לדלג לתוכן

קוקו (תסרוקת)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
זנב סוס הוא תסרוקת שבה השיער נאסף בחלק האחורי של הראש, לרוב על ידי גומייה.
פרט מתחריט מהמאה ה-18 המראה ילדה (משמאל) עם קוקו

קוקו או זנב סוס היא תסרוקת שבה כל או רוב השיער על הראש נמשך מכיוון הפנים, העורף והצדדים אל הראש, נאסף ומהודק בחלק האחורי של הראש (בדרך כלל על ידי גומייה המיועדת לכך) ונותר תלוי בחופשיות מנקודה זו. התסרוקת קרויה גם "זנב סוס", בזכות הדמיון שלה לזנב של סוס ובמקביל לשמה בשפות אחרות.

על פי רוב השיער נאסף עם גומיית שיער (אנ'), המכונה לעיתים קוקייה על שם התסרוקת. כמו כן, השיער יכול להיאסף גם על ידי סיכה, סרט בד וכלים דומים. בתרבויות שונות, בימי קדם, לעיתים נעשה הדבר בעזרת חוט או מעין קליפסים ממתכת.

סוגי קוקו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קוקיות - תסרוקת שנוצרת כאשר השיער מחולק למספר חלקים שכל אחד מהם נאסף בנפרד

קוקו נאסף בדרך כלל מאמצע החלק האחורי של הראש, או מבסיס הצוואר. בהתאם לסוגו, הוא יכול גם להיאסף בצד הראש, מעבר לאוזן, או בחלקו העליון של הראש.

  • קוקו יפני: קוקו זה דורש שיער חלק והוא מאופיין מצד אחד באיסוף רוב השיער לכיוון הגב, ומצד שני, פיצול של השיער הנותר בקדמת הראש לשני קטעים (קטע אחד מימין הפנים וקטע שני משמאלם). וריאציה אפשרית היא סידור 2 הקטעים הנותרים (או אחד מהם) לצורה המזכירה משולש, שהיא סימטרית עוד יותר מהצורה המתקבלת בתפזורת הטבעית של השיער.[1]
  • קוקיות - השיער מחולק למספר חלקים, שכל אחד מהם נאסף בנפרד וכך נוצרת תסרוקת. לרוב נהוג לאסוף את השיער בשתי קוקיות - אחת מכל צד של הראש. תסרוקת זו משמשת לרוב ילדות.

קוקו לגברים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קוקו של גבר שנאסף מאחור.

בשנות ה-80 המאוחרות, קוקו קצר נתפס כמראה אופנתי לגברים שרצו להתבלט, אבל לשמור על שערם שטוח ופונקציונלי (בדומה לתסרוקת מאלט). הקוקו של סטיבן סיגל בסרט "סימן קטלני", הוא דוגמה לקוקו כזה.

במחצית השנייה של המאה ה-18, רוב הגברים באירופה אספו את שערם הארוך בצורה שהיינו מכנים כיום קוקו, אך לעיתים קרובות השיער נאסף לתוך שקית משי ולא נתלה באופן חופשי. באותו זמן, תסרוקת זו הייתה ידועה בדרך כלל על ידי המילה הצרפתית "Queue" (זנב). תספורת זו הייתה חובה לגברים בכל צבאות אירופה עד המאה ה-19, אחרי שרוב האזרחים כבר הפסיקו לאסוף את שערם בצורה זו. הצבא הבריטי היה הראשון שוויתר על חובה זו, ועד סוף מלחמות נפוליאון בכל הצבאות השתנו התקנות ונקבעה חובה שהשיער יהיה קצר.

"Queue" הייתה גם מילה ששמשה כדי להתייחס לצמה באורך המותניים, שהשליטים מבני מאנצ'ו חייבו את הסינים ההאנים לאסוף את שערם כך בזמן שושלת צ'ינג בסין.

השלכות בריאותיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לעיתים, בעלי קוקו הדוק חווים "נשירה מחמת מתיחה", סוג של נשירת שיער ממשיכה חזקה והדוקה של השיער (Traction alopecia). לפעמים קוקו הדוק עלול לגרום לכאב ראש.

מחקרים מדעיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדענים בבריטניה גיבשו מודל מתמטי שחוזה את הצורה של קוקו בהינתן אורך עקום אקראי על פי מדגם של שערות בודדות. המשוואה לצורת הקוקו מספקת הבנה של האופן שבו קוקו נוצר על ידי לחץ חיצוני הנובע מיחסי הגומלין בין המרכיבים של השערות.[2]

בשנת 2012 הוענק פרס איג נובל בפיזיקה לשלישיית מדענים מארצות הברית ומבריטניה, אשר חישבו את יחסי הכוחות הפועלים על הקוקו האנושי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אין לבלבל סידור זה עם "קארה יפני" בו חלקו האחורי של השער קצר יחסית ולא נאסף לקוקו, כמו גם שני קטעי השיער הנותרים המכסים את צדי הפנים, שגם במקרה הזה ניתן לעצב את מידת הסימטריה של כל אחד מקטעי השיער (האחורי והצדדיים) בעזרת חומרים שונים.
  2. ^ "Science behind ponytail revealed". BBC. 13 בפברואר 2012. נבדק ב-15 בפברואר 2012. {{cite news}}: (עזרה)