קומארי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שאג'אני שאקאיה, הקומארי מבאקטאפור בעת ביקור בארצות הברית

קומארי או קומארי דווי היא אלה חיה במסורת הנפאלית. פירושה המילולי של המילה בסנסקריט הוא בתולה או צעירה. יש קומארי נוספות בתת היבשת ההודית, למשל בקומורין שבדרום, אולם מעמדן לא גבוה כשל האלה החיה הנפאלית.

מאחר שקומארי היה גם שמה של האלה דורגא בילדותה, מאמינים הנפאלים כי בקומארי מתגלמת גם רוחה של האלה טלג'ו שהיא דורגא, אשתו של שיווה.

התפקיד כולל חיים ייצוגיים במקדש, מתן ברכות וקמעות לעולי הרגל והשתתפות בטקסים במקדש. פעם בשנה, בחג הקומארי, יוצאת הקומארי ישובה על אפריון הנישא על ידי מתנדבים, למסע ברחובות העיר בה היא מתגוררת. פרט לחג זה הנמשך ימים ספורים, היא כמעט ולא יוצאת מהארמון.

סיום התפקיד הוא בעת שהקומארי מקבלת את המחזור החודשי הראשון שלה או מדממת מסיבה אחרת כולל דימום מהחניכיים, ואז היא חוזרת למשפחתה.

שלושת הקומארי הידועות הן הקומארי של בקטאפור, של פטאן והקומארי המלכותית מקטמנדו המתגוררת בארמון "קומארי גאר" שליד כיכר דורבר (כיכר הארמון). מלבדן יש עוד קומארי במקדשים שונים בנפאל.

מיתוסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש הרבה סיפורי עם הקשורים לקומארי ולסיבה מדוע החליטו לקדש נערה וסיפורים בנושא ממשיכים להכתב [1]. אחד הסיפורים [2] [3] מדבר על אלה נפאלית יפהפייה בשם טלג'ו (דורגא) שסייעה למלך מלה להצליח בשלטונו עד שלילה אחד, כאשר שאל לעצותיה, השתלט עליו יצרו והוא תקף את האלה. האלה שהצליחה להמלט החליטה שהעם הנפאלי ראוי לעצותיה ולתבונתה אבל על מנת למנוע השנות מקרים כאלו היא תחזור בדמות ילדה קטנה שאינה מהווה פיתוי או גירוי מיני.

תהליך הבחירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קומארי חייבת להיות לפני גיל ההתבגרות המינית ולכן, על מנת שהקומארי תספיק לכהן מספר שנים בוחרים ילדה בגיל צעיר מאד, לרוב סביב גיל 3, מתוך מועמדות שחייבות להיות בת העם הנווארי, מקאסטת הצורפים כלומר השאקיה (שבטו של בודהה) ובעלות 32 תכונות של שלמות פיזית.

ילדות בגיל המתאים, מהמוצא המתאים, העונות על המבדקים הפיזיים, שהן בעלות מפה אסטרולוגית מתאימה, עוברות מבחן הבודק האם הן פוחדות. המבדק יכול לכלול רעשים, תמונות ומסכות מפחידות או אמצעי אחד שנועד לבדוק מי נבהלת בקלות. מבחן שני בודק מה יכולתן להבחין בין תלבושת קומארי אמיתית לתלבושת מזויפת ובין תכשיטי קומארי אמיתיים לתכשיטים מזויפים.

קבוצת אנשי דת, הכוללת בתוכה קבוצה של חמישה כהני דת המיצגים כל אחד גילום אחר של בודהה מתוך חמשת בודהות החוכמה נכנסת לתהליך של מדיטציה ובסיומו נבחרת הקומארי מבין המועמדות שעברו את הסינון הקודם.

המבחן האחרון כולל הליכה אל הארמון בין ראשי תאו וחיות אחרות שנשחטו זמן קצר קודם לכן, הנוטפים דם ומעוטרים בכוכב המוטבע בין קרניהם. הילדה שעוברת שביל זה (בקטמנד עליה לעלות במדרגות למקדש) עוברת מבחן סודי אחרון הקובע האם תקבל את התפקיד.

בתחילת יוני 2008 נבחרה הקומארי המלכותית החדשה, שיירה, בגיל מבוגר יחסית - בהיותה בת 6.

קומארי קודמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם פרטי (לכולן שם המשפחה הוא שאקיה) עיר הולדתה תאריכי כהונה מצב משפחתי
הירה מאיה Wotu 1922-1923 נישאה, 0 ילדים
צ'יני שובה * Lagan 1923-1931 נישאה, 2 בנות
צ'אנדרה דווי * Asonchuka 1931-1933 נישאה, 2 בנות
דיל קומארי Lagan 1933-1942 נישאה, 3 בנים ,1 בת
נאני שובה Ombahal 1942-1949 נישאה, 4 בנים , 2 בנות
קאיו מאיג'ו * Kwahiti 1949-1955 נישאה, 1 בן , 1 בת
הרשה לאקשמי Naghal 1955-1961 נישאה, 2 בנים
נאני מאיג'ו Naghal 1961-1969 נישאה, 1 בן , 2 בנות
סונינה Ombahal 1969-1978 נישאה, 1 בן , 1 בת
אניטה Sikamoobahal 1978-1984 לא נישאה
רשמילה Kwahiti 1984-1991 לא נישאה
אמיטה Asanbahal 1991-2001 לא נישאה
פריטי Itumbahal 2001-2008 לא נישאה
שיירה 2008 מכהנת

(* = נפטרה)

מקור: The Kathmandu Post

מחלוקת[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-3 ביולי 2007 שאג'אני שאקאיה, הקומארי מבאקטאפור, הודחה מתפקידה עקב ביקור בארצות הברית שנועד לקדם סרט דוקומנטרי בשם "האלות החיות"

לטענת המבקרים, הביקור נגד את המסורת וחילל את תומתה.[1] שבועיים מאוחר יותר נמסר כי היא לא תוסר מתפקידה היות שהיא מתעתדת לעבור טקס טיהור, במטרה להתנקות מחטאים שאולי עברה במהלך המסע.[2]

ביקורת על מסורת הקומארי[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחרונה נמתחת מצד ארגוני זכויות הילד ביקורת על המסורת בטענה שהילדות מחמיצות את כל חוויות הילדות, עוברות תהליך התבגרות לא סביר ומאבדות לתקופה ארוכה אחרי סיום תפקידן את היכולת לחיות חיים רגילים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קומארי בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 'Goddess' sacked for visiting US. BBC News. 2007-07-03.
  2. ^ Nepalese 'goddess' is reinstated. BBC News. 2008-07-19.