קבר אסתר ומרדכי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מבנה הקבר
תמונה בחדר הקבורה
Eugène Flandin 1840

קבר אסתר ומרדכיפרסית: آرامگاه استر و مردخای) הוא מאוזוליאום הממוקם בהמדאן (אחמתא התנ"כית שהייתה אחת מערי הבירה של המלכים האחמנים. שמה של העיר בפרסית עתיקה היה הַנְגְמַתַנַא) שבאיראן, ולפי מסורת יהודי פרס שוכנים בו שרידיהם של אסתר המלכה ומרדכי היהודי. האתר משמש כמקום עלייה לרגל עבור היהודים במדינה.

פרס - המדאן[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבר מרדכי ואסתר נזכר לראשונה במסעות רבי בנימין (לרבי בנימין מטודלה) בחמדן (המדאן) אשר בפרס (איראן).

האתר[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבר אסתר ומרדכי מבחוץ (2006)
תמונה בחדר הקבורה (2008)
קבר אסתר ומרדכי בהמדאן: שלט הכניסה לאתר ללא המילה "מקום עלייה לרגל" - זִיָארַתְגָאה, زیارتگاه - (הוסרה בינואר 2011) שהוחזרה מאוחר יותר ללא כל רעש תקשורתי, בעקבות לחץ מצד תושבי המדאן[1]

קבריהם של אסתר ומרדכי ממוקמים במערת קבורה שבה שתי מצבות עץ גדולות המכוסות בפרוכות. המצבה הימנית מיוחסת לאסתר ועליה רשום "זה הארון אשר בו נקברה אסתר הצדקת"; ואילו השמאלית היא של מרדכי ועליה נרשם, לצד אילן היוחסין שלו, לאמור "זהו ארון הקודש של מרדכי הצדיק". ברווח שבין שתי המצבות ניצבת אבן המכסה בור עמוק, שעל פי אחת המסורות מוביל לירושלים. מעל מערת הקבורה הוקם מבנה לבנים במהלך המאה ה-16 או ה-17 ומעליו מגדל מעוגל. במבנה חדר קטן השוכן בסמוך לקברים ומשמש כחדר תפילה, וכן אולם גדול המשמש לעריכת אירועי בר מצווה, בריתות ועוד, וכן לקריאת מגילת אסתר בפורים:

"כל שנה בפורים היו יהודי פרס עולים אל הקבר כדי לחגוג ולקרוא את המגילה קרוב ככל האפשר לשתי הדמויות שעמדו במרכזה"[2]

הקירות סביב הקברים מעוטרים בפסוקים: "איש יהודי היה בשושן הבירה ושמו מרדכי וכו'", "ה' מלך, ה' מלך ה' ימלוך לעולם ועד" ועוד. בכניסה לקבר מוצב שומר מטעם השלטון וכל הבאים נדרשים להסיר את נעליהם. לא ברור אם הדרישה נובעת מכך שקבר מרדכי ואסתר הפך למקום קדוש גם עבור המוסלמים[3], או בשל כתובת נוספת על אחד הקירות, לאמור "של נעליך מעל רגליך כי המקום אשר אתה עומד עליו אדמת-קודש הוא"[4].

בשנת 1891 הקבר תואר כמורכב מחדר או תא פנימי וחיצוני ומעליו כיפה בגובה של 50 רגל[5]. הכיפה הייתה מכוסה באריחים כחולים, אך מרביתם נפלו ממנה. מספר קברים של יהודים ממעמד גבוה מוקמו בחדר החיצוני.

מנהגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעבר נהגו להדליק נרות במבואה, אולם לאחר שהדבר גרם לשריפה במקום, המנהג הופסק. עד היום נוהגים להתפלל במקום למציאת זוגיות מוצלחת כמו לערוך לצד האתר חתונות.

כתר אסתר[עריכת קוד מקור | עריכה]

לדברי יהודי המדאן, לאורך השנים שכן בקצה התקרה, בקדקוד הכיפה מבפנים, מעין דמוי קן או ביצה. בתחילת המאה ה-20 הגיע לאתר נציג צרפתי, שביקש משומר האתר לבדוק מה נמצא שם למעלה. אז התגלה בתקרה כד ובתוכו תכשיטים וכתר פנינים עשויים אבנים טובות, שנלקח למוזיאון הלובר בצרפת. קהילת יהודי המדאן אז התלוננו בפני המלך על השומר שאפשר את הבזיזה, והוא נלקח לכלא. יהודי המדאן מאמינים כי כתר זה היה הכתר של אסתר המלכה.

אתר מורשת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2008 הכריזה ממשלת איראן על המקום כאתר מורשת לאומית[6]. בשנת 2011 לאור מחאה ציבורית הכריזו בממשלה כי הקברים אינם עוד אתר ממלכתי והסירו את השמירה מעליהם, כשסטודנטים מאיימים להרסם "כגמול נגד היהודים שהורסים את מסגד אל אקצא, ושואת 77,000 האיראנים המתוארת במגילת אסתר"[7].

פרס - שושן[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבי יעקב השליח מציין את קברם אכן בפרס (כיום איראן) אך בעיר שושן.

בגליל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברעם[עריכת קוד מקור | עריכה]

המקום בעל המסורת העממית בו מצוין מקום קבורתה של אסתר (ומרדכי) בברעם

לפי מסורת אחרת שתועדה לראשונה בידי ר' מנחם החברוני במאה ה-13, מצוין קברה של אסתר ליד קיבוץ ברעם בגליל העליון, ובמקום אף נהוג היה לערוך את חגיגות פורים[8]. לפני כמה עשרות שנים טענה 'האגודה למען קברי הצדיקים בישראל' שהמקום נמצא בלב חורש ים תיכוני סבוך בערוצו של נחל צבעון. המקום התקבל במהרה על ידי הציבור ללא כל הוכחה מחקרית. במקום הונח לוח אבן פשוט המודבק על גל אבנים, שעליו הכיתוב "מקום קבורת מרדכי ואסתר זיע"א", אך בפי עולי הרגל לא נזכר קברו של מרדכי כלל, חוקרים מסויימים מצביעים על טעות זו (שלכאורה נגרמה עקב קברה של אסתר באיראן יחד עם מרדכי) ואחרות כדי לפקפק במיקום הקבר מפני חוסר מחקר בסיסי.

בכניסת היישוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

'ועד אהלי צדיקים' אשר חקרו ותיעדו את כל נושא קבר אסתר בספר "מקומות קדושים וקברי צדיקים בגליל" (ואף העלו כתבים אשר ההיסטוריה לא שמה לב עליהם כגון: בצפת, עוורתא, טבריה ועוד) יחד עם הארכיאולוג והחוקר יוסי סטפנסקי, ישראל הרצברג ויו"ר הוועד ישראל מאיר גבאי טענו בשנת 2007 כי זיהו את הקבר באתר אחר, בכניסה הדרומית של היישוב ברעם. הוא זיהה את המקום על פי מקורות עולי רגל ומפות עתיקות המעידים שקברה נמצא בסמוך לקברם של מר זוטרא, נחמן קטופא ואביו[9][10]. כנגד מחזיקי הקבר שהיה מקובל עד הלום הביאה 'אגודת אוהלי צדיקים' הוכחות היסטוריות שקברה של אסתר רחוק מנחל צבעון ואין שום עדות המצביעה על הקבר שם או באיזור כולו.[11]

לפי מסורת זו הועלו שרידיה של אסתר לארץ ישראל בידי בנה כורש[12].

צפת[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבי יוסף דמונטנייא מציין את קברה של אסתר בצפת.

טבריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבי נתן מברסלב מציין את קברה של אסתר בטבריה, ונוטה בספק האם נקברה שם.

עוורתא[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבי יצחק בר מוסא מציין את קברה של אסתר בעורבא (כיום עוורתא).

גוש חלב[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעל מסע מירון מציין את קברה של אסתר בגוש חלב.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "שואת האיראנים" , באתר של הד"ר תמר עילם גינדין. עדכון בשיחה עמה.
 2. ^ ביקור מצולם בקבר מרדכי ואסתר", שיחת השבוע, מס' 950, ז' באדר-ב ה'תשס"ה (18.3.2005), באתר חב"ד
 3. ^ קבר אסתר ומרדכי נחשב לקדוש בקרב המוסלמים בהמדאן - שיחה עם הד"ר תמר עילם גינדין, 1 במרץ 2013
 4. ^ "ביקור מצולם בקבר מרדכי ואסתר", שיחת השבוע, מס' 950, ז' באדר-ב ה'תשס"ה (18.3.2005), באתר חב"ד
 5. ^ כ-16 מטרים.
 6. ^ יואב שטרן, איראן הכריזה על קברי אסתר המלכה ומרדכי היהודי כאתרי מורשת לאומית, באתר הארץ, 11 בדצמבר 2008
 7. ^ ערוץ 2, ‏ועכשיו: אירן נגד אסתר המלכה, באתר ‏mako‏‏, ‏10 בינואר 2011‏
 8. ^ קברי צדיקים, צבי גילת, הוצאת מפה, 2005. ISBN 9655210324
 9. ^ למשל, בעל ה'ידי משה', התיאר את הקברים בדיוק
 10. ^ אסתר המלכה
 11. ^ ישראל הרצברג ויוסי סטפנסקי, ספר 'מקומות קדושים וקברי צדיקים בגליל חלק ב', - ברעם
 12. ^ היכן קבר מרדכי ואסתר, באתר ערוץ 7 (באנגלית)