לדלג לתוכן

צניחה של המסתם הצניפי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
צניחה של המסתם הצניפי
תחום קרדיולוגיה עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום אנטומי מסתם מיטרלי עריכת הנתון בוויקינתונים
קישורים ומאגרי מידע
eMedicine 759004 עריכת הנתון בוויקינתונים
MeSH D008945
סיווגים
ICD-11 BB62 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

צניחה של המסתם הצניפי (באנגלית: Mitral Valve Prolapse, ובראשי תיבות: MVP) היא מום של המסתם הצניפי, המחבר בין העלייה השמאלית לבין החדר השמאלי בלב. המום מתאפיין בעיבוי לא תקין של עלי המסתם וצניחה שלו לתוך העלייה השמאלית בזמן הסיסטולה. זהו המום השכיח ביותר מבין המומים במסתמי הלב, ובדרך כלל איננו מהווה סכנה בריאותית. במקרים נדירים, יכול המום להביא לבעיות בספיקת הלב או לדלקת פנים הלב. קיים גם סיכוי לדום לב ולמוות לבבי פתאומי כתוצאה מקריעה של מיתרי המסתם. תופעה זו היא נדירה ביותר, ומתרחשת בעיקר אצל אנשים הסובלים מתסמונת מרפן, שבה מבנה פגום של המסתם הצניפי הוא שכיח.

אצל חולים עם הצורה הקלאסית של צניחת המסתם, קיים עודף של רקמת חיבור, אשר מעבה את השכבה הספוגית של המסתם ומפורר את אגדי הקולגן בשכבה הסיבית בו. התוצאה היא עיבוי של העלייה והארכה של המיתרים המחברים אותו לדופן החדר, דבר המביא לכך שהמסתם צונח אל תוך העלייה בזמן התכווצות החדר ומאפשר דליפה של דם בחזרה אל העלייה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך שנים רבות, שויכה צניחה של המסתם הצניפי למגוון רחב של מחלות ותסמינים, אולם עם הזמן התברר כי ברוב המקרים השיוך הזה היה מוטעה ונבע מאבחון לא נכון של התופעה. כיום מקובל לאשר את קיום המום במסתם ולמדוד את חומרת הבעיה באמצעות בדיקת אקוקרדיוגרפיה המאפשרת גם לסווג את התופעה לסיווגי משנה בהתאם למידת החומרה של העיוות במבנה המסתם ומידת הפגיעה בתפקודו.

אבחנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אקוקרדיוגרפיה של צניחה של המסתם הצניפי

האבחנה של צניחה של המסתם הצניפי מבוססת על בדיקת אקוקרדיוגרפיה וסיווג הבעיה למספר סוגי משנה, על בסיס עובי העלה, אופן סגירתו וצורת החיבור בינו לבין דופן הלב. כמו כן נמדדת גם מידת הדליפה של הדם בחזרה אל העלייה. האבחנה המדויקת של התופעה ומידת חומרתה תלויה במספר גורמים נוספים כמו גיל הנבדק, היסטוריה משפחתית (התופעה נוטה להיות משפחתית, אם כי לא ברור בדיוק באיזו מידה) וכדומה. ברוב המקרים קשה לאבחן צניחה של המסתם הצניפי ללא אקוקרדיוגרפיה, משום שהאוושה המאפיינת אותה אופיינת גם למומי לב אחרים ולמה שמכונה אוושת לב תמימה.

סימנים ותסמינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חולים עם צניחה של המסתם הצניפי מדווחים על פעמת, קוצר נשימה וקשיים בביצוע פעולות מאומצות, בעיקר כאלה שכרוכות במאמץ איזומטרי, אולם השכיחות של תופעות אלה אצל הסובלים מצניחת המסתם אינה שונה בהרבה משכיחותם באוכלוסייה הכללית. תופעות אלו אינן נובעות מצניחת המסתם עצמה אלא מהפגיעה בתפקוד המערכת האירובית כתוצאה מהזרימה הלא סדירה של הדם דרך המסתם הפגום. מסיבה לא ידועה, אנשים עם מסתם צנוח נוטים להיות בעלי יחס גובה/משקל נמוך במידה משמעותית מהממוצע.

קולות לב[עריכת קוד מקור | עריכה]

אל קולות הלב של אנשים עם צניחת מסתם צניפי מתלווה אוושה בזמן הסיסטולה. האוושה נשמעת כמו המייה או ציוץ והיא בולטת ביותר בשיא הסיסטולה. במקרים נדירים ביותר, האוושה היא חזקה עד כדי כך שבזמן דפיקות לב מואצות ניתן לשמוע אותה גם ללא מסכת.

סיבוכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לרוב המקרים של צניחת מסתם צניפי מתלווה דליפה של דם בחזרה מהחדר השמאלי אל העלייה השמאלית. אצל כ-7% מהחולים קיימת פגיעה חמורה בזרימת הדם דרך המסתם, בעיקר עקב קריעה של הרצועות המחברות אותו לדופן הלב.

מות פתאומי[עריכת קוד מקור | עריכה]

צניחה חמורה של המסתם הצניפי עלולה להביא למוות לבבי פתאומי, עקב קריעה של הרצועות המחברות את המסתם לדופן החדר. כמו כן, למקרים החמורים של התופעה עלולות להתלוות תופעות של הפרעות קצב ואי-ספיקת לב, העלולות גם הן להביא, ביחד עם גורמים אחרים, למוות, אולם מקרים אלו הם נדירים ביותר, משום שכאמור, רק אצל 7% מהחולים עם מסתם צנוח תפקוד הלב נפגע בצורה משמעותית.

דלקת פנים הלב (אנדוקרדיטיס)[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנשים הסובלים מצניחה של המסתם הצניפי הם ברמה גבוהה יותר של סיכון לאנדוקרדיטיס זיהומית כתוצאה מניתוחים. לכן הם זקוקים לטיפול אנטיביוטי מונע לפני כל ניתוח שכולל דימום משמעותי, בעיקר של רקמות ריריות. פצעי עור (או ניתוחים פלסטיים וכדומה), אינם בעיה, אבל טיפולי שיניים, למשל עקירה כירורגית, עשויים להיות בעייתיים, ולכן ניתן טיפול אנטיביוטי מונע לפני ביצועם באנשים עם סיכון מוגבר לאנדוקרדיטיס.

פרוגנוזה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנבא התמותה העקרי הוא מידת ההפרעה לזרימת הדם דרך המסתם עקב דליפת הדם בחזרה אל העלייה. אצל חולים עם דליפה מתונה עד חמורה, קיים סיכון תמותה של פי שלושה מאשר באוכלוסייה הכללית.

טיפול[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברוב המקרים של צניחה של המסתם הצניפי, אין צורך בכל טיפול מלבד מעקב קרדיולוגי. במקרים חמורים יש צורך בתיקון או החלפת המסתם הפגום.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.