קומונר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קוֹמוּנָר הוא מונח הנגזר מהמילה "קומונה" ובא לתאר אדם אשר שותף בקומונה וחי בשיתוף עם בני אדם אחרים. כיום, במדינת ישראל, משמש המונח בעיקר לתיאור ש"ש (נערים הדוחים את גיוסו לצה"ל בשנה כדי לעבור שנת שירות) המדריכים בתנועות נוער שונות, וחיים על פי רוב במסגרת של קומונה או "חוות הכשרה". בהיסטוריה שימש המושג גם על מנת לתאר את אנשי הקומונה הפריזאית משנת 1871.

אופי תפקידו של הקומונר משתנה בהתאם לאוכלוסייה ולסוג היישוב בו הוא עובד. בנוסף לכך ישנם קומונרים בוגרים - אלו הם קומונרים בוגרי תנועת נוער, המתפקדים בדרך כלל כמרכזי סניף תנועתי, והיקף האחריות שלהם בדרך כלל גדול יותר משל קומונר בשנת שירות.

תפקידי הקומונר בתנועות נוער[עריכת קוד מקור | עריכה]

תפקידי הקומונרים משתנים בסמך לסניף או התנועה בה הם עובדים:

  • ארגון נוער גאה - בארגון איגי הקומונרים הם בני ש"ש, תחום משימותיהם הוא בבתי ספר על-יסודיים בחינוך ובהדרכה חברתיים. בנוסף לאלו הם פועלים במוקדים שונים של הקהילה הגאה: בסניף האגודה בבאר שבע, בהמרכז העירוני לקהילה הגאה בגן מאיר שבתל אביב או בקבוצות חברתיות של איגי ושל בית דרור.
  • בני המושבים - בתנועת בני המושבים מכונים ה"קומונרים" בשם "גרעינרים". הגרעינרים הם ש"שינים או חברי גרעין נח"ל הפועלים במסגרת התנועה. הגרעינרים פועלים ברוב המועצות בהן פועלת התנועה ובהם אחראים הגרעינרים בין השאר על הדרכת השכבה הבוגרת (ט'-י"ב) ועל תפעול הסניפים.
  • בני עקיבא, עזרא ואריאל - בתנועות בני עקיבא, עזרא ואריאל הקומונר (לרוב מדובר בבת שירות לאומי) הוא רכז הסניף. תפקידו הוא לרכז את פעילות הסניף, לרכז את צוות המדריכים, הקומונר למעשה אחראי על הפעילות והניהול השוטף של הסניף. הקומונר משרת בתפקידו למשך שנה או שנתיים.
  • המחנות העולים - בתנועת המחנות העולים אחראים הקומונרים על כל פעילות המחנה - הדרכת השכבה הבוגרת, ליווי המדריכים הצעירים, ליווי ועדות החניכים במחנה ועוד. בחלק מהמחנות, הקומונרים פעילים בבתי-הספר בשעות הבוקר בפעילויות חברתיות שונות, כגון שיעורי חברה, הפסקות פעילות וגיוסים לשכבה הצעירה והבוגרת של המחנה. בנוסף הקומונר משתתף ואחראי על פעילויות באשכול (מרחב אזורי של פעילות תנועת הנוער) ובתנועה הארצית. הקומונרים כולם חברים בגרעיני נח"ל. גרעיני המחנות העולים עוברים הדרכה שבועית על ידי מדריך חינוכי ועל ידי רכז אשכול, שהוא המלווה המשימתי של הגרעין. תוכני ההדרכה משתנים אך לרוב מתמקדים בערכי התנועה, בפוליטיקה, בחברה הישראלית, ביחסים בין אישיים, בתרבות יהודית ובבניית קבוצה.
  • המכבי הצעיר - בתנועת המכבי הצעיר בני הקומונה מתפעלים סניפים קטנים ואף מקימים סניפים חדשים. בני הקומונה משתלבים בכלל מסגרות החינוך ביישוב, יוזמים פעילויות תנועתיות, סניפיות ויישוביות, מדריכים את בוגרי התנועה בסניפים השונים ומשתלבים בתפקידים תנועתיים ארציים.
בנוסף, בני הקומונה יוצאים למפעלים הארציים כמדריכים לחניכים הבוגרים ומשתתפים בתכנון מפעלים תנועתיים ברמה ארצית, במשחקי המכבייה ובמכביית הנוער (ה-JCC).
בנוסף, קיימת מסגרת התנדבות נוספת כקומונר בתנועת המכבי הצעיר, כמדריך לחניכים בוגרים בכפרי נוער.
כיום מפעילה התנועה כחמש קומונות ברחבי ישראל: נס ציונה, נתניה, באר שבע, תל אביב וכפר הנוער "ויצו גן ונוף" בפתח תקווה.
התנועה מפעילה שני גרעיני נח"ל בבת ים ובאור יהודה.
  • הנוער הלאומי - בתנועת הנוער הלאומי ישנם קומונרים העובדים בסניפי תנועה דרוזיים.
  • הנוער העובד והלומד - בתנועת הנוער העובד והלומד מפעילים הקומונרים את רוב קיני התנועה העירוניים, הקיבוציים, המושביים וכן את סניפי המחדשים, ולמעשה אחראיים על כל הפעילות השוטפת בקן, על התנהלות מול הגורמים עירוניים ופורמליים אחרים, על הפקת "אירועי שיא" ועל הדרכת השכבה הבוגרת בקן. באופני פעילות שונים מפעילים חברי חוות ההכשרה מועדונים קהילתיים, שם האחריות של הקומונר היא שונה ומשתנה ממקום למקום, משנה לשנה ומקומונר לקומונר. בתנועה, קומונר הוא בהכרח חבר "חוות הכשרה" - כלומר, חבר בגרעין נח"ל במהלך שנת השירות שלו, לפני הגיוס לצה"ל. בקינים הערביים והדרוזיים קיים מערך התנדבות שונה, בהם ה"קומונרים" (ביטוי זה אינו נפוץ בקינים אלה) אינם חברי גרעיני נח"ל ובדרך כלל אינם חיים בקומונות.
  • השומר הצעיר - בתנועת השומר הצעיר הקומונר אחראי על כל הפעילות המתקיימת בקיני התנועה, העירוניים והקיבוציים. בין תפקידיו - הדרכת חניכי הגוף הבוגר בקן, ליווי הדרכת המד"צים, ליווי הוועדות הפועלות בקן, גיוס חניכים ועוד. בתנועה, שנת השירות מכונה י"ג - כלומר, הבחירה בהגשמה היא המשך תהליך חניכותו של החניך בתנועה. בהיותו חזית התנועה, הקומונר גם שותף ומוביל בצוותי רוחב של משלחת הי"גימלים- צוות פוליטי, צוות נושא שנתי, מנהיגות משלחת ועוד. הי"ג הוא חבר גרעין בחוות הכשרה, החי חיי שיתוף עם חבריו לגרעין. תהליך ההמשך להגשמה בתנועה הוא מסלול הנח"ל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]