קוסמודרום סבובודני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

GIK1.jpg

קוסמודרום סבובּודנירוסית: Свобо́дный, סְבוֹבּוֹדְנִי – "חופשי"; נקרא רשמית בשם "הקוסמודרום הניסויי הממלכתי השני של משרד ההגנה של הפדרציה הרוסית", 2-й Государственный испытательный космодром Министерства обороны Российской Федерации) הוא אתר שיגור טילים הנמצא במחוז אמור, בסיביר שברוסיה, שהוקם ב-1 במרץ 1996 על פי צו 305 של נשיא הפדרציה הרוסית.

במקורו נועד האתר לשימוש כאתר שיגור טילים בליסטיים בין-יבשתיים (ICBM). לאחר התפרקות ברית המועצות הוא שימש כאתר שיגור טילים לחלל, מכיוון שאתר השיגור העיקרי של ברית המועצות, קוסמודרום בייקונור, נמצא מחוץ לגבולות רוסיה. ב-2005, לאחר שסוכנות החלל הרוסית חידשה את החכירה בקוסמודרום בייקונור, הוחלט שאין צורך באתר שיגור נוסף והורו לסגור אותו. למרות זאת, ב־25 באפריל 2006 התבצע שיגור הלוויין ארוס B מאתר זה.

צו נשיאותי קבע כי הקוסמודרום החדש יפתור את בעיות התחזוקה וההכנה לשיגור משגרים ממדרגות אור כמו סטרלה וסטארט במהלך השנים 19961997 וכי בעתיד הרחוק יותר מתחם שיגור לרקטת אנגרה מהדור הבא.

התנאים הכלכליים המורכבים במדינה הובילו למימון לא מספיק והוחלט להתרכז בבניית מתחם שיגור למשפחת המשגרים סטארט. כדי לממש פרויקט זה, נוצרו מבנים טכניים ואתרי שיגור עבור המשגר סטארט.[1]

באתר השיגור סבובודני התבצעו שיגורים של דגמים שונים של משגרי לוויינים, ובהם המשגר "סטארט 1" והמשגר "קוסמוס 3".

את אתר השיגור הפעיל חיל החלל של הצבא הרוסי עד לסגירתו בשנת 2007. העיר הסמוכה ביותר הייתה "סבובודני-18", שהפכה בהמשך לציולקובסקי.

במקומו החלה בשנת 2011 בניית קוסמודרום ווסטוצ'ני.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קוסמודרום סבובודני בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Svobodny, THE EUROPEAN SPACE AGENCY