קואליציית רמזור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
SPD
FDP
Alliance '90/The Greens

קואליציית רמזורגרמנית: Ampelkoalition) הוא מונח שמקורו בפוליטיקה הגרמנית והוא מתאר מצב של ממשלה בה חברות המפלגה הסוציאל-דמוקרטית של גרמניה, המפלגה הדמוקרטית החופשית ומפלגת הירוקים הגרמנית. השם "קואליציית רמזור" נובע מהעובדה שהצבעים הראשיים של המפלגות הם אדום, צהוב וירוק בהתאמה וזהו גם סדר הצבעים של רמזור. עם השנים המונח החל לתאר קולאציות דומות בין סוציאל-דמוקרטים, ליברלים וירוקים במדינות אחרות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברמה המדינית, היו מספר קואלציות רמזור. אחת הייתה בברנדנבורג בין 1990 ל-1994 ובברמן בין 1991 ל-1995. ב-2001, במהלך הבחירות שנערכו בברלין התנהל משא ומתן להקמת קואלציה שכזאת אך בסופו של דבר המגעים לא נשאו פרי ונכשלו. כך גם מגעים מוקדמים על הקמת ממשלה במדינת נורדריין-וסטפאליה ב-2010 אך גם הם לא נשאו פרי.

עם זאת, עד נובמבר 2021 טרם הוקמה קואליציית רמזור ברמה הפדרלית. על אף שלשלושת המפלגות יש הרבה במשותף ושלוש המפלגות נחשבות פרוגרסיביות חברתיות, בגלל הליברליזם כלכלי של המפלגה הדמוקרטית החופשית ובגלל יחסיה ארוכי השנים והקרובים עם המפלגה הנוצרית-דמוקרטית הגרמנית, קואליציית שכזאת מעולם לא יצא לפועל עד כה. עם זאת, לאחר הבחירות הכלליות של 2021, עלו הסיכויים להקמת קואליציות שכזאת, במיוחד לאחר שלשלוש המפלגות יהיו מספיק מושבים כדי להקים ממשלה[1][2][3]. ב-24 בנובמבר 2021, אושרו ההסכמים הקואליציוניים בין חברות הקואליציה[4] וב-8 בדצמבר הוקמה ממשלה המתבססת על קואליציית הרמזור, בהנהגת הקנצלר אולף שולץ.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Factbox: German "traffic light" coalition seen as most likely". Reuters (באנגלית). 27 בספטמבר 2021. נבדק ב-27 בספטמבר 2021. {{cite news}}: (עזרה)
  2. ^ אייל להמן, למרות שפל היסטורי למפלגתה של מרקל: קרב צמוד בבחירות בגרמניה, באתר ynet
  3. ^ גרדיאן ורויטרס, עם הירוקים, עם השמרנים או כולם ביחד: איך תראה הקואליציה הבאה בגרמניה?, באתר הארץ
  4. ^ אחרי 16 שנות מרקל: אולף שולץ הוא הקנצלר החדש של גרמניה, חדשות 13