קוטר בגובה חזה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

קוטר בגובה חזהאנגלית: Diameter at breast height, בראשי תיבות DBH) הוא שיטה תקנית לבטא את הקוטר של גזע של עץ ניצב. שיטה זו היא אחת המדידות הנפוצות ביותר בתחום הדנדומטריה.[א]

קליבר אלקטרוני יכול למדוד קוטר בגובה חזה (DBH) ולשלוח את המידע בבלוטות' למחשב נייד

קוטר של גזעי עצים נמדד בגובה החזה של אדם מבוגר. עם זאת, גובה זה מוגדר באופן שונה במדינות שונות ובמצבים שונים. המוסכמה כיום היא 1.3 מטרים מעל פני הקרקע.[1][2] בחלק מהמדינות, דוגמת אוסטרליה, ניו זילנד, בורמה, הודו, מלזיה ודרום אפריקה מודדים את קוטר הגזע בגובה 1.4 מטרים, אבל בשל המחקר הפעיל מאוד בנושאי אלומטריה[ב] כפי שיושמו לגבי עצים ויערות, המוסכמה של 1.3 מטרים מתאימה טוב יותר. בעבר נהגו בארצות הברית להשתמש בגובה של 4.5 רגלים (1.37 מטרים).[3] הקוטר הנמדד יכול להשתנות באופן משמעותי עם הגובה.[4] עצי נוי נמדדים בדרך כלל בגובה 1.5 מטרים מפני הקרקע.

עם זאת, כמה חוקרים[5] טוענים שיש לבטל את המונח DBH משום שהגבהים שבהם מודדים את הקוטר כל כך משתנים ומשום שהם יכולים להשפיע מאוד על חישובים בתחום הייעור כדוגמת ביומסה. במקום זאת הם מציעים מדד חדש Dx שבו ה-x מסמן את הגובה המדויק מהקרקע (ולאורך הגזע) שבו מודדים את הקוטר. לדוגמה, D130 מציין קוטר שנמדד בגובה 130 סנטימטרים מהקרקע ולאורך הגזע.

על מדרון, נקודת ההתייחסות "מעל הקרקע" נלקחת בדרך כלל כנקודה הגבוהה ביותר על הקרקע הנוגעת בגזע, אך יש המחשבים זאת בממוצע בין הנקודה הגבוהה והנמוכה ביותר. אם נקודת ה-DBH נופלת על אזור בגזע שהתנפח, נהוג למדוד את ההיקף מתחת לאזור הנפוח בנקודה שבה הקוטר הוא הקטן ביותר. הגדרות מעורפלות אחרות לקביעת המקום המדויק שבו למדוד את הקוטר מתוארות במאמר של Dahdouh-Guebas & Koedam מ-2006.[6]

טריטק (Treetec), חברה שמקום מושבה במלבורן פיתחה מחשבון מקוון חינמי לקבוע את ה-DBH עבור עצים עם גזע מפוצל בהתייחס לתקן האוסטרלי להגנה על עצים באתרי פיתוח (AS 4970-2009 Protection of Trees on Development Sites).[7]

שני המכשירים הנפוצים ביותר למדידת DBH הם סרט מידה למדידת ההיקף וקליבר:

 • סרט מדידת היקף (girthing tape) – מודד בפועל את ההיקף של העץ, כשיחידות המידה מכוילות בחלוקות של π סנטימטרים (3.14159 סנטימטרים). המדידה מניחה שחתך הרוחב של הגזע הוא מעגלי ומציגה ישירות את המדידה המחושבת של הקוטר. היא מדויקת למרבית עצי המטע.
קליבר למדידת עצים
 • קליבר (Tree caliper) - בנוי משתי זרועות מקבילות, האחת קבועה והשנייה יכולה להחליק לאורך סרגל. הקליברים מוחזקים בזווית ישרה לגזע כשהזרועות משני צדי הגזע. אפשר לשפר את דיוק המדידה של גזעים שאינם עגולים על ידי ממוצע בין שתי מדידות של הקליבר הנלקחות בזווית ישרה האחת מהשנייה. קיימים גם קליברים אלקטרוניים המאפשרים ביצוע מדידות מדויקות ביותר ושמירת המידע במאגר מידע לניתוח עתידי.

משתמשים ב-DBH על מנת להעריך את כמות העץ בעץ בודד או בחורשת עצים תוך שימוש במתאם האלומטרי שבין קוטר הגזע, גובה העץ והנפח. אפשר גם להשתמש בו להערכת גילם של עצים עתיקים, בתנאי שהגידול בקוטר הוא "מאפיין קבוע ובלתי הפיך של הגידול של העץ".[8]

ביאורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Dendrometry, ענף בבוטניקה העוסק במדידות של ממדים שונים של עצים: גובה, קוטר, גיל וכו'
 2. ^ Allometry, תחום המחקר של השינויים בפרופורציות של חלקים מגוף אורגניזם בזמן גדילה

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Cris Brack, PhD (UBC) Standard point on tree bole for measurement. Forest Measurement and Modelling.
 2. ^ [https://www.biogeosciences.net/8/1081/2011/bg-8-1081-2011.pdf Feldpausch et al 2011, Height-diameter allometry of tropical forest trees. Biogeosciences 8, 1081-1106.
 3. ^ How to Measure a Tree
 4. ^ Paul, K.I. et al. 2017. Measurements of stem diameter: implications for individual- and stand-level errors. Environmental Monitoring and Assessment 189, 416.
 5. ^ Brokaw, N. & J. Thompson, 2000. The H for DBH. Forest Ecology and Management 129: 89-91.
 6. ^ Dahdouh-Guebas, Farid; Koedam, Nico (15 ביוני 2006). "Empirical estimate of the reliability of the use of the Point-Centred Quarter Method (PCQM): Solutions to ambiguous field situations and description of the PCQM+ protocol". Forest Ecology and Management. 228 (1): 1–18. doi:10.1016/j.foreco.2005.10.076 – via ScienceDirect. {{cite journal}}: (עזרה)
 7. ^ Cashmore, Mark. "TREETEC - Tree Protection Zone (TPZ), Structural Root Zone (SRZ), DBH calculator". www.treetec.net.au.
 8. ^ White, J. (1998). Estimating the Age of Large and Veteran Trees in Britain Forestry Commission Information Note 12. Surrey