צנטרוזאורים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןצנטרוזאורים

איור של קורונוזאורוס
תקופה
קרטיקון עליון, 80.8–66 מיליון שנה לפני זמננו
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: זוחלים
על־סדרה: דינוזאורים
סדרה: בעלי אגן דמוי עוף
תת־סדרה: צרטופסים
אינפרא־סדרה: צרטופסים
משפחה: צרטופסיים
תת־משפחה: צנטרוזאורים
שם מדעי
Centrosaurinae
לם, 1915
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
אייניוזאורוס משוחזר
איור של סטירקוזאורוס.
תפוצת הצנטרוזאורים (למעט הסינוצרטופס)

צנטרוזאורים (שם מדעי: Centrosaurinae) היא תת-משפחה של דינוזאור ממשפחת הצרטופסיים אשר התקיימה בקרטיקון העליון מלפני 80.8 עד 66 מיליון שנה ונכחדה עם הכחדת הקרטיקון הגדולה.

הצנטרוזאורים היו נפוצים כמעט לכל אורך לרמידיה שכיום מהווה את החלק המערבי של אמריקה הצפונית. צנטרוזאוריים חיו מצפון אלסקה ועד לצפון מקסיקו של ימינו, אך לשיא גיוונם הגיעו בצפון-מערב קנדה, בפרובינציה של אלברטה. ייתכן שדרך מצר ברינג הם הגיעו גם לאסיה, דבר שאושש בגילוי המין סינוצרטופס.

הצנטרוזאורים היו דינוזאורים בינוניים עד גדולים באורך של 2–8 מטרים (6.6–26.2 רגל). חלקם היו גדולים כפיל אפריקני, אך רובם היו בגודל קרנף, אורך של כ-4–6 מטרים (13–20 רגל) ומשקל של 2–5 טונות.

המאפיין העיקרי שלהם הוא העטרה נמוכה ומעוטרת בדוקרנים ארוכים הדומים לעלי כותרת של פרח, דבר שהגיע לשיא בסטירקוזאורוס. הקרניים שלהם היו מגוונות: הפרימיטיביים שבהם היו בעלי קרני גבה מפותחות וקרני אף מנוונות, ואילו המאוחרים שבהם היו בעלי קרני גבה קצרות יחסית וקרן אף גדולה ומפותחת. חלקם היו חסרי קרניים או רכס משוריין מעל העיניים. במקום זה הם היו בעלי מבנה נוקשה יותר ורחב על אפם, וחלקם בעלי קרן אף ארוכה. חלק מהמינים כמו הפכירינוזאורוס היו חסרי קרן על אפם, אם כי כמה חוקרים מניחים שהם גידלו קרן עשוית סיבים דמויי-שיער כמו לקרנפים.

הם היו בעלי מקור גדול שלעיתים היה בעל בסיס מוגבה וגבוה גם מעיניהם. החרטום שלהם היה קצר ועמוק. אצל מינים אלה הייתה דו-צורתיות זוויגית קטנה יותר מאצל קרוביהם, הכסמוזאורים.

ככל הנראה הם רעו בעדרים, אשר עזרו להם להתגונן מטורפים כמו טירנוזאוריים.

מיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא צנטרוזאורים בוויקישיתוף