צנתר היקמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
צנתר היקמן. הצלקת בבסיס הצוואר מסמנת את מקום חדירת הצנתר לתוך וריד הצוואר השמאלי

צנתר מסוג היקמן (או: קטטר היקמן, באנגלית: Hickman line) הוא צנתר ורידי מרכזי שמשמש בדרך כלל לניהול מתן כימותרפיה או תרופות אחרות ולניקוז דם בעת ניתוח. סוגים מסוימים של צנתרי היקמן משמשים בעיקר לצורך אפרזיס או דיאליזה.

הצנתר עשוי להישאר במקומו לפרקי זמן ממושכים ונעשה בו שימוש כאשר נדרשת גישה ארוכת טווח לתוך הווריד. הצנתר מוחדר בדרך כלל לחלקו העליון של בית החזה, החדרתו כרוכה ביצירת שני חתכים, האחד בדופן בית החזה והשני בווריד. הצנתר מוחדר דרך מקום החתך הראשון, שם יוצרים תעלה תת-עורית דרכה עובר הצנתר עד כניסתו לווריד מרכזי. לאחר החדרת הצנתר הוא נתפר לעור בשתי נקודות: באזור החדרתו ובכניסה לווריד.

הצנתר נקרא על שם ד"ר רוברט היקמן (נולד ב-1927), רופא ילדים נפרולוג בבית החולים לילדים בסיאטל, ששדרג בשנת 1979 את ההליך של קביעת צנתר ורידי לטווח ארוך שנכנס לשימוש ב-1968, כאשר הוסיף להליך את יצירת המנהרה התת-עורית שהרחיקה את הפתח בווריד מהפתח בבית החזה ו"שרוול" דקרון שהוחדר לפתח היציאה, שני שיפורים משמעותיים שמזערו את האפשרות לזיהום מסכן חיים.

סיבוכים אפשריים של השימוש בצנתר הם: 1. זיהום, הניתן לזיהוי לפי כאב, אדמימות, חום, נפיחות או מוגלתיות באזור פתח היציאה ו/או עליית חום גוף המטופל. 2. היווצרות קריש דם באזור הצנתר או בתוכו.

קביעת הצנתר והסרתו נעשים בהליך כירורגי בהרדמה מקומית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא צנתר היקמן בוויקישיתוף
ערך זה הוא קצרמר בנושא בריאות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.