קוספליי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קוספליי בטוקיו, יפן

המילה קוספלייאנגלית: Cosplay), היא הלחם בסיסים של המילים באנגלית "costume play" (בעברית: משחק תחפושות)[1]. קוספליי הוא מנהג בו אנשים מתחפשים לדמות מסדרות אנימציה (בעיקר אנימה), מקומיקסים, ממאנגות, ממשחקי מחשב, מסדרות טלוויזיה ופנטזיה, וספרים פופולריים. תחפושות קוספליי ניתן לקנות בחנויות ייעודיות או להזמין דרך האינטרנט, אך מקובל מאוד להכין את התחפושת לבד. בכנסים מסוימים, לדוגמה פסטיבל אייקון, שבו קיימת תחרות קוספליים, הנמדדת על פי כמות ההשקעה, כמות התוצרת העצמית, וכמות הדמיון בין הקוספליי לדמות.

קוספליי הכולל מוטיבים מתרבות יפן מיוחס לתרבות האוטאקו ולמעריצים, למרות שבמקור הוא מארצות הברית. קוספליירים מצויים במיוחד במפגשים ובכנסים של אנימה ומאנגה, משחקי וידאו, קומיקס, מדע בדיוני כמו קומיק-קון ואף בזרמים מסוימים במוזיקה, כמו ווקאלויד.

הקוספליי השפיע גם על תעשיית הפרסום, בו קוספליירים מקצועיים העובדים בתחום יכולים לקבל שכר תמורת הכנת תחפושת וגם הופעתם בתחפושת למען קידום של מותג, לרוב אחרי שהפכו את התחביב לעבודה ולקריירה מקצועית. תעשיית האנימה ביפן הפכה לבית לקוספליירים מקצועיים מאז העלייה של קומיקט (comiket) וה"טוקיו גיים שואו" (Tokyo Game Show). תופעה זו שכיחה מאוד ביפן, אבל קיימת גם בארצות אחרות.

תוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קוספליי של דמויות מהמשחק מורטל קומבט
קוספלי של שרה קריגן, מהמשחק StarCraft

הקוספליי בא לרוב עם קניית פאות ולעיתים צביעת השיער ושינוי התספורת, ובנוסף לכך ניתן גם להתאפר כדי להידמות ככל האפשר לדמות המחופשת. בנוסף לכך, ישנם אביזרים רבים, לדוגמת חרבות, גיטרות וכדומה הנקראים פרופס. כמו כן, ישנם חומרים מיוחדים שדרכם אפשר לבנות שריונות בשביל הקוספליי.

מטרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש לקוספליי כמה מטרות. ביניהן:

  • הערצה של הדמות: אנשים שמעריצים את הדמות ומרגישים דומים לדמות באישיות ובתכונות, ורוצים להרגיש כמו הדמות.
  • שיתוף: אנשים רוצים לשתף את הסביבה עם ההערצה לדמות, ו\או ההזדהות עם הדמות, ו\או התכונות החיוביות של הדמות.
  • הנאה: הרבה אנשים נהנים מההכנה של התחפושת והתהליך היצירתי שלה. לצד ההכנה עצמה, חלק מהחומרים הנדרשים ליצירת תחפושת קוספליי אינם תמיד בנמצא ודורשים מאמץ בהשגה, שלצדו תמורה המגולמת בהשלמת התהליך היצירתי.

תפקידים בעלי מגדר[עריכת קוד מקור | עריכה]

לעיתים, דמויות שונות משתייכות למגדר השונה מזה של הקוספלייר, ואף על פי כן - אין זה מונע מהם להתחפש לדמות הרצוייה. להלן פתרונות לסיטואציה שכזו:

  • ג'נדר בנדראנגלית: Gender bender) - הקוספלייר משנה את מגדר הדמות המקורית ומעצב לעצמו קוספליי שמתואם למגדר הרצוי, זאת תוך כדי הקפדה על פרטים מקוריים מהדמות (כמו למשל צבעי הלבוש).
  • קרוספלייאנגליתCrossplay) - הקוספליירים מתחפשים לדמות מהמין השני, מבלי לבצע כל שינוי באמצעות התאמה פיזית של גופם לגוף הדמות.

הקוספליי בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

התחפשות של חובבים בישראל לדמויות מהיצירות האהובות עליהם התקיימה עוד בסוף המאה העשרים, אך היא לא נתפסה כפרקטיקה מרכזית או מקובלת עד להתפתחות קהילת חובבי התרבות היפנית הפופולרית (אוטאקו ). הקוספליי כפרקטיקה מקובלת צמח במפגשי האוטקו הראשונים בתחילת שנות ה-2000[1].

כיום מונה הקהילה בישראל מאות רבות של קוספליירים פעילים ואלפי חובבים של התחום הבאים לצפות בתחרויות. בישראל מתקיימות תחרויות קוספליי רבות, הבולטות ביניהם הן בכנסים הארוקון[2] וכאמ"י[3] של אמא"י (ארגון מאנגה ואנימה ישראל) ובכנסים אייקון ועולמות של האגודה הישראלית למדע בדיוני ופנטזיה[4]. בתחרויות אלה מחולקים פרסים ששוויים הכולל מגיע לעיתים לאלפי שקלים.

תחת פעילותו של ארגון אמא"י פועל בישראל צוות ACC, צוות שמטרתו לקדם את תחום הקוספליי בישראל ולשלוח זוכים בתחרויות קוספליי ישראליות לתחרויות בין-לאומיות.[5]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1.0 1.1 עומר כהן, "להיות הוא": הבניית תפיסות מגדר בקהילת הקוספלייריות בישראל, אוניברסיטת תל-אביב, 2014, עמ' 6
  2. ^ "כנס האנימה הארוקון 2017 – אז מה היה שם?" (באנגלית). 19 במרץ 2017. בדיקה אחרונה ב-19 בינואר 2018. 
  3. ^ "‘It’s kind of like Purim’". The Jerusalem Post | JPost.com. בדיקה אחרונה ב-19 בינואר 2018. 
  4. ^ תחרות התחפושות: אייקון 2017 | Phantom VOD, www.vod.sf-f.org.il (בhe-IL)
  5. ^ ACC - Amai's Cosplay Committee, www.facebook.com (בעברית)