קווירינוס הקדוש מסיסק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קווירינוס הקדוש
Quirinus of Siscia.jpg
פסל קווירינוס הקדוש בהולנד
לידה ?
סיסק, קרואטיה
פטירה 309
סומבטהי, הונגריה
קדוש עבור הכנסייה הקתולית
מקום פולחן עיקרי סיסק, טיבולי
חג 4 ביוני

קווירינוס הקדוש מסיסק (קרואטית Sveti Kvirin Sisački; איטלקית San Quirino di Siscia) הוא קדוש נוצרי שהיה בישוף בעיר סיסק בקרואטיה, ומת בשל אמונתו בשנת 309 בסומבטהיי שבהונגריה.

תבליט של קווירינוס הקדוש מסיסק על אגן הטבילה בבשקה שבאי קרק

לפי אחד המקורות, הוא נאסר ונתפס לאחר שניסה להימלט מכלאו. הוא הצליח לנצר את סוהריו, אך לאחר שלושה ימים נלקח לסומבטהיי, וחויב לוותר על אמונתו. משסירב, נזרק אל מי הסאווה כשאבן מיל כרוכה על צווארו. לפי גרסה אחרת, הצליח להשתחרר ולהימלט, והמשיך להפיץ את הנצרות. לפי הגרסה המקובלת, קברו נוצרים מקומיים את גופתו, ובתחילת המאה ה-5 לקחו אותה תושבי המקום אשר נמלטו מפני פלישת הברברים, והביאוה לרומא. הוא נקבר מאחורי האפסיס של בזיליקת סבסטיאן הקדוש מחוץ לחומות (Basilica di San Sebastiano fuori le mura) הסמוכה לוויה אפיה, וקברו מכונה "פלטוניקה" (Platonica). לפי מקורות אחרים, הועברו שרידיו ממקום למקום, ובין היתר שכנו זמן מה בטיבולי, דבר העשוי להסביר את חשיבותו של קדוש בשם זה בעיירה. ראוי עוד לציין כי התאולוגיה הנוצרית מזכירה מספר קדושים שונים בשם קווירינוס, וקווירינוס הקדוש מסיסק הוא אחד הידועים שבהם. באומנות מופיע קווירינוס הקדוש מסיסק באופן מסורתי בבגדי בישוף.

יום חגו נקבע ל-4 ביוני, ומאחר שביום זה בשנת 1543, ניצלה סן מרינו מניסיון כיבוש, הוכר קווירינוס הקדוש כאחד הקדושים המגנים של המדינה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]