קולברוקדייל

קולברוקדייל
Coalbrookdale
בניין הפירמידה בו נמצא התנור רם של אברהם דרבי.
בניין הפירמידה בו נמצא התנור רם של אברהם דרבי.
בניין הפירמידה בו נמצא התנור רם של אברהם דרבי.
מדינה הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת
אומת הבית אנגליהאנגליה אנגליה
אזור מערב המידלנדס
מחוז שרופשייר
קואורדינטות 52°38′20″N 2°29′31.2″W / 52.63889°N 2.492000°W / 52.63889; -2.492000
אזור זמן UTC

קולברוקדיילאנגלית: Coalbrookdale) היא עיירה בעמק איירונברידג' במחוז שרופשייר שבאזור מערב המידלנדס במערב אנגליה. העיירה היא חלק מאתר המורשת העולמית "עמק איירונברידג'". לקולברוקדייל היה תפקיד חשוב בהיסטוריה של היתוך עפרת ברזל באנגליה: כאן אברהם דרבי (Darby) היה הראשון לפתח את תהליך הייצור של ברזל גולמי מעפרת ברזל תוך שימוש בקוק במקום בפחם עץ, שהיה יקר יותר ואספקתו הייתה מוגבלת, תהליך זה היווה שיפור משמעותי בייצור הברזל ותרם תרומה חשובה למהפכה התעשייתית באנגליה.

בעיירה קיימים מבנים שונים מהמאות ה-18 וה-19: בתי מגורים, מחסנים, ומבני ציבור. במבנה המכונה "המחסן הגדול" שוכן מוזיאון הברזל של קולברוקדייל, לידו בניין הפירמידה בו נמצא התנור רם של אברהם דרבי. המוזיאון הוא גם מקום מושבו של "מכון איירונברידג'" (Ironbridge Institute) העוסק במחקר של מורשת תרבותית. המכון הוא שותפות של אוניברסיטת בירמינגהם וקרן מוזיאוני עמק איירונברידג' (Ironbridge Gorge Museum Trust).

אתר מורשת עולמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

העיירה היא חלק מאתר המורשת העולמית התרבותי של עמק איירונברידג, שהוכרז על ידי אונסק"ו בשנת 1986.

מתוך ההכרזה: "איירונברידג' ידועה בעולם כסמל של המהפכה התעשייתית. יש בה את כל המרכיבים שתרמו להתפתחות המהירה של האזור התעשייתי הזה במאה ה-18. החל במכרות עצמם וכלה במסילות הברזל. התנור רם שבקולברוקדייל הוא תזכורת להמצאת הקוק. גשר הברזל על נהר הסוורן היה גשר הברזל הראשון בעולם והייתה לו השפעה רבה להתפתחות בתחומי הטכנולוגיה והארכיטקטורה".

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקולברוקדייל אברהם דרבי היה הראשון שפיתח, בתחילת המאה ה-18, את תהליך הייצור של ברזל גולמי מעפרת ברזל תוך שימוש בקוק במקום בפחם עץ, שהיה יקר יותר ואספקתו הייתה מוגבלת, תהליך זה היווה שיפור משמעותי בייצור הברזל ותרם תרומה חשובה למהפכה התעשייתית באנגליה.

ההיסטוריה של תעשיית הברזל בקולברוקדייל התחילה הרבה קודם. כבר במחצית הראשונה של המאה ה-16, עוד לפני תקופת פירוק המנזרים. כבר אז היה במקום מתקן מוקדם להתכת עפרות ברזל (אנ').

התנור רם ששימש את אברהם דרבי הוקם כבר באמצע המאה ה-17. דרבי חכר אותו ב-1708. וב-10 בינואר 1709 הפעיל אותו לראשונה. חלק מהברזל שייצר שימש אותו לייצור במקום של סירי ברזל ומוצרי ברזל יציקה אחרים, השאר נשלח במורד נהר סוורן לתעשיית הברזל של בריסטול. תעשיית הברזל של קולברוקדייל המשיכה לשגשג במהלך המאה ה-18. בשנת 1767 יוצרו שם לראשונה פסי רכבת עשויים מברזל יציקה. ב-1787 יוצר שם הברזל עבור גשר הברזל המפורסם.

במאה ה-19 התפרסמה קולברוקדייל בייצור אלמנטים דקורטיביים מברזל יציקה. תנורי הרם נסגרו אולי כבר ב-1820, מאידך בתי היציקה המשיכו לפעול.

בית היציקה האחרון של קולברוקדייל נסגר בנובמבר 2017.

אתרי העיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מוזאון הברזל של קולברוקדייל, המוזיאון ממוקם בתוך מבנה, שכונה "המחסן הגדול", שנבנה ב-1838. לידו בניין הפירמידה בו נמצא התנור רם של אברהם דרבי.
  • מוזאון בתי דרבי.

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קולברוקדייל בוויקישיתוף