קהל עדת ישורון (ניו יורק)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Shul
בית הכנסת מבחוץ
בית הכנסת מבחוץ

קהל עדת ישורוןאנגלית: K'hal Adath Jeshurun או בקיצור KAJ), הידוע גם בשם ברויאר'ס (Breuer's), בשכונת וושינגטון הייטס במנהטן, שבניו יורק, היא קהילה חרדית עצמאית, שנוסדה על ידי יהודים מגרמניה. ישנה שלוחה של הקהילה גם בשכונת מונסי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקהילה נוסדה ב-1938 על ידי פליטים יהודים מגרמניה הנאצית שהיו חברים בקהילת הרב שמשון רפאל הירש בפפד"מ. הקהילה רואה את עצמה כהמשך לקהילת הרב הירש על ידי שמירתה על תורה עם דרך ארץ ומנהגי פפד"מ.[1] בהתחלה, התקיימו מנייני תפילה רק בשבת, אבל בפברואר 1939 הזמינו את הרב יוסף ברויאר לשרת כרבם, ומאז החלו להתקיים מנייני תפילה בכל יום. הקהילה המשיכה להתפתח עד שנות ה-60 של המאה ה-20, ובשיאה היו חברים בה יותר מאלף משפחות. מאז שנות ה-60, ירדה הקהילה בגודלה, כיון שהילדים של חברי הקהילה, על פי רוב, לא נשארו בשכונה, אבל הקהילה עדיין ממשיכה לתפקד.

רבני הקהילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נוסח[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניגוד לרוב בתי הכנסת בארצות הברית ובעולם בכלל, מתפללים בבית כנסת זה לפי נוסח אשכנז המערבי, ובהתאם למנהגים שנהגו בקהילת האם בפרנקפורט.[3] הקהילה ידועה בשמרנותה ובהקפדה על מנהגיה ועל אמירת כל הפיוטים. משתמשים בעיקר בסידורי ומחזורי רדלהיים, אבל יש מקומות שנוסח הקהילה שונה מנוסח רדלהיים, ובהתאם למנהג פרנקפורט.

מוסדות הקהילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעבר לקיומו של בית כנסת ובו מנייני תפילה ושיעורים כמקובל, הקהילה מפעילה מוסדות נוספים המעניקים שירותים דתיים לחבריה: מוסדות חינוך (בית ספר יסודי וחטיבת ביניים לבנים ולבנות, בית ספר תיכוני לבנים (ישיבה קטנה), וכולל), מקווה, חברה קדישא, מערכת כשרות, מעבדה לבדיקת שעטנז, וכו'.[4]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מנהגי ישורון, בהוצאת הקהילה, נוא יארק תשמ"ח (רובו באנגלית).
  • Steven M. Lowenstein, Frankfurt on the Hudson: The German-Jewish Community of Washington Heights, 1933-1983, Its structure and Culture

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ https://www.kajinc.org/about, נצפה 23 בינואר 2020 (אנגלית).
  2. ^ New York City – Reb Shimshon Raphael Hirsch Zt”l ‘Torah Im Derech Eretz’ Philosophy At Height Of Controversy.
  3. ^ נוסח ומנהגים, באתר הקהילה, נצפה 20 בינואר 2020. (באנגלית)
  4. ^ אודות, באתר הקהילה, נצפה 20 בינואר 2020. (באנגלית)
ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.