לדלג לתוכן

קבר לינקולן

קבר לינקולן
Lincoln Tomb
מידע כללי
סוג קבר עריכת הנתון בוויקינתונים
כתובת בית הקברות אוק רידג' עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום ספרינגפילד עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
הקמה ובנייה
תקופת הבנייה ?–1874
תאריך פתיחה רשמי 1874 עריכת הנתון בוויקינתונים
אדריכל לרקין גולדסמית' מיד עריכת הנתון בוויקינתונים
קואורדינטות 39°49′24″N 89°39′21″W / 39.823333333333°N 89.655833333333°W / 39.823333333333; -89.655833333333
www.lincolntomb.org
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

קבר לינקולן הוא אנדרטה בעיר ספרינגפילד שבמדינת אילינוי בארצות הברית, המשמשת כמקום קבורת הנשיא אברהם לינקולן, רעייתו מרי טוד לינקולן ושלושה מארבעת ילדיהם.

תולדות האנדרטה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנשיא לינקולן נורה בידי מתנקש בוושינגטון די. סי. ב-14 באפריל 1865 ונפטר למחרת. ב-3 במאי הגיע ארונו לספרינגפילד והונח בבניין הקפיטול של המדינה למשך הלילה. למחרת נקבר הארון במרתף קבורה בבית הקברות אוק רידג' (Oak ridge) בעיר, לפי משאלתה של אשת הנשיא. בהמשך הועבר למרתף קבורה אחר.

מיד לאחר הרצח הקימו אזרחים בספרינגפילד אגודה לשם איסוף תרומות להקמת אחוזת קבר ללינקולן בבית הקברות אוק רידג'. בניית המבנה החלה ב-1868, וב-1871 הועברו אליו ארונות לינקולן ושלושה מארבעת ילדיו, שמתו בצעירותם. הקמת המבנה הסתיימה בשנת 1874. לאחר השלמתו נקבר ארון לינקולן במקום הקבוע המיועד לו במבנה, במרכז חדר הקבורה. ב-1882, לאחר מות הגברת לינקולן, נקברה גם היא במבנה.[1]

ארונו של לינקולן הוזז ממקומו מספר פעמים עם השנים. ב-1876 נכשלו שני עבריינים משיקגו בניסיונם לגנוב את הארון כדי לקבל תמורתו כופר. אז הוזז הארון למיקום אחר ובהמשך הוזז שוב מספר פעמים. רק ב-1901 הוחזר הארון למקום משכנו הקבוע.

ב-1895, כאשר רכשה מדינת אילינוי את המבנה מידי האגודה שהקימה אותו, היה מצבו מוזנח. בשנים 18991901 נערך בו שיפוץ. בשנים 19301931 נערך שיפוץ נוסף של פנים המבנה והוא נחנך מחדש על ידי הנשיא דאז הרברט הובר. מאז כמעט ולא השתנה המבנה.

האנדרטה מהווה אתר היסטורי מדינתי של אילינוי. ב-1960 הוכרזה גם כאתר היסטורי לאומי - אחד האתרים הראשונים שהוכרו ככאלה בארצות הברית. בשנת 1966 הוכללה האנדרטה במרשם הלאומי של מקומות היסטוריים.

חדר הקבורה
הפרוטומה שלפני האנדרטה

האנדרטה ניצבת בליבה של חלקה פתוחה בשטח של 51 דונמים. לפני דרך הגישה לאנדרטה ניצבת פרוטומת ארד של ראש לינקולן. זהו העתק של פרוטומה מעשה ידי הפסל גוטזון ברגלום, הניצבת בבניין הקפיטול בוושינגטון.[2]

האנדרטה היא מבנה גרניט מרובע שלחזיתו הקדמית והאחורית הוצמדו אגפים עגולים למחצה, שבאחד מהם מצויה דלת הכניסה לאנדרטה. זוג טורי מדרגות נגדיים בצידי אגפים אלו מובילות אל גג המבנה. המדרגות והגג מוקפים מעקות מסוגננים. על גבי גג המבנה ניצב מבנה מתומן, המשמש בסיס לאובליסק הניצב עליו והמביא את גובה המבנה ל-36 מטרים. מקיפה אותו טבעת של 37 אבנים מעוצבות כמגינים - כמספר המדינות בארצות הברית בעת הקמת המבנה. כל אבן נושאת שם של מדינה.

לארבעת פינות המבנה המתומן הוצמדו בסיסים עגולים שעל גביהם פסלים. הם מייצגים את חיל הרגלים, חיל הפרשים, הארטילריה והצי של תקופת מלחמת האזרחים. לפני האובליסק ניצב על גבי כן פסל נוסף של לינקולן.

חלל האנדרטה מצופה לוחות שיש. בכניסה אליו משתרעת מבואה עגולה, שבה ניצב העתק ארד מוקטן של פסל לינקולן מאת דניאל צ'סטר פרנץ', הניצב באנדרטת לינקולן שבוושינגטון. לקירות המבואה צמודים 16 פילסטרים, המייצגים את לינקולן ו-15 הנשיאים שקדמו לו, וכן 36 לוחות ארד, כמספר מדינות ארצות הברית בעת מות לינקולן.

שני מסדרונות מובילים אל חדר הקבורה באחורי המבנה. לאורכם ניצבים שמונה פסלים המסמלים תקופות שונות בחיי לינקולן. ארבעה לוחות ארד במסדרונות נושאים טקסט ביוגרפי על הנשיא וקטעים מנאומיו הידועים, ובהם נאום גטיסברג.

במרכז חדר הקבורה ניצבת מצבת השיש האדום של הנשיא, שמשקלה 7 טון. קברי בני משפחתו מצויים בכותל שממולה. מאחורי המצבה ניצבים תשעה דגלים - דגל ארצות הברית, דגל הנשיא ודגלי שבע מדינות שבהן חיו לינקולן ואבותיו. על הקיר מאחורי הדגלים נרשמה אמירה המיוחסת למזכיר מחלקת המלחמה אדווין סטנטון, שנאמרה ברגע מותו של לינקולן: "כעת הוא שייך להיסטוריה" ("Now he belongs to the ages"). תקרת חדר הקבורה עשויה עלה זהב.

המבנה כולל חללי קבורה נוספים שהוכנו עבור צאצאיו של לינקולן, אך הם לא בחרו להשתמש בהם והם נותרו ריקים.

האנדרטה תוכננה על ידי לרקין גולדסמית' מיד.

בקרבת האנדרטה וכחלק מהמתחם שלה ניצבות שלוש אנדרטאות - לבני אילינוי שלחמו ונפלו במלחמת העולם השנייה, במלחמת קוריאה ובמלחמת וייטנאם.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ בנו הבכור של לינקולן, רוברט טוד לינקולן - לימים מזכיר המלחמה של ארצות הברית - היה היחיד מילדיו שהגיע לבגרות. לאחר מותו ב-1926 נקבר לא באנדרטה עם בני משפחתו, אלא בבית הקברות הלאומי ארלינגטון.
  2. ^ אפה של הפרוטומה נותר נוצץ, בניגוד לשאר חלקיה, משום המסורת שהשתרשה לשפשף את אפו של לינקולן למען המזל.