קבקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הקבקה דאודי קווה, שהוכתר כקבקה בגיל שנה בלבד וכיהן בשנים 1897-1939

קבקה (Kabaka) הוא כינויו של מלך בוגנדה, בעבר ממלכה עצמאית וכיום אחת הממלכות המסורתיות באוגנדה שבמזרח אפריקה. לפי מסורות שבט הבגנדה שלטו בממלכה שני מלכים - האחד רוחני והשני מנהיג פיזי, בשר ודם.

המלך הרוחני מיוצג על ידי אותות מלכות - התופים המלכותיים. המלך הרוחני נקרא "מוג'אגוזו" ויש לו ארמון, משרתים, שומרים ושאר סממני מלכות. המלך הפיזי חייב לבצע מספר טקסי מעבר על התופים המלכותיים לפני שניתן להכריז עליו כמונרך של ממלכת בוגנדה. תואר הקבקה אינו עובר לבנו הבכור של המלך המכהן, אלא לאחד מבניו האחרים, לפי בחירתו של המלך ובהמלצתה של מועצה מיוחדת. זהות היורש אינה ידועה ברבים והיא נחשפת רק עם מות המלך.

בעת היוולדם של נסיך או נסיכה במשפחת המלוכה, נבחרים מתופפים מאחד מענפי השבט, אשר מתופפים על התופים המלכותיים. זוהי הדרך המסורתית להעברת ההודעה על הולדתו של צאצא חדש במשפחה המלכותית. טקס דומה קורה עם מותו של מלך מכהן. לפי תרבות הבגנדה המלך אינו מת, אלא אובד ביער. בתוך הקברים המלכותיים, דוגמת קברי מלכי בוגנדה בקסובי וקברי וומאלה, נגלית למלך הכניסה אל היער. לכן לא נהוג בקברי המלכים להסתכל מעבר לכניסה אל הקבר.

בתקופה שקדמה לקולוניאליזם החזיק הקבקה בסמכויות ריכוזיות, מעבר למקובל בממלכות אפריקאיות שבטיות, ועמד בראש הירארכיה נוקשה ומוגדרת היטב. בסוף המאה ה-19 נכנסה בוגנדה תחת אזור ההשפעה של האימפריה הבריטית. הבריטים הותירו על כנו את מוסד הקבקה, ואף העניקו לו השפעה מחוץ לגבולות בוגנדה, אבל בד בבד הפחיתו מעצמאותו, התערבו בענייניה הפנימיים של הממלכה ואף היגלו למספר שנים את הקבקה מואנגה השני שהוביל מרד נגד בריטניה.

לקראת שחרורה של אוגנדה מן השלטון הקולוניאלי הבריטי, ובשנים הראשונות לעצמאותה, היה מעמדו של הקבקה אחד הנושאים המרכזיים שבמחלוקת באוגנדה. הארץ נקרעה בין בני בגנדה, שהיו ברובם חסידי המלך, לבין בני עמים אוגנדים אחרים, שהתנגדו למרות הבגנדה ולמלוכה. הקבקה אדוארד מוטסה השני מונה, במקביל לכהונתו כקבקה, גם כנשיאהּ הראשון של אוגנדה כולה, כצעד של פשרה, אך השלטון המרכזי פעל בעקביות כדי להפחית במעמדו. ב-1966 הותקף ארמונו על ידי צבא אוגנדה וכעבור שנה ביטל השלטון המרכזי לחלוטין את מעמד הממלכות המסורתיות, ובהן בוגנדה, ב-1967. ב-1993 הוחזרה המלוכה באופן רשמי, אך כיום אין למלך סמכויות חוקיות ממשיות אלא מעמד סמלי וטקסי בלבד, ומידת השפעתו מהווה עדיין מוקד לחיכוך עם השלטון האוגנדי. הקבקה הנוכחי הוא רונלד מואנדה מוטבי השני (Ronald Muwenda Mutebi II).

מלכי בוגנדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • About the Kabaka, על הקבקה, באתר המוקדש למורשת בוגנדה (באנגלית)
ערך זה הוא קצרמר בנושא מדעי החברה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.