צמה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
"הצמה" (1887) ציור של פייר-אוגוסט רנואר
צמה סינית

צַמָּה היא מבנה מורכב או דפוס הנוצר על ידי שילוב שלושה או יותר גדילים של חומר גמיש, כגון, סיבי טקסטיל, חוט, או שיער אדם. בהשוואה לתהליך האריגה בו משתמשים בבד בעל שתי קבוצות נפרדות (שתי וערב), צמה היא בדרך כלל ארוכה וצרה, וכל רכיב בה מקביל בזיגזג וחופף לאחרים.

הצמה הפשוטה ביותר היא שטוחה, מוצקה, ובנויה משלושה גדילים. לעיתים היא נקראת "קלועה". צמות מורכבות יותר ניתן לייצר עם מספר שרירותי, אך לרוב אי זוגי, של חוטים.

צמות משמשות לייצור חבלים, חפצים דקורטיביים, ותסרוקות לשיער. צמות מורכבות משמשות ביצירת חפצי אמנות תלויים העשויים מסיבים.

צמה סינית[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרסה פופולרית נוספת של הצמה הפשוטה, היא הצמה הסינית, בשמה הנפוץ יותר בציבור, או בשמותיה האחרים: צמה רקומה, צמה צרפתית. צמה זו מתחילה מתחילת קו השיער במצח, ובמהלך קליעתה מוסיפים בכל קליעה קבוצות שיער מהצדדים, עד שמגיעים לסוף הקרקפת, שם ממשיכים בקליעה רגילה.

חבלים וכבלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעולת הקליעה יוצרת חבל עבה וחזק יותר מהחוטים הבודדים מהם הוא עשוי. בחבלים קלועים משתמשים בטיפוס הרים ובשיט, כיוון שבשל חוזקם הם יכולים לשאת עומס ומשקל רב.

בכבלי חשמל ואלקטרוניקה, המונח צמה מתייחס לאוסף כבלים המאוגדים לצורך שמירה על סדר במערכת (למנוע ליפוף של הכבלים והסתבכות ברכיבים אחרים) המקל על הרכבתה ואחזקתה. כבלים של תקשורת מקבילית (כגון IDE) וכבלים שזורים לא נהוג לכנות במונח זה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלריית תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]