קווינטוס קורטיוס רופוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אינקונבולה של Historiae של קווינטוס קורטיוס רופוס

קווינטוס קורטיוס רופוס (לטינית: Quintus Curtius Rufus) היה היסטוריון רומאי, שכתב כנראה במאה ה-1 לספירה. ישנם חוקרים המתארכים אותו לתקופת אוגוסטוס ואחרים לתקופת קלאודיוס או אספסיאנוס ואפילו מאוחר יותר.[1]

חיבורו[עריכת קוד מקור | עריכה]

עבודתו היחידה ששרדה היא היסטוריה של אלכסנדר הגדול (Historiae Alexandri Magni) ביוגרפיה בלטינית של אלכסנדר הגדול שנכתבה ב-10 ספרים, מהם שרדו 8 (שני הספרים הראשונים אבדו וגם יתרת הספרים אינם שלמים).

הספר אינו כתוב בסדר כרונולוגי, ניכר בכותבו שאינו בעל מומחיות צבאית ואינו מדינאי שיכול להבין את השלכות המסופר. אולם זה המקור הקדום הטוב ביותר שנמצא.

ארץ ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין תיאוריו יש גם התייחסויות לארץ ישראל, בהן:

"בשעה שישב עדיין אלכסנדר במצרים והיה שרוי באבל על מותו הטרגי של הקטור בן פרמיניון, הגיעה אליו השמועה המחרידה מארץ ישראל שהשומרונים שרפו חיים את אנדרומכוס שנתמנה בשעתו מטעם פרמיניון לנציבם של חבלי סוריה וארץ ישראל הפנימיים; אלכסנדר הקדים את מועד יציאתו ממצרים. כשהגיע לארץ ישראל נמסרו לו מיד ראשי האשמים ברצח הנציב. במקום אנדרומכוס מינה אלכסנדר את מנון, שקיבל בשעתו מטעם אלכסנדר את ההגנה על צפון סוריה, ועשה שפטים ברוצחי אנדרומכוס."

– קורטיוס רופוס היסטוריה של אלכסנדר ספר ד', ח' 10-9

מים שקטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

רופוס ציטט בספרו פתגם, אותו ייחס ליושבי באקטריה, שהוא ככל הנראה גרסה קדומה של הביטוי "מים שקטים חודרים עמוק": altissima quaeque flumina minimo sono labi (בלטינית), שתרגומו המילולי: "העמוקים שבנהרות – קולם חרישי מִכּול". [2]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • "המצור על צור" (Quintus Curtius Rufus, Historiae Alexandri Magni, iv.2-4). תרגם מלטינית מאיר שש. הים, בטאון החבל הימי לישראל, נובמבר 1962.
  • "מעלליו של גל גאות" (Quintus Curtius Rufus, Historiae Alexandri Magni, iv.9-10). תרגם מלטינית מאיר שש. חיפה, "תורן" - דפים לבית צים, מס' 41, דצמבר 1962.
  • מנחם שטרן - Menahem Stern, Greek and Latin Authors on Jews and Judaism, Jerusalem, 1976, Vol. I, LXXII. Curtius Rufus, pp. 447-449

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Menahem Stern, Greek and Latin Authors on Jews and Judaism, Vol. I, LXXII. Curtius Rufus, p. 447
  2. ^ De Rebus Gestis Alexandri Magni, VII. iv. 13
P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.