קוסמוס 954

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תרשים של קוסמוס 954
תרשים הכור הגרעיני המובנה בלוויין

קוסמוס 954רוסית: Космос 954) היה לוויין ריגול ששוגר על ידי ברית המועצות ב-1977. תקלה מנעה הפרדה לצורכי בטיחות של הכור הגרעיני שהיה מובנה בתוכו; כאשר הלווין חדר לאטמוספירה בשנה שלאחר שיגורו, הוא פזר שברים רדיואקטיביים מעל צפון קנדה והביא לצורך בפעולת ניקוי נרחבת.

שיגור והפעלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הלווין היה חלק מתוכנית הריגול של ברית המועצות, סדרה של לווייני ריגול ששוגרו והשקיפו על התנועה באוקיינוס בעזרת מכ"ם, וכך יכלו לעקוב אחר כלי שיט מעל פני המים וצוללות גרעיניות. הלווין קיבל את המספר 954 בסדרת לווייני קוסמוס ושוגר ב-18 בספטמבר 1977 מקוסמודרום בייקונור, על גבי משגר מסוג Tsyklon-2. עם נטיית מסלול של 65°, פריאפסיד של 259 קילומטרים ואפואפסיד של 277 קילומטרים, הוא הקיף את כדור הארץ כל 89.5 דקות. הוא הונע באמצעות כור גרעיני שהכיל כ-50 קילוגרמים של אורניום-235, הלווין תוכנן לתצפית ארוכת טווח במסלול כבידתי, אך בדצמבר 1977 הלווין סטה מהמסלול המתוכנן והמסלול שלו הפך לבלתי יציב יותר ויותר. באמצע דצמבר הבחין פיקוד הגנת האוויר והחלל של צפון אמריקה, אשר הקצה ללווין את המספר הקטלוגי 10361, כי הלווין מבצע תמרונים בלתי יציבים, משנה את גובהו בעד 50 מיל, ונדמה כאילו המפעילים הסובייטים נאבקים להשתלט על הלווין שלהם. בפגישות סודיות הזהירו בכירים סובייטים את האמריקאים כי הם איבדו שליטה על הכלי, וכי המערכת שהייתה אמורה לפלוט את הכור הגרעיני בבטחה ל"מסלול הזבל" כשלה.

ב-24 בינואר 1978 קוסמוס 954 חדר לאטמוספירה של כדור הארץ במסלול מעל קנדה. בתחילה טענה ברית המועצות כי הלווין הושמד כליל במהלך הכניסה לאטמוספירה, אך חיפושים שהתקיימו מאוחר יותר איתרו שברים מהלווין על אדמת קנדה לאורך 600 קילומטרים מימת העבדים הגדולה ועד אגם בייקר. האזור המדובר כלל חלקים מהטריטוריות הצפון-מערביותנונאווטאלברטה וססקצ'ואן.

החיפושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שימוש במודד קרינה על מנת לאתר את השברים

מאמצי החיפוש לאיתור החומרים הרדיואקטיביים מהלווין נקראו מבצע אור הבוקר (Operation Morning Light). צוותים משותפים לקנדה וארצות הברית כיסו שטח כולל של 124,000 קילומטרים רבועים, הצוותים סרקו את השטח ברגל ובאוויר. לבסוף נמצאו 12 שברים גדולים מהלווין. למעט שניים, כל השאר היו רדיואקטיביים. לשברים היו רמות רדיואקטיביות של עד 1.1 סיוורט לשעה. שבר אחד הכיל כמות קרינה ש"מספיקה להרוג בן אדם... שנשאר במגע עם החלק למשך מספר שעות".

השלכות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחת התקנות של האמנה לאחריות בינלאומית לנזק הנגרם על ידי עצמים בחלל משנת 1972, מדינה אשר משגרת עצם לחלל אחראית לנזקים שיגרמו על ידי אותו עצם. ממשלת קנדה חייבה את ברית המועצות בתשלום על סך 6,041,174 דולר קנדי בגין מאמצי החיפוש ופיצויים על הוצאות לא צפויות עתידיות, ברית המועצות שלמה לבסוף סכום של 3,000,000 דולר קנדי.

קוסמוס 954 לא היה הלווין הסובייטי הראשון שמונע אמצעות אנרגיה גרעינית שכשל. שיגור לוויין דומה כשל ב-1973, כאשר הכור הגרעיני שלו נפל לאוקיינוס הפסיפי צפונית ליפן. קוסמוס 1402 כשל גם, והכור הגרעיני שלו נפל לאוקיינוס האטלנטי ב-1983. לאחר מכן צוידו הלוויינים מסדרת קוסמוס במנגון גיבוי לפליטת הכור, כאשר המנגנון הראשי כשל בקוסמוס 1900 בשנת 1988, מערכת הגיבוי הצליחה להעלות את הכור ל"מסלול זבל" בטוח.

בתרבות הפופולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

קוסמוס 954 הוא חלק היסטורי ידוע מאוד בילונייף, עיר הבירה של הטריטוריות הצפון-מערביות. הצייר ניק מקניטוש מילונייף, יצר יצירות המנציחות את הלווין.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קוסמוס 954 בוויקישיתוף