קבוצת אינטרקונטיננטל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לוגו החברה

קבוצת אינטרקונטיננטלאנגלית: InterContinental Hotels Group PLC-קבוצת המלונאות אינטרקונטיננטל), היא רשת המלונאות הגדולה בעולם[1]. החברה, שמרכזה בבריטניה, מפעילה (נכון לשנת 2013) כ-4,600 בתי מלון שבהם יותר מ-675,000 חדרים וסוויטות ביותר מ-100 מדינות ברחבי העולם.

מלונות קבוצת אינטרקונטיננטל פועלים תחת מספר מותגי מלונאות ידועים אשר הגדול והמוכר ביניהם הוא הולידיי אין. כ-85% ממלונות הקבוצה פועלים באמצעות הסכמי זכיינות והשאר מנוהלים ישירות על ידה. הרשת מחזיקה בבעלותה באופן ישיר בעשרה בתי מלון בלבד.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורה של רשת מלונות אינטרקונטיננטל במבשלת בירה בשם "בס" (Bass Brewery) שהוקמה בשנת 1777 בעיירה הבריטית ברטון שעל הטרנט. בשנת 1876 הפך המשולש האדום, סמל המבשלה, לסימן הרשום הראשון שהוכר בבריטניה. בשנת 1989 הוגבל על פי החוק הבריטי מספר הפאבים שיכול להיות בבעלותה של מבשלה אחת, ומבשלת בס החלה לפעול להרחבת רשת המלונאות הקטנה שהחזיקה בבעלותה. בשנת 1990 רכשה את רשת הולידי אין ונכנסה לפעילות בשוק של צפון אמריקה.

בשנת 1946 הקימה חברת התעופה האמריקנית "פן אמריקן" את רשת מלונות אינטרקונטיננטל ופתחה את המלון הראשון שלה בברזיל. בשנת 1981 נמכרה רשת אינטרקונטיננטל לחברה הבריטית "גרנד מטרופוליטן". אולם, הבריטים העדיפו למקד את פעילותם בעיסקי הליבה של מזון מהיר, רכשו את חברת ברגר קינג ומכרו בשנת 1988 את רשת המלונאות לחברה יפנית.

בשנת 1998 נמכרה הרשת שוב. הפעם מכרו אותה היפנים למבשלת בס הבריטית אשר שילבה אותה ברשת המלונאות שבבעלותה. בשנת 2000 חיסלה חברת בס את פעילות המבשלה הוותיקה שלה ומכרה גם את המותג הוותיק בן 223 השנים. במקביל שינתה את שמה לחברת "שש היבשות". בשנת 2003 התפצלה חברת שש היבשות לשתי חברות. האחת עוסקת בניהול עסקי מסעדנות, וחברת אינטרקונטיננטל התרכזה בעיסקי המלונאות ויצור משקאות קלים. בשנת 2005 נמכרה פעילות המשקאות הקלים, וקבוצת אינטרקונטיננטל חזרה להתרכז בעסקי תחום המלונאות בלבד.

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצת אינטרקונטיננטל עוסקת בניהול מלונות הנמצאים בבעלות אחרים, באמצעות זכיינות בתמורה למותג הבינלאומי שלה. החברה נמנעת מעיסוק בנכסי הנדל"ן המלונאיים עצמם, ומתרכזת בתחומי התפעול והשיווק של שירותי האירוח בלבד.

בין מותגי המלונאות הידועים הפועלים בקבוצה ניתן למצוא את מלונות הולידי אין, קראון פלאזה, אינטרקונטיננטל ואחרים.

קבוצת המלונאות אינטרקונטיננטל מעסיקה כ-120,000 עובדים ברחבי העולם. בשנת 2013 הסתכמו הכנסות החברה ב-1.9 מיליארד דולר והרווח הנקי עמד על 374 מיליון דולר. מניות החברה נסחרות בבורסות של לונדון וניו יורק.

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעילות הרשת בישראל מתנהלת במרכזי התיירות והעסקים המובילים:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]