קוצ'יק-אמיתי (סטודיו לעיצוב)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-dialog-question.svg
אנו דנים כעת בשאלה האם ערך זה עומד בקריטריונים להיכלל בוויקיפדיה. אתם מוזמנים לשפר ולהרחיב את הערך על מנת להסיר את הספקות, וכן להשתתף בדיון בדף השיחה של הערך.
הדיון אורך שבוע. אם במהלכו לא תובע תמיכה מנומקת בהשארת הערך בידי עורך או עורכת בעלי זכות הצבעה, מלבד יוצר/ת הערך, הערך יימחק (התבנית הוצבה בתאריך 14.01.2022).
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: ניכוש סגנון פרסומי, הגהה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

קוצ'יק-אמיתי (לשעבר סטודיו "בייקרי") הוא סטודיו לעיצוב תעשייתי הממוקם בהרצליה. הסטודיו הוקם בשנת 2009 על ידי המעצבים גילי קוצ'יק ורן אמיתי, ונקרא על שמם.

הסטודיו עוסק כיום בתחומי עיצוב ריהוט, עיצוב שירות, עיצוב למרחב הציבורי, עיצוב חווית משתמש, פיתוח קונספטי מוצר, והתאמות עיצוב לייצור המוני. פרויקטי הסטודיו מתאפיינים בחשיבה יצירתית שבוחנת מחדש פרדיגמות קיימות, תוך שימוש בטכניקות ייצור וטכנולוגיות חדישות. חלק גדול מפעילות הסטודיו כולל פרויקטים עצמאיים, ניסיוניים וחד-פעמיים המחפשים דרכי שימוש חדשים בחומר מסוים או טכניקת ייצור.

לצד קוצ'יק ואמיתי עובדים בסטודיו שני מתמחים בוגרי תואר ראשון בעיצוב תעשייתי.

הקמת הסטודיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

גילי קוצ'יק (נולדה ב-1983) ורן אמיתי (נולד ב-1980) הכירו בלימודיהם לתואר ראשון בעיצוב תעשייתי בבצלאל ונהיו לזוג. עם סיום הלימודים ב-2009 הזוג הקים את הסטודיו (אז סטודיו "בייקרי") ועבודתם אז התמקדה בהמשך פרויקט הגמר המשותף שלהם "Nature Of Material" - שרפרף המיוצר מפח אלומיניום המחורר ומכופף בטכניקה ייחודית שפיתחו. ב-2012 זכויות הייצור לשרפרף נמכרו לחברת הריהוט האיטלקית קפליני.

פרויקטי הסטודיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיסא Vela[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2017 יוג'יניו פרצה, מייסד ונשיא חברת הריהוט MAGIS, פנה לקוצ'יק ואמיתי בבקשה שיעצבו עבורו כיסא עשוי מגנזיום שיביא לידי ביטוי את תכונותיו הייחודיות של החומר. הצמד בחר בקלות משקל החומר (ששוקל כ-30% פחות מאלומיניום) כערך מרכזי בעיצוב והתמקד ביכולת הערימה של כיסאות זה על-גבי זה שכיסאות קלי-משקל מאפשרים.

הכיסא Vela מיוצר בהזרקת סגסוגת מגנזיום בלחץ גבוה ושוקל 2.5 ק"ג בלבד. צורניות הכיסא מנצלת היטב את חוזק המגנזיום בכך שמאמץ הכיפוף שפועל על המשענת מומר בכוח מתיחה בשני האלמנטים הצדדיים שלה. המרווח שבין מרכז המשענת לאלמנט הצדדי מיועד למעבר רגל של כיסא נוסף כאשר הכיסאות נערמים זה על זה. החלק המקשר בין מרכז המשענת לאלמנט הצדדי מיועד לאחיזה והרמה של הכסא.

הכיסא הוצג בשבוע העיצוב במילאנו ב-2019 וגרף ביקורות חיוביות ממעצבים רבים, וכן זכה בפרסים ותארים. יוג'יניו פרצה אמר על הכיסא Vela: אנו רואים היום כיסא שיש לו את כל מה שצריך על מנת להפוך לאבן דרך בעיצוב של Magis".

Elastic Hinge[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2016 קוצ'יק ואמיתי נתבקשו לעצב משקפיים עבור תערוכה בנושא במוזיאון העיצוב חולון. ההיבט שעניין את הצמד לבחון לעומק הוא האופן בו משקפיים מתקפלים.

מתוך בחינה של סוגי הקיפולים הרבים הקיימים במוצרים וחפצים שונים, קוצ'יק ואמיתי מצאו השראה במוטות אוהלים מתקפלים: מוטות חלולים דרכם מושחל חוט אלסטי. מבנה זה מייצר ציר מתקפל ובעל זיקה להשארות במצבו הפתוח.

מבנה ייחודי זה ניתן לייצור בהדפסה תלת-ממדית, המאפשרת יצירת תעלות פנימיות זעירות העוברות דרך חלקי המשקפיים.

פרסים והוקרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • 2010 - IBDC פרס הצטיינות עבור עיצוב האופניים Flex
  • 2014 - זכייה בתואר Red Dot’s The Best of The Best בקטגוריית הריהוט על הפרויקט Nature Of Material
  • 2017 - זכייה ב-NYCXDesign Award בקטגוריית הכיסא הטוב ביותר עבור כיסא #2
  • 2019 - Stylepark Selected Salone עבור הכיסא Vela
  • 2020 - זכייה ב-Good Design Award בקטגוריית ריהוט ותאורה עבור כיסא Vela

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]