לדלג לתוכן

צמח גרין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הרב צמח גרין
אין תמונה חופשית
אין תמונה חופשית
לידה 1905
העיירה סומי (לא רחוק מחרקוב) עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 1961 (בגיל 56 בערך) עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
השכלה
מקום פעילות ארצות הברית, ישראל
תקופת הפעילות ?–1961 עריכת הנתון בוויקינתונים
השתייכות הציונות הדתית
תחומי עיסוק רבנות
תפקידים נוספים ממייסדי גבעת וושינגטון
רבותיו הראי"ה קוק, דוד כהן
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הרב צמח גרין (19051961) היה מרבני הציונות הדתית. נשיא ועד הרבנים בוושינגטון וממייסדי גבעת וושינגטון.

תולדות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הולדתו ועלייתו לארץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרין נולד בעיירה קטנה בשם סומי לא רחוק מחרקוב, למינה לבית וולק שמתייחסת למהר"ל מפראג ולרב שלמה יצחק רב העיירה, במשפחה שמנתה שישה ילדים. לאחר המהפכה הקומוניסטית ברוסיה, נכלא אביו עם רבנים רבים אחרים, ונפטר לאחר שחרורו מהכלא בגיל 44. אמו ואחיותיו לובה וטובה עלו לארץ ישראל בעקבות פטירת האב. גרין, אז תלמיד ישיבת סלובודקה, עלה בעקבותיהן בתחילת שנות ה–20. הוא הגיע באוניה לנמל יפו כנוסע סמוי, יחד עם החברותא שלו מסלובודקה.

לימודיו ונישואיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר עלייתו החל גרין ללמוד בישיבת חברון שהייתה אז הגרעין של ישיבת סלובודקה ביישוב החדש. אחרי זמן מה, עבר לירושלים לישיבת מרכז הרב (היה מהעשרה תלמידים הראשונים בישיבה). למד אצל הרב קוק ואצל "הנזיר", הרב דוד כהן.

גרין נישא לרבקה ווינשטיין בת הרב אהרון, שנולדה בסוואלקה שפולין. היא עלתה ארצה בתחילת שנות ה–20 כחלוצה יחד עם אחותה חנה, ולמדה סיעוד. הם נפגשו כאשר במסגרת מקצועה כאחות נשלחה לרחובות לבית הבראה היהודי – הישן והיחיד ביישוב החדש, לעזור בהחלמתו של הרב קוק שהיה מאושפז שם, וגרין הגיע לביקור חולים אצל רבו. תפקידה האחרון של רבקה היה בטיפול יוצאי חברון בשנת תרפ"ט. על מידת הקרבה שלו לרב קוק, מעידה אביבה, בתם, שזוכרת שירה בכתב ידו של הרב קוק, שנכתבה לכבוד האירוסין של הוריה, בסגנון אקרוסטיכון – כל שורה של השיר התחילה עם אות משמם.

הרבנות בוושינגטון[עריכת קוד מקור | עריכה]

כעבור זמן קצר, עקב קשיי פרנסה, קיבלו בני הזוג את רשות הרב קוק לנסוע לארצות הברית. אחרי כמה שנים, מונה לרב הקהילה של בית הכנסת הישן "אוהב שלום" בוושינגטון הבירה. אורחים רבים התארחו בביתם.

הרב גרין היה נשיא ועד הרבנים בוושינגטון, וחבר הוועד הפועל של הפועל המזרחי בארצות הברית.[1] הוא הקים את "חברותא", ארגון לקידום הלשון העברית, הספרותית והמדוברת. הוא ארגן תלמוד תורה אחרי בית הספר (After School Talmud Torah) וייסד יחד עם הרב יהושע קלעוואן את 'האקדמיה העברית של וושינגטון' (Hebrew Academy of Washington), שבה למדו בנים ובנות יחד. נאומיו של גרין שודרו ברדיו בשנות מלחמת העולם השנייה[דרוש מקור].

הקמת גבעת וושינגטון בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרין ייסד בישראל את גבעת וושינגטון. המוסד, שיועד בתחילתו לשמש כמקלט לילדים יתומים ניצולי השואה, משמש כיום מכללה להכשרת מורים. בשנת ה'תש"ו (1946) התקיים טקס הנחת אבן הפינה של המוסד. הרב גרין גייס את הכסף למקום שנקרא על שמו של ג'ורג' וושינגטון, הנשיא הראשון של ארצות הברית, והביא עמו לטקס אבנים מהבית הלבן, שסימלו את הקשר בין המוסד לקהילה היהודית בארצות הברית.[2]

קודם לכן, בתקופת המנדט הבריטי, הפקיעו הבריטים את האדמה שעליה גבעת וושינגטון הייתה אמורה להיבנות. בניסיון להציל את המקום, התקבל הרב גרין על ידי האפיפיור פיוס השנים עשר בשנת 1945 על מנת לבקש את תיווכו בעניין. האפיפיור אמר שיתפלל למען הילדים. הרב גרין השיב לאפיפיור שלא הגיע כדי לקבל תפילה, אלא ביקש את התערבותו המעשית.

מותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרין נפטר בארצות הברית בשנת 1961, וחודש לאחר מכן התקיימה למענו אזכרה.

ילדיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרין נפטר בשנת 1961 בגיל 56. הוא הותיר אחריו שלושה ילדים. הבכור הרב איתן (ג'יסון) כיהן כראש ישיבה בירושלים (נפטר ב-2019), בן נוסף ד"ר עמנואל היה פסיכולוג קליני ומרצה לפסיכולוגיה (נפטר ה'תשע"ד) ובתו אביבה גרין היא אמנית בעלת שם בניו יורק.[3]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]