמשים בבגדים לקשירת פתחי הבגד או לקישוטו, כתכשיטים, כשרוכי קשירה לשקיות בד.

צמה בסריגה ובקרושה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במונחי הסריגה והקרושה בעברית 'צמה' היא הצלבה בין עין אחת או מספר עיניים, היוצרת צורה של צמה בסריג. באנגלית דוגמה זו נקראת כבל (Cable)[3] ולעיתים רחוקות גם 'עיניים נודדות' ו'הצלבת עיניים'[4]. הצמה הסרוגה[5] נוצרת על ידי העברת עין אחת או יותר למסרגה דו - חודית קטנה הנקראת מסרגת צמות, החזקת המסרגה לפני או אחרי המסרגות שעמן סורגים, סריגת עין אחת או יותר מהשיפוד השמאלי ואחרי זה סריגת העין או העיניים שעל מסרגת הצמות. בשילובים שונים של מספרי העיניים אפשר לקבל מגוון של צמות[6].

גם בקרושה במסרגת קרס אפשר ליצור מיני צמות[7] על ידי דילוג מעל למספר עיניים יצירת עיניים ואחרי זה הפניית המסרגה מאחורי או לפני העיניים החדשות וסריגה לתוך העיניים מעליהן דילגו,

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלריית תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ TEXTILE, 5,000 Years, An International History and Illustrated Survey, 1993, 1993, פרק Finger Weaving Techniques, עמ' 22, מסת"ב 0-8109-3875-8
  2. ^ Sarina Tariq, How to make Cord : 7 different methods, SEW GUIDE, Method 6: Plaiting/Braiding (באנגלית)
  3. ^ Rae Compton, THE ILLUSTRATED DICTIONARY OF KNITTING, עריכה: אנגלית, Loveland, Colorado: Interweave, 1988, 1988, פרק Cabled knitting, עמ' 45-51, מסת"ב 0-934026-41-6
  4. ^ Rae Compton, The Complete Book of TRADIONAL KNITTING, London: BATSFORD, 1989, 1983, פרק Central Europe, עמ' 110, מסת"ב 0713434619. (באנגלית)
  5. ^ ידי זהב, אנציקלופדיה למלאכת יד, כרך 4, תרגום: שולמית מנשה, עריכה: רבקה לנדן, 1975, פרק סריגת צמות, עמ' 883,901,920. (בעברית)
  6. ^ Lesley Standfield, The New KNITTING STITCH LIBRARY, USA: LARK, 1998, 1992, פרק Cable Stitches, עמ' 51-121, מסת"ב 1-57990-027-5. (באנגלית)
  7. ^ אופנת פולגת, פרק סוודר וכובע בסריגת צמות בצינורה, עמ' 6. (בעברית)