מפרק סינוביאלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף קופסית המפרק)
מפרק סינוביאלי
שיוך מפרק עריכת הנתון בוויקינתונים
מזהים
לטינית (TA98) junctura synovialis עריכת הנתון בוויקינתונים
טרמינולוגיה אנטומיקה A03.0.00.020 עריכת הנתון בוויקינתונים
TA2 (2019) 1533 עריכת הנתון בוויקינתונים
FMA 7501 עריכת הנתון בוויקינתונים
מערכת השפה הרפואית המאוחדת C0224507 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מפרק סינוביאלי (TA: Junctura synovialis; Articulatio. גם מפרק ממשחי) או מפרק נע חופשי (Diarthrosis) הוא סוג המפרק הנפוץ ביותר בגוף ובעל יכולת התנועה המרובה ביותר מבין סוגי המפרקים. המפרק מאופיין בחלל בין עצמות המפרק המכיל נוזל סינוביאלי, בקופסית מפרק מרקמה פיברוטית חזקה המצופה בצידה הפנימי בקרום סינוביאלי ובסחוס מפרקי המכסה את העצמות.

למרות התנועה החופשית היחסית של מפרקים סינוביאלים, יכולת התנועה שלהם מוגבלת על ידי מבנה עצמות המפרק וקופסית המפרק (והרצועות הנמצאות לרוב במפרקים אלו). מפרקים סינוביאלים מסווגים לפי צורת עצמות המפרק.

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סחוס מפרקי מצפה עצמות שהן חלק ממפרק סינוביאלי באזורי המגע ההדדיים שלהם. סחוס מפרקי מורכב מסחוס זגוגי, עוביו שונה ממפרק למפרק ואף באותו מפרק עצמו.

סחוס מפרקי הוא רב שכבתי, לשכבה החיצונית שלו הרכב עתיר בסיבי קולגן ודל בגליקופרוטאינים ההופך אותה לעמידה במיוחד למאמצי גזירה. לשכבת הביניים מבנה היעיל בבלימת זעזועים ובחלוקת העומסים המופעלים על הסחוס. השכבה העמוקה ביותר גרמית בחלקה ומעגנת את הסחוס לעצם.

קופסית המפרק (Capsula articularis) עוטפת את מלוא המפרק, היא מחוברת בצורה היקפית לקצה המפרקי של העצמות הנכנסות למפרק וכך מבודדת למעשה את תכולת המפרק מסביבתו. לקופסית שתי שכבות: השכבה החיצונית עשויה רקמה פיברוטית חזקה, השכבה הפנימית היא הקרום הסינוביאלי.

קרום סינוביאלי (Membrana synovialis; Stratum synoviale) מצפה את פנים המפרק למעט באזורי הסחוס המפרקי. הקרום עוטף גם גידים כאשר הם עוברים דרך המפרק (כמו גיד הראש הארוך של שריר הזרוע הדו ראשי העובר דרך הכתף). הקרום הסינוביאלי מורכב מרקמת חיבור עדינה ודקה המפרישה נוזל סינוביאלי לתוך חלל המפרק והמפנה גורמים מזהמים מתוך הנוזל.

נוזל סינוביאלי (Synovia; Plica synovialis) ממלא את חלל המפרק (מרווח של כ-50 מיקרומטרים) וכן מחלחל לתוך הסחוס המפרקי ולכל חלל פנוי אחר במפרק. הנוזל הסינוביאלי בתוך הסחוס המפרקי משמש כרזרבה לנוזל שבחלל המפרקי ונסחט לתוך המפרק בצורה מכנית (בדומה לסחיטת ספוג) כאשר המפרק מופעל בצורה נורמלית. יציאת הנוזל למפרק משמרת שכבת נוזל על הסחוס המפרקי.

הנוזל הסינוביאלי הוא נוזל סמיך המזכיר חלבון ביצה (המונח synovia פירושו "דומה לביצה". מלטינית: ovum, ביצה) המכיל חומצה היאלורונית (סוג של רב סוכר חומצי) וחומר סיכה המורכב מסוג של גליקופרוטאין. הנוזל מתפקד כמסכך במפרק וכן כמתווך במטבוליזם של הסחוס המפרקי.

חלקם של המפרקים הסינוביאלים כוללים במבנם גם דיסק מפרקי (Discus articularis; Discus articulationis) כמו זה שבמפרק לסתי-רקתי ומפרקים סינוביאלים אחרים כוללים טבעת היקפית (Labrum articulare) פיברוטית כמו בכתף ובמפרק הירך. שני מבנים אלו משפרים את ההתאמה בין עצמות המפרק.

אספקת דם[עריכת קוד מקור | עריכה]

אספקת דם למפרק הסינוביאלי מגיעה מהעורקים אשר יוצרים השקות (אנסטמוזות) מסביב למפרק.

סוגי מפרקים סינוביאלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

1.מפרק כדורי, 2.מפרק אליפטי, 3.מפרק אוכף, 4.מפרק ציר, 5.מפרק סיבובי
  • מפרק כדורי (Articulatio spheroidea; Enarthrosis) - מפרק הבנוי בצורה של מכתש ועלי. זהו המפרק שנותן את מירב החופש התנועתי. הוא מאפשר תנועה לכל הכיוונים וכן תנועת סיבוב על ציר העצם שנכנסת למפרק. דוגמאות למפרקים כדוריים הם מפרק הירך ומפרק הכתף.
  • מפרק ציר (Ginglymus) - מפרק הבנוי כציר של דלת כאשר ציר התנעה של המפרק אנכי לשתי העצמות הנכנסות אליו. המפרק מאפשר תנועות כפיפה ופשיטה. דוגמאות למפרקים צירים הם המרפק ומפרק הברך.
  • מפרק סיבובי (Articulatio trochoidea) - מפרק הבנוי כציר דלת כאשר ציר התנועה של המפרק מקביל לשתי העצמות הנכנסות אליו. המפרק מאפשר לשתי עצמות מקבילות לנוע האחת סביב השנייה. לדוגמה המפרק הצמוד למרפק מאפשר לעצם החישור לנוע סביב עצם הגומד. תנועה זו נראית כסיבוב כף, אך למעשה האמה כולה סבה עקב סיבוב עצם החישור.
  • מפרק אוכף (Articulatio sellaris) - המפרק נראה כשני אוכפים צמודים זה לזה, כשהאוכף העליון הפוך לתחתון. מפרק זה מאפשר חופש תנועה דומה למפרק כדורי, למעט תנועה של סיבוב על הציר. המפרק שבין האגודל לשורש כף היד הוא מפרק אוכף.
  • מפרק אליפטי (Articulatio ellipsoidea) - דומה למפרק כדורי אך מאפשר תנועה מוגבלת יותר. לדוגמה המפרקים שבין חלקי האצבע.
  • מפרק החלקה (Articulatio plana) - המפרק מורכב משתי עצמות חלקות הנעות המחליקות האחת על השנייה. המפרק מאפשר תנועה קטנה לכל כיוון. דוגמה למפרק החלקה הם המפרקים בין עצמות שורש כף היד.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מפרק סינוביאלי בוויקישיתוף