צפון ארצות הברית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Northern States in general.png
סרטון של תחנת החלל הבינלאומית אשר עוברת מעל צפון ארצות הברית בלילה. צולם על ידי צוות משימה 29.

צפון ארצות הברית הוא האזור הגדול ביותר בארצות הברית. מבחינה גאוגרפית, המונח כולל את מדינות ארצות הברית ואת האזורים של ארצות הברית הממוקמים ברחבי החלק הצפוני ביותר של המדינה. מדינות אלה ממוקמות לאורך גבול ארצות הברית–קנדה.

לשכת מפקד האוכלוסין של ארצות הברית מחלקת את החלק הצפוני של ארצות הברית למערב התיכון ולצפון-מזרח ארצות הברית.[1] מפקדי האוכלוסין כוללים גם את המדינות הצפוניות של מערב ארצות הברית, ללא אזכור של המונח "צפון ארצות הברית".

 המושג ההיסטורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני ההתרחבות מערבה במהלך המאה ה-19, המושג "צפון ארצות הברית" התכתב עם אזור ניו אינגלנד של ימינו. בשנות ה-30 של המאה ה-20 המושג התאים את עצמו לצפון-מזרח ארצות הברית של ימינו.

מלחמת האזרחים האמריקנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך מלחמת האזרחים האמריקנית, צפון ארצות הברית הייתה מורכבת ממדינות האיחוד. בהקשר זה, "הצפון" הוא שם נרדף לאיחוד. ובהקשר נוסף, "דרום ארצות הברית" הוא שם נרדף למדינות שניסו לפרוש מהאיחוד ולהקים את קונפדרציית המדינות של אמריקה. עם זאת, מושג "הצפון" יכול להיכלל בהקשר של המחלוקת ההיסטורית. חמש מדינות מחזיקות עבדים בארצות הברית, נקראו מדינות הגבול, שנותרו באיחוד עם – מיזורי, קנטקי, וירג'יניה המערבית, מרילנד ודלאוור (הטריטוריה האינדיאנית השנויה במחלקות).[2]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Census Regions and Divisions of the United States". United States Census Bureau. אורכב מ-המקור ב-2013-01-07. בדיקה אחרונה ב-27 באוקטובר 2009. 
  2. ^ "the North (region, United States)". Encyclopædia Britannica Online. 2009. בדיקה אחרונה ב-27 באוקטובר 2009. 
USA Flag Map.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא גאוגרפיה של ארצות הברית. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.