קומונר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

קוֹמוּנָר הוא מונח הנגזר מהמילה "קומונה" ומתאר אדם החי בקומונה בשיתוף עם אחרים. במדינת ישראל, משמש המונח בעיקר לתיאור ש"ש (נערים הדוחים את גיוסם לצה"ל בשנה כדי לעבור שנת שירות) המדריכים בתנועות נוער שונות, וחיים על פי רוב במסגרת של קומונה או "חוות הכשרה". בהיסטוריה שימש המושג גם על מנת לתאר את אנשי הקומונה הפריזאית משנת 1871.

אופי תפקידו של הקומונר משתנה בהתאם לאוכלוסייה ולסוג היישוב בו הוא עובד. קומונרים בוגרים הם קומונרים בוגרי תנועת נוער, המתפקדים בדרך כלל כמרכזי סניף תנועתי, והיקף האחריות שלהם בדרך כלל גדול יותר משל קומונר בשנת שירות.

תפקידי הקומונר בתנועות נוער[עריכת קוד מקור | עריכה]

תפקידי הקומונרים משתנים בהתאם לתנועה ולסניף בהם הם פועלים:

 • הנוער העובד והלומד - בתנועת הנוער העובד והלומד מפעילים הקומונרים את רוב קיני התנועה העירוניים, הקיבוציים, המושביים וכן את סניפי המחדשים, ולמעשה אחראיים על כל הפעילות השוטפת בקן, על התנהלות מול הגורמים עירוניים ופורמליים אחרים, על הפקת "אירועי שיא" ועל הדרכת השכבה הבוגרת בקן. באופני פעילות שונים מפעילים חברי חוות ההכשרה מועדונים קהילתיים, שם האחריות של הקומונר היא שונה ומשתנה ממקום למקום, משנה לשנה ומקומונר לקומונר. בתנועה, קומונר הוא בהכרח חבר "חוות הכשרה" - כלומר, חבר בגרעין נח"ל במהלך שנת השירות שלו, לפני הגיוס לצה"ל. בקינים הערביים והדרוזיים קיים מערך התנדבות שונה, בהם ה"קומונרים" (ביטוי זה אינו נפוץ בקינים אלה) אינם חברי גרעיני נח"ל ובדרך כלל אינם חיים בקומונות.
 • השומר הצעיר - בתנועת השומר הצעיר הקומונר אחראי על כל הפעילות המתקיימת בקיני התנועה, העירוניים והקיבוציים. בין תפקידיו - הדרכת חניכי הגוף הבוגר בקן, ליווי הדרכת המד"צים, ליווי הוועדות הפועלות בקן, גיוס חניכים ועוד. בתנועה, שנת השירות מכונה י"ג - כלומר, הבחירה בהגשמה היא המשך תהליך חניכותו של החניך בתנועה. בהיותו חזית התנועה, הקומונר גם שותף ומוביל בצוותי רוחב של משלחת הי"גימלים- צוות פוליטי, צוות נושא שנתי, מנהיגות משלחת ועוד. הי"ג הוא חבר גרעין בחוות הכשרה, החי חיי שיתוף עם חבריו לגרעין. תהליך ההמשך להגשמה בתנועה הוא מסלול הנח"ל.
 • המחנות העולים - בתנועת המחנות העולים אחראים הקומונרים על כל פעילות המחנה - הדרכת השכבה הבוגרת, ליווי המדריכים הצעירים, ליווי ועדות החניכים במחנה ועוד. בחלק מהמחנות, הקומונרים פעילים בבתי-הספר בשעות הבוקר בפעילויות חברתיות שונות, כגון שיעורי חברה, הפסקות פעילות וגיוסים לשכבה הצעירה והבוגרת של המחנה. בנוסף הקומונר משתתף ואחראי על פעילויות באשכול (מרחב אזורי של פעילות תנועת הנוער) ובתנועה הארצית. הקומונרים כולם חברים בגרעיני נח"ל. גרעיני המחנות העולים עוברים הדרכה שבועית על ידי מדריך חינוכי ועל ידי רכז אשכול, שהוא המלווה המשימתי של הגרעין. תוכני ההדרכה משתנים אך לרוב מתמקדים בערכי התנועה, בפוליטיקה, בחברה הישראלית, ביחסים בין אישיים, בתרבות יהודית ובבניית קבוצה.
 • בני עקיבא, עזרא ואריאל - בתנועות בני עקיבא, עזרא ואריאל הקומונר (בתנועת בני עקיבא ועזרא לרוב מדובר בבת שירות לאומי בתנועת אריאל מדובר גם בתלמידי ישיבה תיכונית בכיתה י"ב) הוא רכז הסניף. תפקידו הוא לרכז את פעילות הסניף, לרכז את צוות המדריכים, הקומונר למעשה אחראי על הפעילות והניהול השוטף של הסניף, הוא הגשר בין גופים בעירייה, ההנהלה, ועוד גורמים לבין המדריכים והחניכים. הקומונר משרת בתפקידו לרוב למשך שנה או שנתיים.
 • בני המושבים והתנועה החדשה - ה"קומונרים" מכונים בשם "גרעינרים". הגרעינרים הם ש"שינים או חברי גרעין נח"ל הפועלים במסגרת התנועה. הגרעינרים פועלים ברוב המועצות בהן פועלת התנועה ובהם אחראים הגרעינרים בין השאר על הדרכת השכבה הבוגרת (ט'-י"ב), על תפעול הסניפים, הדרכה וניהול במסעות וטיולים של התנועה, הדרכות בסמינרים (כגון מד"צים), וליווי מלא לחניכי שכבה ט' המכונים "טרומפים".
 • האיחוד החקלאי - בתנועה, הקומונרים נקראים גרעינרים והם חברי מסגרת שנת שירות הנקראת "גרעין אחים". במסגרת השנה פועלים חברי הגרעין (ה"גרעינרים") להגשמה חברתית וקהילתית ביישובי התנועה ובמדינה במספר מסגרות משותפות. כלל הגרעין מתפצל למספר קבוצות המנהלות חיי שיתוף במסגרת של קומונה באחד מהמקומות שנקבעו כבעלי עדיפות חברתית גבוהה. הקומונות הן "קומונות אזוריות" ובכל קומונה ה"גרעינרים" מנהלים באופן עצמאי ושיתופי את עבודתם וחייהם. כמו כן, מובילים חברי הגרעין את הפעילות הארצית במסגרת התנועה.
פעילות גרעין אחים בתוך כל אחת מהקומונות, נעשית בארבעה מעגלים:
 1. פעילות בסניפי תנועת הנוער
 2. אחראיות על מפעלי התנועה ותחומי רוחב ברמה הארצית
 3. פעילות קהילתית חברתית
 4. מעורבות חברתית עם אוכלוסיות שונות - משימות לאומיות
 • בתנועת המכבי הצעיר בני הקומונה מתפעלים סניפים קטנים ואף מקימים סניפים חדשים. בני הקומונה משתלבים בכלל מסגרות החינוך ביישוב, יוזמים פעילויות תנועתיות, סניפיות ויישוביות, מדריכים את בוגרי התנועה בסניפים השונים ומשתלבים בתפקידים תנועתיים ארציים.
בנוסף, בני הקומונה יוצאים למפעלים הארציים כמדריכים לחניכים הבוגרים ומשתתפים בתכנון מפעלים תנועתיים ברמה ארצית, במשחקי המכבייה ובמכביית הנוער (ה-JCC).
בנוסף, קיימת מסגרת התנדבות נוספת כקומונר בתנועת המכבי הצעיר, כמדריך לחניכים בוגרים בכפרי נוער.
בעשור השני של המאה ה-21, מפעילה התנועה שש קומונות ברחבי ישראל: נס ציונה, נתניה, באר שבע, תל אביב קריית גת ובכפר הנוער "ויצו גן ונוף" בפתח תקווה.
התנועה מפעילה שני גרעיני נח"ל בבת ים ובאור יהודה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]