קול למתים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קול למתים
קול למתים.jpg
מאת אורסון סקוט קארד
שם בשפת המקור
Speaker for the Dead
שפת המקור אנגלית
הוצאה אופוס
שנת הוצאה 2001, 1994 בעברית
סוגה מדע בדיוני
מספר עמודים 294 (מהדורה שנייה)
OCLC [1]

"קול למתים" (1986) הוא הספר השני בסאגת "המשחק של אנדר", שנכתבה על ידי אורסון סקוט קארד, המתרחשת בעולם בדיוני. הספר זכה בפרס הוגו לשנת 1987 ופרס נבולה.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר תום מלחמת הבאגים ולאחר שהביא להשמדה של גזע שלם, אנדר וויגין כותב ספר תחת שם העט 'דובר המתים' שנקרא 'מלכת הכוורת', ומתאר את החיים של הבאגים כפי שתואר לו על ידי מלכת הכוורת אותה סוחב. הספר מצליח, וכאשר אחיו של אנדר, ההגמון פיטר וויגין, מזהה את הכתיבה של אנדר, הוא מבקש ממנו לכתוב ספר דומה כשהוא עצמו ימות. אנדר מסכים, וכותב את 'ההגמון' לאחר מות אחיו. שני הספרים מובילים לסוג חדש של דמות דתית - דוברי המתים, שלהם כל אזרח יכול לקרוא על מנת שידברו בשם המתים. הדוברים מקבלים גישה לכל הכתבים והקבצים של המנוח, וכשהם מדברים, הם לא שופטים אותו, אלא רק מדברים על חייו. אנדר בעצמו הופך לדובר, אך משתמש בשם אנדרו, משום שכינויו, אנדר, נהפך לשם שמזוהה עם כוח הרסני. אנדר העביר את רוב חייו המוקדמים בנדידה בין קולוניות שונות עם אחותו, וולנטיין, על מנת למצוא עולם שבו תוכל מלכת הכוורת שבידו לגדול ולהשיב לתחיה את גזע הבאגים. בעקבות היחסות, מעט מעוד זמן עבר עבור אנדר, בעוד שאר האנושות התקדמה אלפי שנים.

שלושת אלפים שנה לאחר הקסנוסייד, בני האדם ניסו ליישב את כוכב הלכת לוזיטניה, אך מצאו את המערכת האקולוגית בו שונה מכוכבים אחרים. בלוזיטניה, בשונה מבכוכבים אחרים, קיים זן תבונתי, הנקרא פקיניוס (או בשפה המדוברת, חזרזירים), שמושך קסנוביולוגים רבים לכוכב. מעט לאחר ההגעה, הקולוניה נתקפה בוירוס, הדסקולדה, שהרגה רבים מהמתיישבים לפני שתרופה נמצאה. נובינייה, שהדסקולדה הרגה את הוריה, אומצה בידי אב וילד קסנוביולוגים, פיפו וליבו, ונהפכה לקסינוביולוגית בעצמה. יום אחד, היא מגלה שכל צורות החיים על לוזיטניה נושאות את הוירוס, כולל הפקיניוס והעצים; פיפו מקבל השראה ורץ לשאול את הפקיניוס על כך לפני שחושף בפני נובינייה את גילויו. כשפיפו לא חוזר, ליבו ונובינייה מחפשים ומוצאים את גופתו מבותרת, טקס שהפקיניוס מקיימים לכבוד המתים. למרות זאת, הטקס בדרך כלל כולל שתילת שתיל בגופה, ואין ראיה לכך שזה נעשה לפיפו, לכן רואים בכך מעשה עוין, ובפקיניוס איום פוטנציאלי. נובינייה, שיש לה רגשות כלפי ליבו, נועלת את הקבצים, מפחד שליבו יגיע לאותה מסקנה של פיפו וייהרג. נובינייה קוראת לדובר למתים בשביל פיפו.

אנדר עתה חי עם וולנטיין ועם בעלה על כוכב הלכת טרונדהיים כשהקריאה עבור הדובר מגיעה. אנדר בוחר ללכת בלי וולנטיין משום שהיא בהריון. מלבד המלכה הרדומה, אנדר עובר את מסעותיו עם ג'יין, אינטליגנציה מלאכותית שקיימת בתוך מערכת המחשבים העולמית - האנסיבל. עד שאנדר מגיע, 22 שנים חלפו בלוזיטניה, במהלכן נובינייה ניסתה לבטל את קריאתה לדובר. אולם, אירועים אחרונים גרמו לאחרים לקרוא לדובר. ארבע שנים קודם לכן, ליבו נהרג באותה הצורה שפיפו נהרג, ולא מכבר, מארקו ריבריה, בעלה של נובינייה, נפטר ממחלה סופנית. אנדר, בעזרת ג'יין, מגלה במהרה שנובינייה סירבה להתחתן עם ליבו למרות אהבתה כלפיו ונשיאת ילדיו - אם כי מתנהגת כאילו אלה ילדיו כל מארקו - משום שאם הייתה מתחתנת עם ליבו, הקבצים הנעולים שלה היו מתגלים בפניו.

בזמן שביצע את המחקר לדיבור, אנדר מגלה עניין בפקיניוס וחוצה בסודיות מחסום חשמלי שהופעל בידי הקונגרס הבין-כוכבי לאחר מות פיפו כדי לדבר איתם. מלכת הכוורת מגלה לאנדר שדיברה בצורה טלפתית עם הנשים, הנקבות המבוגרות של הפקיניוס, והם למדו שהוא דובר המתים המקורי; המלכה גם חשפה שלוזיטניה היא מקום אידאלי עבור הבאגים. חקירתו של אנדר מדוכאת בידי המתיישבים הקתולים; כדי להשיג שיתוף פעולה, ג'יין מפרסמת סיפור שמירו, בנה הבכור של נובינייה, ואשתו אוונדה, לימדו את הפקיניוס טכנולוגיות אנושית כמו חקלאות בהפרה מוחלטת וישירה של הקונגרס הבין-כוכבי; הקונגרס דורש שהמושבה תתפנה בניגוד לרצונה, ושמירו ואוונדה ייעצרו. הפקיניוס משכנעים את מירו להתחבא ביניהם באמצעות מעבר לצידה השני של המחסום החשמלי; הוא עושה זאת אך סובל מפגיעה במערכת העצבים שמשתקת אותו חלקית. המושבה מורדת נגד הקונגרס, ומנתקת את חיבור האנסיבל. הניתוק משבית את המחסום, ואנדר והאחרים הולכים למצוא את מירו בעזרת פקיניו ששמו אדם.

אנדר פוגש את הנשים והם מגיעים להסכם התקיימות משותפת על הכוכב. בעוד הם שם, הוא לומד על 'הקיום השלישי' שלהם; לאחר מות הפקיניוס וקבירתם, התאים שלהם מתפצלים ומומרים לעצי הטוטם, וכך הופכים לעצים הקדושים להם סוגדים הפקיניוס האחים. חלק מהעצים הופכים לעצי אבות שנחשבים לעצים הטובים יותר, האמיצים יותר והראויים יותר להפריית האמהות הקטנות. ליבו ופיפו גילו זאת, ובנפרד חיפשו לאמת את הגילוי עם הפקיניוס. בכל פעם, פקיניו הציע להם להכניס אותו ל'קיום השלישי', אך אף אחד מהם לא היה מוכן לבתר ולהרוג אותו. לכן במקום, הפקיניוס ביצעו את טקס על פיפו וליבו. כדי להדגים לאנדר, אדם מציע את עצמו להיכנס ל'קיום השלישי', ואנדר מסכים, ורואה את צמיחת השתיל אחרי ביתורו. אנדר מתעקש בפני הנשים שההסכם מונע מהפקיניוס לעזור לבני האדם להיכנס ל'קיום השלישי', משום שזה מוגדר כרצח.

מירו מוחזר בבטחה למושבה אך משותק. וולנטיין ומשפחתה מודיעים לאנדר שהם מתכננים לעזור ללוזיטניה עם המרד, ולעבור ללוזיטניה; אנדר ומירו פוגשים אותם באמצע הדרך. נובינייה, שהבינה את מותם של פיפו וליבו, מצליחה להתקדם והיא ואנדר מתחתנים. לאחר מכן, אנדר הולך לשתול את ביצת מלכת הכוורת כפי שביקשה.

מחסור בעיבוד לסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפסטיבל הספרים בלוס אנג'לס (20 באפריל, 2013), קארד ציין מדוע הוא לא רוצה שקול למתים יעובד לסרט: "קול למתים בלתי ניתן לצילום," אמר קארד בתשובה לשאלה מהקהל. "הוא כולל עריפת ראשים, ורגעים של אלימות מייסרת ובלתי ניתנת לצפייה. עכשיו, אני מודה, יש הרבה אלימות מייסרת בקולנוע, אבל לא מצורפת לשם שלי. קול למתים, אני לא רוצה שזה יעובד לסרט. אני לא יכול לדמיין את זה."[1]


P literature.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ספרות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.
  1. ^ ‎‎‎עמיר, דרור‎‎ (30 באוקטובר 2013). ‎‎‎‎‎‎‎‎‎"המשחק של אנדר: מותג של סרט אחד?"‎‎‎‎‎‎. Ynet‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎. בדיקה אחרונה ב-8 במאי 2016‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎.‎