קוספליי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קוספליי בטוקיו, יפן

המילה קוספלייאנגלית: Cosplay), היא קיצור של המילים באנגלית "costume play" (בעברית: תחפושת משחק). נהוג שבעיקר אנשים צעירים מתחפשים לדמות מסדרות אנימציה (בעיקר אנימה), מקומיקסים, ממאנגות, ממשחקי מחשב, מסדרות טלוויזיה ופנטזיה, והספרים האהובים עליהם. קוספליי ניתן לקנות או להזמין, אישית או מאתרים מסוימים, אך מקובל גם לתפור ולהכין בידיים את הקוספליי. בכנסים מסוימים, לדוגמה פסטיבל אייקון, שבו קיימת תחרות קוספליים, הנמדדת על פי כמות ההשקעה, כמות התוצרת העצמית, וכמות הדמיון בין הקוספליי לדמות.

קוספליי הכולל מוטיבים מתרבות יפן מיוחס לתרבות האוטאקו ולמעריצים כבדים, למרות שבמקור הוא מארצות הברית. קוספליירים מצויים במיוחד במפגשים ובכנסים של אנימה ומאנגה, משחקי וידאו, קומיקס, מסע בין כוכבים, מדע בדיוני ואף בזרמים מסוימים במוזיקה, כמו קומיק-קון. קוספליירים חובבים מרכיבים את השכבות של המעריצים הכבדים ביותר ומסורים של כותר מסוים או דמויות מאותו כותר.

הקוספליי השפיע גם על תעשיית הפרסום, בו קוספליירים מקצועיים העובדים בתחום יכולים לקבל שכר תמורת הכנת תחפושת וגם הופעתם בתחפושת למען קידום של מותג, לרוב אחרי שהפכו את התחביב לעבודה ולקריירה מקצועית. תעשיית האנימה ביפן הפכה לבית לקוספליירים מקצועייים מאז העלייה של קומיקט (comiket) וה"טוקיו גיים שואו" (Tokyo Game Show). תופעה זו שכיחה מאוד ביפן, אבל קיימת גם בארצות אחרות.

תוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקוספליי בא לרוב עם קניית פאות ולעתים צביעת השיער ושינוי התספורת, ובנוסף לכך ניתן גם להתאפר כדי להידמות ככל האפשר לדמות המחופשת. בנוסף לכך, ישנם אביזרים רבים, לדוגמת חרבות, גיטרות וכדומה הנקראים פרופס. כמו כן, ישנם חומרים מיוחדים שדרכם אפשר לבנות שריונות בשביל הקוספליי.

מטרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש לקוספליי כמה מטרות. ביניהן:

  • הערצה של הדמות: אנשים שמעריצים את הדמות ומרגישים דומים לדמות באישיות ובתכונות, ורוצים להרגיש כמו הדמות.
  • שיתוף: אנשים רוצים לשתף את הסביבה עם ההערצה לדמות, ו\או ההזדהות עם הדמות, ו\או התכונות החיוביות של הדמות.
  • הנאה: הרבה אנשים נהנים מההכנה של התחפושת והתהליך היצירתי שלה. לצד ההכנה עצמה, חלק מהחומרים הנדרשים ליצירת תחפושת קוספליי אינם תמיד בנמצא ודורשים מאמץ בהשגה, שלצדו תמורה המגולמת בהשלמת התהליך היצירתי.

תפקידים בעלי מגדר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרבה דמויות מסוימות הן בעלות מגדר מסוים. נוצרת בעיה, כי בנים רוצים להתחפש לדמויות נשיות שהם מתחברים אליהן, ובנות רוצות להחפש לדמויות גבריות שהן מתחברות אליהן. הקוספלייר משנה את מגדר הדמות ומעצב לעצמו קוספליי שמתאים למגדר החדש, אך בהתאמה לדמות הקיימת. הפתרון הזה נקרא ג'נדר בנדראנגלית: Gender bender). קוספליירים גם מתחפשים לדמות מהמין השני, בלי לשנות את המין, הפתרון הזה נקרא קרוספליי. (מאנגליתCrossplay)

הקוספליי בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל התחיל להתפתח תחום הקוספליי עם מפגשי האוטאקו הראשונים בתחילת שנות ה-2000. כיום מונה קהילת הקוספליי בישראל כ-200 מתחפשים שמגיעים עם הקוספליים שלהם לאירועי קוספליי המאורגנים על ידי ארגון האנימה הישראלי, ולכנסי אנימה שבהם אף מתקיימות תחרויות קוספליי נושאות פרסים. לא רק בכנסי אנימה מתקיימות תחרויות, וקיימים כנסי מדע בדיוני ופנטזיה שבהם מספר המתחפשים מגיע ל-500 ולפעמים יותר. הקוספליי נהוגים בעיקרם במפגשי האנימה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]