קבר האמהות

קבר האמהות
Matriarch graves 1.jpg
מיקום
קואורדינטות 32°48′07″N 35°31′21″E / 32.802°N 35.52261111°E / 32.802; 35.52261111
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

קבר האמהות הוא מתחם קברים קדום בעיר טבריה (בעבר נקרא: "ראס בן עמיס"), שעל פי מסורת יהודית מאוחרת, הוא מקום קבורתם של דמויות מקראיות, ברובם משפחתו של משה, שמקום קבורתם אינו מוזכר בתנ"ך (מלבד מרים).

מקור המסורת המופיעה לכאורה לראשונה בספר המסע של יעקב בן נתנאל הכהן (1187 לספירה) קבורים בה "יוכבד ועמה שמונה צדקניות". אזכור נוסף מאותה תקופה (1187-1244 לספירה), נמצא בחיבור הפיוטי "קברי אבות" מאת פנחס בן יצחק, המונה גם את קבר מרים. מנחם החברוני (1215 לספירה) מוסיף וטוען כי קבורים במקום יוכבד, צפורה, אליעזר וגרשום. קברה של אלישבע בת עמינדב במקום נזכר לראשונה בכתבי יעקב השליח (1258-1270 לספירה), יחד עם "ד' קברים ואינם יודעים שמותם".

בדורות האחרונים מותג המקום בפרט כקברי בלהה וזלפה נשות יעקב. אך התיאור המוקדם ביותר המזהה את קברם במקום הוא בספר ימי מוהרנ"ת מאת נתן מברסלב (1823 לספירה) ומוסיף שגם חולדה ואביגיל נקברו במקום וטוען ש"יש אומרים" שגם אסתר, ומוסיף: "יש חילוקי דעות על קצת מהנזכר לעיל, אבל על כל פנים, לפי דעת כולם מונחים שם הרוב מהצדקניות הנזכרות לעיל". בספר שערי ירושלים הסתפק האם בלהה וזלפה קבורים שם. סביב שנת 1890 רבי מנחם מנדיל ראבין טען בספרו מסע מירון כי גם חנה ודבורה קבורים באתר.

מראה פנים המתחם (החוקר ישראל הרצברג טוען שהבין משני כתבי יד עתיקים כי ייתכן שציון האבן הנמצא כיום הוא קברה של מרים, והקיר האחורי עומד על פתח המערה בה קבורים השאר)

הקברים[עריכת קוד מקור | עריכה]

זיהוי הקברים מהמאה ה-12 - המאה ה-13[עריכת קוד מקור | עריכה]

זיהוי הקברים מהמאה ה-19[עריכת קוד מקור | עריכה]

היסטורית המבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעבר ציינו את הקבר אבני בזלת שחורות, אך בתחילת המאה העשרים הן נעלמו ולא נותר מהן סימן, בעיקר בעקבות הבניה החדשה בקריית שמואל.

בחקירה שעשה הרב יעקב משה טולידאנו בשנת תשט"ז נמצא באחת המפות באזור טבריה ציון קבר קדוש. חלקה זו הייתה רשומה בטאבו ע"ש "כוללות הספרדים רמב"ה" וכך זוהה המקום כ"קבר האמהות".

בקיר הדרומי של הגדר מופיע שלט האומר: "זה הקיר עומד על הקברים". מתחת לשלט יש גומחה להדלקת נרות.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ישראל הרצברג, מקומות קדושים וקברי צדיקים בגליל

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קבר האמהות בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]