קונגרגציונליזם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
North Congregational Church בפרמינגטון הילס, מישיגן, ארצות הברית.

קוֹנְגְרֶגַצְיוֹנַלִיזְםלטינית: congregātiō, "קהילה") הוא צורה של חוקה קהילתית נוצרית שבה לאוטונומיה של קהילות בודדות יש עדיפות עליונה. לפי שיטה זו, מאורגנות התנועה האנבפטיסטית, תנועת הפנטקוסטלים, הקהילות הבפטיסטיות והכנסיות הקהילתיות בפועל. יש להבחין בין חוקות הכנסייה הקהילתית לבין השיטה הפרסביטריאנית (אנ'), שבה הכנסייה מנוהלת על ידי זקנים בפיקוח של מועצת מנהלים לאומית (סינוד), ומאפיסקופליזם (אנ'), שבו זה נעשה באמצעות מערכת היררכית של בישופים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

"קטלוג של כמה כתות ודעות באנגליה ובמדינות אחרות: עם חזרות קצרות על המשנה הכוזבת והמסוכנת שלהם", גיליון תעמולה המוקיע מתנגדים אנגלים משנת 1647.

קונגרגציונליזם נוצר במקור בתוך הכנסייה האנגליקנית באמצעות השפעות מהמסורת הרפורמית של ז'אן קלווין ואולריך צווינגלי. בתוך התנועה הפוריטנית של אנגליה של המאה ה-16 וה-17, הכנסייה והארגון הכנסייתי הפכו לנושא מרכזי, ולכן הקבוצות השונות על הקשת הפוריטנית נקראו על שם עיקרון הארגון שלהן.

בקצה הימני של הקשת הפוריטנית היו הפרלטיקלים (Prelaticals), שהכירו במנהלת הכנסייה האנגליקניות אך קראו ל"דה-קתוליזציה" של הליטורגיה ולמשמעת כנסייתית מחמירה יותר, בעוד שהפרסביטריאנים החליפו את ההיררכיה הבישופית במערכת של רשויות כנסייתיות, שכמכלול מהוות בכל זאת כנסייה לאומית (אנ'). החלטות הרשות העליונה צריכות להיות מחייבות את כל העיריות. למרות דרישתם לאוטונומיה של הקהילות, אנשי הקהילה עדיין ראו את עצמם כחלק מהכנסייה האנגליקנית ורצו לתקן אותה מבפנים לפי המודל שלהם. בקצה השמאלי של הקשת הפוריטנית היו ה"בדלנים" (Separatists), שהאמינו שלא ניתן ליישב את עקרון האוטונומיה הקהילתית עם כל סוג של כנסיית המדינה (אנ'), ונפרדו לחלוטין מהכנסייה האנגליקנית.

בדלנים וקונגרגציונליסטים אחרים התמודדו עם הרדיפה הקשה ביותר נגדם משום שדרישותיהם לאוטונומיה קהילתית היוו איום על כנסיית המדינה ובכך בעקיפין על תביעתו של המלך האנגלי לשלטון. רבים מהם יצאו לגלות בהולנד או היגרו לאמריקה הצפונית, בעוד קבוצות קטנות יותר נשארו בבריטניה.

יסודות תאולוגיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפוריטנים דחו את מוסד הבישופות משום שלא מצאו את המושג הזה של תיווך הישועה בביבליה ולכן דחו אותו על פי הדוקטרינה של לותר על סולה סקריפטורה (אנ').[א] במקום זאת, הם הסיטו את השיקולים התאולוגיים פדרליים (אנ') לשאלת חוקת הכנסייה והפכו את רעיון ברית האל לבסיס העיקרון הארגוני שלהם; בדרך זו הם האמינו שהם יכולים להתאים לחוקת הכנסייה הקדומה (אנ').

כנסייה קונגרגציונליסטית נוצרה אפוא באמצעות מעשה היסוד המכוון של המאמינים, המובן כברית של מאמינים זה עם זה ועם ישו. בהסכם מחייב הדדית, הם מתחייבים לקחת חלק פעיל בהסדרת ענייני הקהילה בדרך אדוקה. ראשה המיידי של כל כנסייה הוא אפוא ישו. החברות בכנסייה בקרב הקונגרגציונליסטים לא הייתה אפוא מקיפה, אלא מוגבלת לקהילה אחת; בסופו של דבר, כל קהילה ייצגה את הכנסייה שלה, ואפילו הפוריטנים של ניו אינגלנד, למשל, חשבו שהם יכולים להסתדר בלי סינודים לעת עתה.

עם זאת, מאז סוף המאה ה-19, היו מיזוגים גדולים יותר של קהילות קונגרגציונליסטיות שקיבלו על עצמם עיקרי אמונה נפוצים כגון הצהרת האמונה של קנזס סיטי (אנ').

כנסיות קונגרגציונליסטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

Elsternwick Congregational Church (1894–1977); אורונג רואד, אלסטרנוויק, ויקטוריה, אוסטרליה

כמה אגודות של קהילות קונגרגציונליסטיות התמזגו עם כנסיות אוונגליסטיות אחרות במאה ה-20, שבהן לקהילות הפרטיות עדיין יש מידה רבה של אוטונומיה:

איגוד העצמאיים הוולשים (אנ') (Undeb Annibynwyr Cymru) בוויילס היא עדיין כנסייה עצמאית עם כ-35,000 חברים.

כנסייה נוצרית (שליחי ישו) (אנ'), כנסייה בפטיסטית עם שורשים פרסביטריאניים, היא קונגרגציונליסטית באופן בולט, אותו דבר חל על אחוות ישו שפרשה משליחי ישו.

בארצות הברית קיימת האגודה הלאומית של כנסיות נוצריות קונגרציונליסטיות (אנ') (NACCC), המונה כ-400 קהילות ו-66,000 חברים. המטה של ה-NACCC שוכן באוק קריק (אנ'), פרבר של מילווקי בוויסקונסין.

בשנת 2000, אגודת ארכיוני הנתונים הדתיים (Association of Religious Data Archives) בארצות הברית מנתה גם 250 קהילות עם 50,000 חברים המשתייכים לוועידה הנוצרית הקונגרציונליסטית הקונסרבטיבית (אנ') המסווגת כאוונגליסטית, ו-104 קהילות עצמאיות עם 18,000 חברים ללא שיוך לאומי.

הוועידה הנוצרית הקונגרגציונליסטית הקונסרבטיבית (CCCC), שנוסדה ב-1948 ובסיסה בלייק אלמו (אנ'), במחוז וושינגטון במינסוטה, קשורה ל"אחוות הקהילה האוונגליסטית העולמית"(World Evangelical Congregational Fellowship), שנוסדה בסאסקס באנגליה ב-1986. כ-1,400 קהילות ברחבי העולם שייכות ל-WECF. "האגודה האוונגליסטית של כנסיות קונגרגציונליסטיות (The Evangelical Fellowship of Congregational Churches), שנוסדה ב-1967 ומונה 125 קהילות בבריטניה, גם היא חברה ב-WECF.

"מועצת הקונגרגציונליסטים הבינלאומית" (International Congregational Council) הצטרפה לברית העולמית של הכנסיות הרפורמיות (אנ') ב-1970.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קונגרגציונליזם בוויקישיתוף

ביאורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ כלומר, "על פי כתבי הקודש בלבד". דוקטרינה תאולוגית נוצרית המקובלת על ידי רוב העדות הנוצריות הפרוטסטנטיות, בפרט המסורות הלותרניות והרפורמיות של הפרוטסטנטיות, המעמידה את הביבליה כמקור הסמכות הבלתי ניתן לטעות היחיד לאמונה ולמעשה הנוצרי.