קהילת פני מנחם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קהילת פני מנחם
מידע
מקום ייסוד ירושלים
תאריך ייסוד שמחת תורה ה'תש"ף
מייסד הרב שאול אלתר
מאפיינים פלג מחסידות גור

קהילת פני מנחם (אנשיה מכנים את עצמם גם גור תורה[1]) היא קהילה של פלג בחסידות גור, בהנהגת הרב שאול אלתר. היא נקראת על שם אביו, רבי פינחס מנחם אלתר מחבר ספר "פני מנחם".

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת תשנ"ג, לאחר שרבי פינחס מנחם מונה לאדמו"ר, הוא מינה את בנו הרב שאול לראש ישיבת שפת אמת. לאחר פטירת רבי פנחס מנחם אלתר בשנת תשנ"ו (1996), מעט חסידים לא קיבלו באופן מוחלט את מרותו של ממלא מקומו, רבי יעקב אריה אלתר. הם ראו ברב שאול את רבם, והתייחסו אליו כסמכות קודמת אף לאדמו"ר. עובדה זו גרמה למתחים בינו לבין האדמו"ר.

בשנת תשס"ג שינה האדמו"ר מגור רבי יעקב אריה אלתר את שיטת הלימוד ללימוד בבקיאות. בשנת תשע"ו, בעקבות רפורמה בישיבות גור, נסגרה הישיבה שבראשה עמד[2].

ביולי 2019 תמך הרב שאול אלתר, עם הרב מנדל שפרן, במכתב בזכותו של חסיד גור אמריקאי לתבוע בדין תורה עניין שבמחלוקת בינו לבין החסידות[3] ומחה נגד האלימות והחרם שהופעלו נגד אותו עסקן[4]. מכתב זה נתפס בקרב אנשי הזרם המרכזי בחסידות כחתירה נגד סמכות האדמו"ר והדבר הוביל להחרפת המתיחות. בהמשך לא הוזמן הרב אלתר לחתונת נכדו של האדמו"ר מגור, מה שסומן ככוונה לדחוק אותו לעזוב את החצר.

הקמת הקהילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוכות תש"ף (אוקטובר 2019), לאחר ניסיון פיוס שכשל בינו ובין האדמו"ר מגור[5], ולאחר הקמת בתי כנסיות על ידי אנשיו, הוכרז בבתי הכנסת של גור כי מי שישתתף בתפילות החג בבית הכנסת של הרב אלתר מנתק את עצמו מכל מוסדות החסידות. במהלך החג השתתפו כ-120 מחסידי גור בתפילות ובהקפות הנפרדות[6], ולאחריו הוכרז על הקמת קהילה נפרדת מהחסידות המרכזית.

בעקבות הפילוג הקימו בחשוון תש"ף חסידיו בתי כנסיות, כוללים ומוסדות חינוך, וכן את ישיבת פני מנחם בירושלים.

אנשי חסידות גור הגיבו בפיטורים של תומכי הרב שאול אלתר ובסילוק ילדיהם ממוסדות[7]. כחודשיים לאחר מכן הכריזו בבתי המדרש של חסידות גור על הוראה לנתק כל קשר עם תלמידי הרב שאול. נאסר להשתתף בשמחותיהם או להזמינם לשמחות, מלבד קרובי משפחה בדרגה ראשונה שאף הם לא הותרו בכך אלא "כשאין מנוס"[8]. תומכי הרב שאול אלתר סבלו גם מאלימות[9]. בספטמבר 2020 פרסם מנהל מוסדות כלל חסידיים באשדוד כי נציג חסידי גור בעירייה איים עליו שלא יקבל למוסדות את בני הפורשים. בחסידות גור טענו שהנציג פעל על דעת עצמו[10].

בסוף אוקטובר 2021 הודיעו אנשי הקהילה על מסע מיוחד של הרב שאול אלתר לארצות הברית במשך שבועיים, וציינו שאביו הפני מנחם קיים מסע דומה בשנת תשנ"ד, לאחר מינויו לאדמו"ר.[11] בטיש שערך בסעודה שלישית בבורו פארק בתוך אוהל ענק שהוקם במיוחד לאירוע השתתפו בה יותר מ-15 אלף חסידים ואוהדים.

מוסדות הקהילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוסדות הקהילה כוללים ישיבה גדולה בשכונת רוממה בראשות הרב מנחם מנדל שפרן, ישיבה קטנה בשכונת רמות פולין בראשות אחיו, הרב דניאל חיים אלתר[12], תלמוד תורה "פני מנחם" בשכונת מקור ברוך, בית מדרש מרכזי ברחוב יוסף זיו בירושלים[13], בתי כנסת בבני ברק, באשדוד, בחיפה ובלונדון, תלמוד תורה לכיתות הנמוכות ושני בתי כנסיות בבית שמש, וכוללי אברכים בבית שמש, אשדוד, ירושלים ובני ברק[14]. הרב אלתר מוסר שיעורים שבועיים בעיון בישיבה הקטנה ובישיבה הגדולה.

בנובמבר 2020 הקהילה מנתה כ-400 משפחות[15]. נכון ליוני 2021 הקהילה מנתה על פי הערכות שונות, בין 500[16] ל-700[17] משפחות בישראל, לצד מאות נוספות בחו"ל[17]. לפי ההערכות קיימות עוד משפחות רבות שהיו רוצות לעבור אל הקהילה, אך מנועות מחמת סנקציות חברתיות וכלכליות המוטלות על ידי אנשי האדמו"ר הרב יעקב אריה אלתר. אלו, המזדהים עם הרב שאול אלתר בלבם, אך עדיין משתייכים כלפי חוץ לרב יעקב אריה אלתר, מכונים "אנוסים"[16].

ביוני 2021 יצא הרב אלתר בקמפיין מימון המונים למוסדות הקהילה.[18] הקמפיין שבר שיא ישראלי כאשר גייס 51 מיליון ש"ח בתוך יממה וחצי.[19]

בקהילה פועלת מערכת להפצת שיעורי תורה של רבני הקהילה בשם "דבר אמת", המערכת מפיצה גיליון שבועי בדואר האלקטרוני שמציג את שיעוריו ומאמריו של הרב אלתר לצד שיעורים ודרשות של רבנים מהקהילה, עדכונים שוטפים מחיי הקהילה ופינת ארכיון של מורשת בית גור. המערכת מוציאה גם מגזין חצי-שנתי נרחב העוסק במורשת בית גור עם פינת סקירה קלה על התפתחות הקהילה. פעם בשנה לרגל שמחת תורה מופק כתב עת תורני בשם "שמחת תורה".

מנהיגות הקהילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ כך גם שמה של אחת העמותות של הקהילה גור תורה ע"ר, באתר "גיידסטאר ישראל"
 2. ^ יוסף גרינבוים, הגר"ש אלתר נפרד בשיחה מיוחדת מתלמידי ישיבת שפת אמת • האזינו, באתר חרדים10, 25 בפברואר 2016
 3. ^ קובי רוזן, ‏הגר"ש אלתר מגבה את העסקן שהוחרם ו'מוחה על הטרור', באתר כיכר השבת, 11 ביולי 2019
 4. ^ ככה ייעשה לחסיד גור המרדן? (בעברית), בדיקה אחרונה ב-9 ביולי 2020 בדף הפייסבוק של כאן 11
 5. ^ שאול כהנא, ‏פגישה ומגעים בין חסידות גור לגר"ש אלתר, באתר כיכר השבת, 17.10.2019
 6. ^ שימי שפר, ‏הכרזה בגור: כל הממורמרים - יסולקו מהחסידות, באתר כיכר השבת, 18 באוקטובר 2019
 7. ^ ‘יש עכשיו מרידה’: נאום ‘הטיפול’ בפורשים מגור והתלונה במשטרה, חרדים10, ‏2019-11-03
 8. ^ יוסף גרינבוים, התשובה המוחצת של הגר"ש אלתר על 'תקנון האיסורים' של גור, באתר חרדים10, כ"ז כסלו התש"פ
 9. ^ שאול כהנא, ‏האברכים העיפו את הגמרות למג"ש; השטיבל הגוראי נסגר, באתר כיכר השבת, 8 ביולי 2020
  נחשף: כך הותקף יעקב מנדלסון בידי חסיד גור ואיבד ההכרה • צפו, חרדים10, ‏2019-07-18; שמואל סרדינס, אוימו לפרוש מחסידות גור ואוימו קשות - גל מעצרים, 2 בנובמבר 2020, באתר אשדוד נט
  ישראל יוספי, החסיד שהותקף: ‘הם אמרו, נוציא אותך באלונקה לחברה קדישא’ 17 בנובמבר 2020, באתר חרדים 10
 10. ^ שאול כהנא, ‏סגן ראה"ע איים: 'אסגור ת"ת אם תקבלו את ילדי הפורשים', באתר כיכר השבת, 1 בספטמבר 2020
 11. ^ חשיפה: הגר"ש אלתר יגיע לביקור בארה"ב, כיכר השבת
 12. ^ הגרד"ח אלתר יעמוד בראש הישיבה של אחיו, כיכר השבת, ‏16 ביולי 2020
 13. ^ בניין בית מדרש: חרדים10, ch10.co.il
 14. ^ יוסף גרינבוים, בגור הופתעו: בבני ברק נפתח כולל חדש לאברכי קהילת הגר"ש אלתר, באתר חרדים10, כ"א שבט התש"פ
 15. ^ גלעד שלמור, הקרע בחסידות גור, 22 בנובמבר 2020, באתר מאקו
 16. ^ 1 2 שחר אילן, סדר העדיפויות של ליצמן נחשף קודם האדמו"ר מגור, אח"כ כסף לחסידות, בסוף אזרחי ישראל, באתר כלכליסט, 8 ביוני 2021
 17. ^ 1 2 כיכר השבת, ‏בנייני האומה יארחו הערב את חסידי הגר"ש אלתר למעמד היסטורי, באתר כיכר השבת, 6 ביוני 2021
 18. ^ קמפיין "ליבנו בתורתו", באתר "צ'רדי"
  כיכר השבת, ‏הקמפיין האנונימי הגדול בעולם שמייצר עניין רב, באתר כיכר השבת, 14 ביוני 2021
 19. ^ הגר"ש אלתר: "מה השיא של כל המצ'ינג? 50 מיליון? לא!", כיכר השבת