קוניגונדה מלוקסמבורג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קוניגונדה מלוקסמבורג
Kunigunde von Luxemburg
קוניגונדה מלוקסמבורג
קוניגונדה מלוקסמבורג
לידה סביבות 975
לוקסמבורג
פטירה 3 במרץ 1040
קאופונגן (אנ'), הסן
קדוש עבור הכנסייה הקתולית
קאנוניזציה 29 במרץ 1220, הוותיקן על ידי אינוקנטיוס השלישי
מקום פולחן עיקרי קתדרלת במברג,במברג
חג 3 במרץ
פטרונית של במברג, לוקסמבורג. פולין, ליטא

קוניגונדה מלוקסמבורגגרמנית: Kunigunde von Luxemburg;‏ סביבות 975, לוקסמבורג3 במרץ 1040, קאופונגן (אנ'), הסן[1]) הייתה קיסרית האימפריה הרומית הקדושה כאשתו של הקיסר היינריך השני. שימשה כעוצרת של הקיסרות לאחר מות בעלה ב-1024. קדושה של הכנסייה הקתולית. פָּטרונית של במברג, לוקסמבורג, פולין וליטא.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קוניגונדה הייתה בתם של זיגפריד מלוקסמבורג והדוויג מנורדגאו(אנ')[2]. נולדה בלוקסמבורג במועד לא ידוע, בסביבות שנת 975. ב-999 נישאה להיינריך הרביעי, דוכס בוואריה (לימים הקיסר היינריך השני). ב-1002 הוכתר היינריך כמלך גרמניה, וב-10 באוגוסט אותה שנה הוכתרה קוניגונדה כמלכת גרמניה. ב-14 בפברואר 1014, בבזיליקת פטרוס הקדוש ברומא הוכתר היינריך לקיסר האימפריה הרומית הקדושה, יחד אתו הוכתרה קוניגונדה לקיסרית. היינריך נפטר ב-1024 וקוניגונדה שמשה כעוצרת למשך מספר חודשים. ב-1025 קוניגונדה פרשה למנזר הבנדיקטיני בקאופונגן שליד קאסל. שם גם נפטרה ב-3 במרץ 1040. היא קבורה, ליד בעלה, בקתדרלת במברג.

פעילות מדינית[עריכת קוד מקור | עריכה]

קוניגונדה הייתה שותפה פעילה בניהול ענייני הקיסרות. ברבים מצ'ארטרים של בעלה היא מופיעה כיועצת ונציגה, ככזאת היא השתתפה בכינוסי מועצת הקיסרות. קוניגונדה הייתה בת לשושלת חשובה מדוכסות לורן העילית, וככזאת טיפחה קשרים משמעותיים עוד לפני נישואיה, קשרים ששבהם נעזרה בהמשך הדרך. לאחר מותו של היינריך שימשה קוניגונדה, לתקופה קצרה, כעוצרת של הקיסרות.

פעילות כנסייתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהשפעתה בעלה הקיסר העניק לכנסייה את הקרקעות להקמת הקתדרלה והמנזר בבמברג. קוניגונדה עצמה הקימה את המנזר הבנדיקטיני בקאסל ותרמה לו רליקוויה מהצלב האמיתי. ב-1025, שנה אחרי מות בעלה, קוניגונדה הצטרפה כנזירה למנזר הנזירות הבנדיקטיניות בקאופונגן, שם נשארה עד מותה ב-1040. היא קבורה ליד בעלה בקתדרלה של במברג.

הקדשתה והערצתה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קוניגונדה הוכרזה כקדושה על ידי האפיפיור אינוקנטיוס השלישי ב-29 במרץ 1200.

היא הקדושה הפטרונית של במברג, לוקסמבורג, פולין וליטא.

יום החג שלה הוא 3 במרץ. מקום הפולחן העיקרי שלה הוא בקתדרלת במברג.

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ לפי גרסה אחרת היא נולדה בטירה ליד גיסן.
  2. ^ אין מידע מהימן על מוצאה של הדויג