קונץ פונץ'

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: ויקיזיציה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

קונץ-פונץ' הוא ספר שנכתב על ידי הסופר הגרמני מיכאל אנדה.

תקציר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר עוסק במכשף בשם 'בעל זבוב טרוף דעת', ובמכשפה בשם 'עריצה ערפדתית', שמכינים שיקוי קסם בשם קונץ-פונץ'. בעזרת השיקוי הם מתכוונים להרוס את העולם, ולמרר את חיי יושביו.

הסיפור מתחיל כאשר בעל זבוב טרוף דעת יושב בביתו ומערער על כשלונותיו הרבים בגרימת סבל. לאחר זמן קצר מופיע תולע מאלדיקטוס השליח מהגיהנום שבא להודיע לו כי בשל אי עמידה בתנאי החוזה עליו טרוף דעת חתם (שהוא: אם עד 12 בערב ה31 לחודש דצמבר לא יבצע את המוטל עליו יופעל עליו צו עיקול). בעל זבוב טרוף דעת נלחץ, ומתחיל לכתוב את צוואתו. בזמן כתיבת צוואתו נשמעת דפיקה בדלת ומגיע העורב יעקב עקמומי, משרתה של עריצה ערפדיתית (מכשפת כסף ודודתו של בעל זבוב, שגידלה אותו לאחר מות הוריו) שמודיע על בואה. לטרוף דעת גם כן יש משרת- שמו מאוריציו די מאורו שמתואר כחתול שמן ועצלן שנשלח על ידי המועצה העליונה לחיות לדאוג כי טרוף דעת אינו מצליח בעשיית הכשפים. בשל תמימותו הוא אינו שם לב למתרחש סביבו ואילו חושב כי אדונו טרוף דעת איש נחמד ואדיב. במעשה חסר טאקט מספר מאוריציו לטרוף דעת הכל ומבקש סליחה כי התגנבות וריגול אינו מעשה אצילי. טרוף דעת אשר כבר מודע לכך אינו מופתע ממידע זה אך מופתע מטיפשותו של החתול. העורב, יעקב עקמומי, שגם הוא נשלח על ידי המועצה העליונה לחיות לרגל אחרי עריצה מגלה על כך לחתול ואומר לו שהם צריכים לעקוב אחרי מעשיהם של המכשפים כיוון שהם מתכננים מעשים רעים. לאחר בואה של עריצה ערפדיתית, דודתו של טרוף דעת, מגלה טרוף דעת על כישוף הקונץ פונץ' לאחר המון ריבים ותחבולות כיוון שעריצה אינה רוצה לחלוק איתו בכישוף. טרוף דעת מגלה כי סבו ז"ל הוריש לו מחצית מהכישוף וגם לעריצה הוריש חצי. עריצה מנסה לקנות ממנו את הכישוף ללא הצלחה (היא מכשפת כסף) ולבסוף נשברת ומספרת לו כי גם אליה הגיע תולע מאלדיקטוס השליח מהגיהנום בגלל שלא עמדה גם היא בתנאי החוזה שלה וגם עליה יופעל צו עיקול אלא אם תבצע את המוטל עליה עד השעה 12. כל זאת קורה בזמן שמאוריציו ויעקב מקשיבים להם, כאשר הם שוהים בתוך חבית שיש עם פסולת רעילה, דבר שהם לא שמו לב אליו. טרוף דעת ועריצה מחליטים לשתף פעולה ולהכין את שיקוי הקונץ פונץ', שיקוי שאם שותים אותו הוא מגשים את כל משאלותיהם רק הפוך. טרוף-דעת ועריצה מתכננים להשתמש בתכונה זאת על מנת שבמידה ויזדמן למקום עד, יספר אותו עד ששני המכשפים ביקשו דברים טובים, כאשר בפועל קורים דברים רעים. בזמן הכנת השיקוי יעקב ומאוריציו יוצאים לחפש עזרה. הם מגיעים למגדל הקתדרלה בעיר ומטפסים למעלה בקשיים רבים, עקב השהות הממושכת בחבית עם חומר רעיל, שם הם פוגשים את סילבסטר הקדוש (שמשנה את מצב גופו מאבן לחי לכמה דקות בכל חג סילבסטר), ולאחר שמספרים לו את סיפורם הוא מעניק להם תו מיוחד שמשנה את היפוך המשאלה. החתול והעורב מספיקים להגיע בזמן אל בית המכשף כדי להכניס את התו לתוכו. כאשר טרוף דעת ועריצה שותים את השיקוי ומבקשים משאולות הן מתרחשות כרגיל, ובזאת מסכלים החתול והעורב את מזימתם של המכשפים. כשמגיעה השעה 12 תולע מאלדיקטוס מגיע ולוקח את המכשפים איתו.


בהתבסס על רעיון הספר הופקה סדרת טלוויזיה בשם "אונץ' פונץ'". התוכנית שודרה בין השנים 2000-2001 ובישראל היא שודרה בפוקס קידס ואחר כך בג'טיקס.

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר, שלכאורה מהווה ספר פנטזיה לילדים, מהווה ביקורת חברתית על החברה אשר מכלה את עצמה ואת הסביבה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קונץ פונץ' בוויקישיתוף
P literature.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ספרות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.