קונסרבפדיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קונסרבפדיה
conservapedia
סוג אתר אינטרנט של מדיה-ויקי עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות 21 בנובמבר 2006 – הווה (16 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
מייסדים אנדרו שלאפלי עריכת הנתון בוויקינתונים
conservapedia.com
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

קונסרבפדיהאנגלית: Conservapedia; האנציקלופדיה השמרנית) היא מיזם ויקי של אנציקלופדיה מקוונת, הנכתבת מנקודת מבט שמרנית אמריקאית[1]. קונסרבפדיה נכתבת על ידי משתמשיה, בדומה לוויקיפדיה. האתר מצהיר כי הוא "מקור נקי ותמציתי עבור אלה שמחפשים את האמת. אנחנו לא מאפשרים להטיה ליברלית לרמות ולעוות כאן". עם זאת, נטען כנגדה כי מאמרים רבים בה מכילים מידע המנוגד לתפיסות המדעיות המקובלות כיום, והטיה אל עבר ערכים נוצריים קלאסיים[2].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קונסרבפדיה הוקמה על ידי אנדרו שלאפלי ב-2006. שלאפלי, עורך דין במקצועו, ובנה של פיליס שלאפלי היה חובב נלהב של ויקיפדיה בתחילת דרכה, אולם לדבריו הפריעו לו "ההטיות הליברליות" של העורכים. ויקיפדיה לטענתו היא אנטי נוצרית, ואנטי אמריקאית. לפיכך הוא החליט להקים גוף מתחרה שיספר את האמת מנקודת מבטו[3]. רוב הכותבים הם שמרנים, המאמינים בבריאתנות צעירה. הסלוגן שלה הוא "האנציקלופדיה האמינה"[4].

מאמרים שנויים במחלקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קונסרבפדיה מכילה מאמרים רבים, בנושאים שונים, בכולם הטיה כלפי הנצרות, או עמדות שמרניות אחרות[5]. לדוגמה, על ספורטאי מצליח נכתב כי ייחס את הצלחתו לישו. נושאים שנויים במחלוקת הם לדוגמה, פמיניזם והפלות. בערך על הפלה מצוין שיש קשר בין הפלות וסרטן השד, למרות שמעולם לא הוכח קשר כזה בשליש הראשון של ההיריון.

הומוסקסואליות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנו מאמר ארוך מאוד בקונסרבפדיה בנושא הומוסקסואליות אשר נחשב לשנוי במחלוקת וספג ביקורות רבות ברחבי האינטרנט בטענה כי הוא מסלף מחקרים מדעיים ומקדם הומופוביה ובושה עצמית בקרב הומואים שלא נחשפו למידע הסותר אותו.

אבולוציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיוון שרוב כותבי הערכים באנציקלופדיה הם בריאתנים, ערכים רבים נכתבים מנקודת מבט זו. בערכים על קנגורו כתוב שהם צאצאים של הזוג הקנגורו שיצאו מתיבת נוח המתוארת בספר בראשית. בערך על אבולוציה עצמה כתוב כי היא תאוריה מלאה חורים, וכי רבים לא מאמינים בה. זאת בניגוד לפרסומים אחרים שמופיעים בקהילה המדעית. לאחר שפורסם מחקר המוכיח אבולוציה בחיידקים על ידי החוקר לנסקי, פנה אליו שלאפלי בבקשה לראות את העדויות הממשיות במחקר. לנסקי הסביר כי כל הנתונים שאסף מופיעים במחקר. לאחר שתשובתו לא התקבלה אצל שלאפלי, המשיך והסביר כי את מעבדת החיידקים שיצר יעביר רק למדען עם הכשרה מתאימה. התשובה שמה גולל לבקשתו של שלאפלי[דרושה הבהרה][6].

הטיות ושגיאות בוויקיפדיה האנגלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

באתר מופיעות שורה של טענות שהוויקיפדיה האנגלית מוטה לטובת העמדות הליברליות, וכן מובאות דוגמאות רבות שממחישות את ההטייה[7]. הטיות אלה כוללות גם לדוגמה את השימוש באיות בריטי, במקום באמריקאי. כמו כן כתוב כי חשיבותה של הנצרות הושמטה בערכים כמו רנסאנס.

שכתוב התנ"ך[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרויקט נוסף הוא הורדת קטעים מתוך התנ"ך והברית החדשה, שלדעת העורכים הם הוספה מאוחרת של ליברלים. המטרה היא ליצור מהדורה שמרנית של התנ"ך והברית החדשה, שתשתמש בשפה השמרנית, ותדבר אל האדם השמרן. המהלך זכה לקיתונות של ביקורת מצד ליברלים ושמרנים כאחד[8].

דירוג כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

קונסרבפדיה לא הצליחה להעמיד את עצמה כמתחרה לוויקיפדיה (שזאת אחת ממטרותיה). רבים שללו אותה כלא מהימנה, מוטה ומלאה בשגיאות גסות. דירוג אלכסה ממקם אותה במקום ה-59,587 בעולם[9].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קונסרבפדיה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]