לדלג לתוכן

קורה (דמות)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קורה
Korra
קורה כפי שהיא מופיעה בעונות 1–3
קורה כפי שהיא מופיעה בעונות 1–3
קורה כפי שהיא מופיעה בעונות 1–3
הוצאה לאור ניקלודיאון
שם ספר

האגדה של קורה: מלחמות טריטוריה

האגדה של קורה: חורבות האימפריה
תוכנית טלוויזיה האגדה של קורה
הופעה ראשונה "ברוכה הבאה לרפאבליק סיטי" (2012)
הופעה אחרונה האגדה של קורה: חורבות האימפריה
יוצרים מייקל דנטה דימרטינו ובריאן קונייצקו
גילום הדמות ג'נט וארני עריכת הנתון בוויקינתונים
דיבוב ג'נט וארני (אנ'), קורה בייקר
דיבוב בשפה העברית דקלה הדר
מידע
גיל 17 - בספר הראשון
18 - בספר השני ובספר השלישי
21 - בספר הרביעי ובקומיקס
תאריך לידה AG 153
מקום לידה הקוטב הדרומי
מין נקבה
תואר האווטאר
נטייה טובה
כוחות כשפות מים, כשפות אדמה, כשפות אש, כשפות אוויר, כשפות מתכת
כלי רכב נאגה (כלבת - דובת קוטב (סוג של הכלאה))
חברה בקבוצה צוות האווטאר
חברה לשעבר בקבוצה שבט המים הדרומי
סגנון לחימה אמנויות לחימה משולבות, ג'יט קון דו, אייקידו, בה גואה ג'אנג, הונג גאר, קונג פו גמל שלמה דרומי, צ'אנגקוואן, שינג אי צ'ואן, ווינג צ'ון קונג פו.
אזרחות שבט המים הדרומי, הרפובליקה המאוחדת
מקום מגורים עד גיל 17 - הקוטב הדרומי, עד אשר היא מהגרת לרפאבליק סיטי וגרה שם במהלך כל הספר הראשון.
בספר השני - נדודים בין הקטבים
ספר שלישי - נדודים בממלכת האדמה.
ספר רביעי - ממלכת האדמה ולאחר מכן ברפאבליק סיטי.
דמויות קשורות
משפחה טונרק (אב), סנה (אם), אונלק (דוד), אסקה ודסנה (בני דודים)
חברים מאקו, בולין, אסאמי, טנזן
אויבים אמון ,טרלוק (ספר ראשון), אונלק (ספר שני), זאהיר וחברי הלוטוס האדום (ספר שלישי), קובירה (ספר רביעי)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אווטאר קֹורָהאנגלית: Avatar Korra) היא דמות בדיונית והגיבורה הראשית בסדרת הטלוויזיה המונפשת "האגדה של קורה", המשמשת כהמשך לסדרת הטלוויזיה "אווטאר". הדמות, פרי יצירתם של מייקל דנטה דימרטינו ובריאן קונייצקו, דובבה במקור על ידי ג'נט וארני ובעברית על ידי דקלה הדר.

קורה היא כשפית מים משבט המים הדרומי, והיא האווטאר הראשון בעל יכולת כשפות מתכת. היא עקשנית, קשוחה, כשפית מעולה אך חווה קשיים בפן הרוחני. קורה היא בתם של טונרק וסנה, אחייניתו של אונלק ובת דודתם של אסקה ודסנה, הייתה שחקנית באולימפי־כשף, וניהלה מערכת יחסים עם כשף האש מאקו. במהלך העונות 3 ו-4 גוברת החברות בינה ובין אסאמי, ובסוף העונה הרביעית השתיים יוצאות יחד לחופשה בעולם הרוחות והופכות לזוג הביסקסואלי הראשון והיחיד בזיכיון.

מדבבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'נט וארני (אנ'), המדבבת של קורה.
דקלה הדר, המדבבת של קורה בדיבוב העברי.

דמותה של קורה מדובבת באנגלית, שפת המקור של הסדרה, על ידי ג'נט וארני (אנ') כאשר בפרק הראשון, את הדמות בצעירותה דיבבה קורה בייקר. בדיבוב העברי של הסדרה מדבבת את הדמות דקלה הדר.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ילדותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קורה נולדה לאחר פטירתו של אווטאר אנג לצ'יף שבט המים הדרומי, טונרק ואשתו סנה. ארבעת חברי הלוטוס האדום, זאהיר, פְּלִי, מִינְג־הואה וגזאן[א] ניסו לחטוף אותה כדי שיוכלו לחנכה כבר מילדותה על פי משנתם האנרכיסטית ואף להשתמש בה על מנת שהיא תפתח את שערי הרוחות ותחבר בין העולמות. טונרק, אביה של קורה, יצר קשר עם צוקו, סוקה, וטנזן - בנו של אנג ויחד הם לכדו את הפושעים וכלאו אותם בבתי כלא מיוחדים ברחבי העולם[1][2].

ספר ראשון - אוויר[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברי הלוטוס הלבן מוצאים אותה במהלך חיפושם אחר גלגולו החדש של אווטאר אנג. אחרי שסיימה את לימודי כשפות מים, אדמה ואש במגוריה בקוטב הדרומי, היא עוברת לבירת הרפובליקה המאוחדת, רפאבליק סיטי[ב], כדי ללמוד כשפות אוויר מהמאסטר בכשפות האוויר היחידי באותה תקופה, מאסטר טֶנְזֶן, בנו של אווטאר אנג. קורה מתקשה באימוניה ונכנסת לקבוצת אולימפי־כשף - ספורט לחימה בכשפות, יחד עם בולין ומאקו, אחים יתומים שגדלו ברחובות. לא הרבה לאחר מכן, החבורה פוגשת את אסאמי סאטו, בתו של מנהל תאגיד "תעשיות העתיד" וממציא ה"סאטו-מובילים" (מכוניות עידן פליז). כאשר אביה של אסאמי מתגלה כחבר בארגון השוויונאים, ארגון מהפכני נגד כשפים בהנהגת אמון, אסאמי בורחת ממנו ומתחילה לגור יחד עם קורה אצל טנזן.

לאחר שהתעמתה עם חבר המועצה טרלוק במשרדו, הוא תקף אותה באמצעות כשפות דם, חטף וכלא אותה בתא מתכת בבקתה סודית ומרוחקת. חבריה של קורה חיפשו אותה ללא הצלחה אך לאחר כמה ימים מגיעים אמון ואנשיו למקום ובעוד שאמון מתעמת עם טרלוק הוא מצווה על אנשיו להביא אליו את קורה, הוא הזהיר אותם ממנה וציווה עליהם לחשמל את תא המתכת לפני שהם פותחים אותו. קורה ששמעה על כך מתוך התא נתלתה על בד שקשרה לסורגים העליונים וכך נמנע מהתחשמלות. לאחר שהשוויונאים פתחו את התא היא גברה עליהם ויצאה מהבקתה. היא מביטה באמון אשר הניח את טרלוק במשאית ויורה עליו חניתות מקרח, הוא רודף אחריה אך עוצר לאחר שהיא מתרחקת על ידי החלקה על הקרח[3].

הפיכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר ההפיכה שביצעו השוויונאים בעיר, גילו מאקו וקורה את טרלוק כלוא באי המקדש והוא סיפר להם כי הוא ואמון אחים למשפחה של כשפי דם. כעת התכוונה קורה להשתמש במידע זה על מנת לחשוף את עובדת היות אמון כשף ולפגוע בתמיכת ההמון בו[4]. היא הסתננה לכינוס השוויונאים בזירת קרבות האולימפי-כשף וסיפרה להמונים על כך שאמון הוא כשף דם ובנו של יקון. אמון בתגובה חשף את פניו המצולקות, דבר אשר אימת לכאורה את גרסתו כי הוא בן למשפחת איכרים אשר נסחטה על ידי כשף אש שצילק אותו. לאחר מכן הועלו על הבמה טנזן ובני משפחתו קשורים לעמודי עץ ואמון הכריז כי עוד בכנס זה הוא עומד לפטור את האנושות מכשפות אוויר לנצח. בתגובה, ירה מאקו ברק לעבר הבמה וכמעט פגע באמון אשר התגלגל לאחור. בזמן שמאקו נלחם באמון ובאנשיו, קורה שחררה את כשפי האוויר ואת טנזן אשר העיף את אמון מהבמה. קורה הורתה לטנזן לברוח ולשחרר את אשתו ובנה התינוק בזמן שהיא ומאקו יסיחו את דעתו של אמון.

קוספליי של אמון מבצע כשפות דם על גופו של מאקו

לאחר שגילה את מאקו וקורה באחד מאולמות הספורט, השתמש אמון בכשפות דם על קורה ומאקו וכך גבר עליהם ולקח יכולת הכשפות של קורה באמרו "אמרתי לך שאהרוס אותך". לאחר שכמעט נטל גם ממנו את הכשפות, מאקו מוטט אות אמון על הרצפה ונמלט עם קורה בידיו. אמון פתח במרדף אחריהם, גבר על מאקו על ידי כשפות דם ולפני שהספיק לקחת ממנו את הכשפות, קורה הדפה את אמון אחורה על ידי אגרוף אוויר אותו עשתה בפעם הראשונה בחייה[ג]. הוא התעשת וניסה לגבור עליה אך היא הדפה אותו שוב והוא נזרק לעבר הים דרך חלון הבניין, מה שאילץ אותו להשתמש בכשפות מים לעיני המון על מנת להינצל מטביעה ולאחר שהבין כי הפסיד את תמיכת מאמיניו ברח מהמקום בסירה יחד עם אחיו טרלוק - שפוצץ את הסירה והרג את שניהם מתוך חרטה - וכך קטרה נותרה היחידה שמסוגלת לכשף דם[5].

במפגש רוחני עם אווטאר אנג הוא מעניק לה את היכולת להחזיר לקורבנותיו של אמון את הכשפות. אחרי רצף של שברונות לב בין קורה, בולין, מאקו ואסאמי, מאקו וקורה מסיימים את העונה כזוג[6].

ספר שני - רוחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קורה וחבריה מגיעים לקוטב הדרומי שם הם מותקפים על ידי רוחות אפלות. דודה של קורה וצ'יף השבט הצפוני אוּנָלַק מציל אותם מהרוחות ומציע להיות המאמן הרוחני של קורה. קורה מקבלת את ההצעה למורת רוחו של טנזן וחבורת האווטאר נותרת בקוטב הדרומי, בעוד שטנזן ומשפחתו יוצאים לחופשה במקדשי האוויר. לאחר שבעצת אונלק קורה פותחת את השער הדרומי לעולם הרוחות, הם חוזרים לשבט המים הדרומי ומגלים שכוחות השבט הצפוני שתחת הנהגת אונלק הגיעו ושבטי המים על סף מלחמת אזרחים. אביה של קורה ואחיו של אונלק, טונרק, מתנגד לכוחות הכובשים. לאחר שנפגעה מרוח אפלה נסחפת קורה לחוף אי מבודד בו חווה חיזיון של אווטאר וואן ועל הדרך שבא התאחד עם רוח האור - ראאבה, כלא את רוח האופל - וואטו, והפך לאווטאר הראשון בהיסטוריה לפני עשרת אלפים שנה. היא מבינה שהמיזוג ההרמוני, נקודת זמן המתרחשת פעם בעשרת אלפים שנה עומדת להתרחש בקרוב וגורל העולם ייקבע לעשרת אלפים השנים הבאות.

דקות לפני ההתכנסות ההרמונית השתמש אונלק בג'ינורה על מנת להכריח את קורה לפתוח את שער הרוחות הצפוני ובכך לאפשר לו ולרוח האופל וואטו להתאחד ובכך לנסות לגבור על האווטאר. בתחילה אונלק כמעט גבר על קורה ואף ניתק את החיבור שלה עם ראאבה ובעקבות זאת גם עם האווטארים הקודמים. היא מצליחה לבסוף להביס את אונלק ולהתמזג מחדש עם ראאבה בכך שהיא מתחברת לאנרגיה הקוסמית של היקום ולרוח של עצמה, אך הקשר שלה עם האווטארים הקודמים נותר מנותק. קורה משמידה את ואאטו וגם אונלק נהרג בתהליך. קורה מחליטה להשאיר את שערי הרוחות פתוחים, היא אומרת לטנזן שאולי אווטאר וואן טעה בכך שסגר אותם, מה שמתחיל עידן חדש של דו-קיום בין רוחות ובני אדם[7].

ספר שלישי - שינוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות המיזוג ההרמוני, אלפי אנשים לא כשפים ברחבי העולם מגלים כי ביכולתם לכשף אוויר. טנזן וקורה יחד עם ג'ינורה, מאקו, בולין, בומי ואסאמי יוצאים לממלכת האדמה במטרה לאתר ולגייס את כשפי האוויר החדשים על מנת שישכנו מחדש את מקדשי האוויר ויחזירו את האומה לתפארתה. במהלך המסע מתגלה להם כי מלכת האדמה שובה כשפי אוויר כדי שישמשו בחיילים בצבא האדמה אך הם משחררים אותם.

באותו זמן, מסדר אנרכיסטי עתיק בשם "הלוטוס האדום" חוזר לאחר שמנהיג המסדר, זאהיר, קיבל כוחות כשף אוויר ומשחרר 3 מחבריו, כשפים חזקים ומלאי עוצמה והם יוצאים במטרה לחסל את האווטאר ואת כל שאר מנהיגי העולם. בהמשך, יחד עם לין, הם מגיעים לעיר בשם זאופו העשויה ברובה ממתכת וחיים בה כשפי מתכת. העיר שייכת לאישה בשם סו-יין (בקיצור סוּ), המתגלה כאחותה של לין. בצאופו, סוּ מלמדת את קורה כשפות מתכת, וכך קורה הופכת להיות האווטאר הראשונה שמסוגלת לכשף מתכת. "הלוטוס האדום" מנסים לחטוף את קורה בעיר, אך נכשלים. מאוחר יותר, המסדר חוטף את מאקו ובולין ומתנקש בחייה של מלכת האדמה, ובכך מפיל את העיר בה־סינג־סה.

לאחר ההתנקשות במלכת האדמה על ידי הלוטוס האדום, יצאו שליטי האומות הנותרים, צוקו וטונרק לפגישה שאורגנה על ידי לין בנווה דקלי הערפל, שם קורה וחבריה פוגשים את צוקו לראשונה. במהלך הפגישה זאהיר מציב להם אולטימטום - שאם קורה לא תסגיר את עצמה הוא ישמיד את כל כשפי האוויר (כל כשפי האוויר היו באותה העת במקדש האוויר הצפוני), צוות האווטאר ממהרים להגיע למקדש האוויר אך צוקו מארגן את דרוק, הדרקון שלו, לקראת חזרה לאומת האש באומרו שאם חברי הלוטוס האדום שמו להם למטרה להתנקש בשליטי האומות האחרות עליו ללכת ולהגן על בתו שליטת האש איזומי. לפני שהוא עוזב קורה שואלת אותו מה לדעתו אווטאר אנג היה עושה במקומה, צוקו ענה לה שחלומו של אנג היה להקים מחדש את אומת האוויר והוא היה עושה הכל בשבילם, אך זהו מתפקידו של האווטאר לדאוג לכלל האומות. קורה הודתה לצוקו על עצתו וציינה שאירו צדק שכדאי להכיר את צוקו, צוקו הופתע משום שלא היה מודע לכך שקורה פגשה את דודו המנוח.

קורה מחליטה להסגיר את עצמה אך מגלה שזאהיר שיקר לה. מסדר הלוטוס האדום משיג רעל שמכריח את קורה להיכנס למצב האווטאר, על מנת להרוג אותה במצב האווטאר ולשים קץ למחזור האווטאר. הם כמעט מצליחים, אך קורה משיבה מלחמה. בזמן הקרב כשפי האוויר מצליחים לברוח ובעזרתם קורה מצליחה לגבור על זאהיר ולכלוא אותו. לאחר הקרב, סו מוציאה את רוב הרעל מגופה של קורה. אך הרעל היה בגופה יותר מדי זמן והיא אינה יכולה לתפקד ומרותקת לכיסא גלגלים[1].

ספר רביעי - איזון[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שהורעלה קורה נסעה עם אביה להחלים במקום הולדתה בקוטב הדרומי שם חזרה ללכת בעזרתה של קטרה. קורה נכנסה לדיכאון משום שאינה יכלה למלא את תפקיד האווטאר ולאחר שלוש שנים היא אמרה להוריה שברצונה לחזור לרפאבליק סיטי, לאחר שעלתה על סירה היא הפליגה לעבר ממלכת האדמה, שם שינתה את מראה והסתירה את עובדת היותה האווטאר. היא החלה להילחם בזירות קרב בבה סינג סה עד שלילה אחד רוח הובילה אותה לעבר הביצה הגדולה למפגש עם טוף בייפונג, כשפית המתכת הראשונה ואמם של לין וסו בייפונג ולשעבר מפקדת המשטרה של רפאבליק סיטי[8].

בהדרכתה של טוף ובאמצעות כשפות המתכת קורה הצליחה להוציא את שאריות הרעל מגופה. לאחר ששלושת ילדיו של טנזן מצאו אותה בביצה, ולאחר שסילקה את הרעל מגופה קורה חוזרת איתם לרפאבליק סיטי ומגלה על מסע הכיבושים של קוּבירה, כשפית מתכת מהעיר צאופו, ברחבי ממלכת האדמה. היא יוצאת להגן על העיר האחרונה שנשארה חופשייה בממלכת האדמה, צאפו, קורה כמעט מביסה את קובירה אך בעקבות ההתנתקות שנמשכה במשך כ-3 שנים בינה לבין ראאבה, היא נכשלת וכמעט נהרגת[9].

לאחר שכמה אזרחי רפאבליק סיטי נכלאו בעולם הרוחות קורה מבינה כי היא מוכרחת להיכנס לעולם הרוחות, מה שלא עשתה מאז הקרב עם זאהיר, היא נפגשת עם זאהיר בתא הכלא מתוך הבנה שהוא זה שיכול לעזור לה להתמודד עם הפלאשבקים מהקרב איתו. זאהיר אכן עוזר לה להשלים ולקבל את העבר, היא מצליחה להיכנס לעולם הרוחות ומשחררת את האנשים הכלואים[10].

אחרי הקרב בצאופו מבינה קובירה כי היא צריכה עוד כוח ומתחילה לבנות נשק חזק במיוחד המיוצר מגפני רוחות. לאחר סיום בניית הנשק, בונה קובירה בנוסף מגה־טנק ענקי העשוי מפלטינה כדי לכבוש את רפאבליק סיטי. הנשיא רייקו נכנע אך צוות אווטאר ביחד עם לין, סו וכשפי האוויר לא נתנו לצבאה של קובירה לכבוש את העיר, הם מצליחים לחדור לתוך הענק של קובירה ומשמידים אותו. קובירה הולכת ליער הגפנים ומוצאת שריד מכלי הנשק שלא הושמד, היא יורה באמצעותו על קורה אך מגלה כי היא לא מצליחה לכבות אותו. קורה נכנסת למצב אווטאר ומצילה אותה ואת קובירה. בעקבות עוצמת האנרגיה החזקה מהנשק, נוצר שער רוחות חדש בלב העיר. בסוף הסדרה קורה ואסאמי יוצאות לחופשה בעולם הרוחות והשתיים מתחילות מערכת יחסים רומנטית[11].

קומיקס - מלחמות טריטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – האגדה של קורה: מלחמות טריטוריה

קומיקס - חורבות האימפריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – האגדה של קורה: חורבות האימפריה

משפחתה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמוד ראשי
ראו גם – האגדה של קורה - דמויות
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לא ידוע
 
לא ידוע
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
סנה
 
טונראק
 
אונלק
 
לא ידוע
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אווטאר קורה
 
 
 
אסקה
 
דסנה
 
   – צ'יף שבט המים הצפוני
   – צ'יף שבט המים הדרומי


 • צ'יף טונרק - אביה של קורה ובעלה של סנה, כשף מים, גורש מהשבט הצפוני בגלל אחיו אונלק. בעונה השנייה הוא מארגן פגישה של אנשי הנהגה ואנשים חשובים משבט המים הדרומי בביתו עקב הפלישה של צ'יף אונלק לשבט המים הדרומי. בעקבות זאת הוא נאסר על ידי אונלק. טונרק הופך להיות הצ'יף של שבט המים הדרומי בסוף העונה השנייה.
 • סנה - אמה של קורה ואשתו של טונרק, כשפית מים אבל לא ראו אותה עושה כשפות במהלך הסדרה.
 • צ'יף אסקה - בתו של אונלק ואחותו התאומה של דסנה, כשפית מים. ניהלה מערכת יחסים עם בולין ואף הכריחה אותו להתארס איתה, אך לבסוף הם נפרדים. סייעה לאביה בהתחלה, אך הפנתה לו עורף כשהעמיד בסכנת מוות את אחיה דסנה. בתחילת עונה 3 היא ואחיה הפכו לצ'יפי השבט הצפוני.
 • צ'יף דסנה - בנו של אונלק ואחיה התאום של אסקה, כשף מים. סייע לאביו בהתחלה, אך בסוף העונה בגד בו, בתחילת עונה 3 הוא ואחותו הפכו לצ'יפי השבט הצפוני.
 • צ'יף/אווטאר אונלק - אחיו של טונרק ודודה של קורה, כשף מים אפלים, גירש את אחיו טונרק ונבחר להיות הציף של שבט המים הדרומי עד סוף העונה השנייה. בעונה השנייה מתחבר עם וואטו במהלך המיזוג ההרמוני והופך לאווטאר האפל. מת כשרוחה של קורה השמידה את וואטו כשהיו מחוברים.

אישיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אני לא מאמינה שאביך קל המזג התגלגל לתוך הבחורה הזאת. היא קוצנית כמו קיפוד

לין בייפונג, ספר ראשון

קורה מוצגת כנערה קשוחה, וההבדל ניכר ביותר בהשוואה לגלגולה הקודם, אווטאר אנג, שבתחילה אף לא רצה להיות האווטאר, לעומתו, אווטאר קורה, כבר מילדותה החלה להתאמן לשם כך בהתלהבות. היא איננה חוששת להתעמת עם יריבים ועם חוסר צדק[12].

במהלך הסדרה, קורה לומדת יותר ויותר על הפן הרוחני בנפשה, ולומדת להתחבר אליו.

הפרעת דחק פוסט-טראומטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך העונה הרביעית באגדה של קורה, נכנסת קורה לדיכאון קליני כתוצאה מאכזבה ואי יכולתה לתפקד. בנוסף, היא החלה מתמודדת עם הפרעת דחק פוסט-טראומטית המתאפיינת בפלאשבקים מהקרב שלה עם זאהיר מה שמונע ממנה להיכנס לעולם הרוחות. היא באה לבקר את זאהיר בתא הכלא על מנת שיעזור לה להיכנס לעולם הרוחות וזאהיר אכן עוזר לה להשלים ולקבל את העבר[10].

מערכות יחסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קוספליי של מאקו וקורה

בתחילת הספר הראשון, לפני אחד המשחקים של הקבוצה קורה מתוודה על אהבתה למאקו אך הוא משיב שאינו מרגיש את אותו הדבר כלפיה, בולין לעומת זאת מנסה לכבוש את ליבה של קורה אך לבו נשבר כשראה את קורה ומאקו מתנשקים, לאחר מכן קורה ומאקו עוברים מספר משברים אך מסיימים את העונה כזוג. במהלך הספר השני הם חוים משבר נוסף שבמהלכו מאקו נפרד סופית מקורה אך הם מחליטים להישאר ידידים.

בעונה הרביעית יחסיה של קורה עם אסאמי סאטו מתקרבים, ובסוף העונה השתיים הופכות לזוג הלסבי הראשון והיחיד עד כה בזיכיון[ד].

כוחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאווטאר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ה"אווטאר" הוא האדם היחיד עם היכולת לשלוט בכל ארבעת היסודות; מים, אדמה, אש ואוויר. בנוסף לכך, הוא היחיד שמסוגל להיכנס לפתוח ולסגור את השערים לעולם הרוחות, מה שהופך אותו למגשר בין העולמות. האווטאר היא דמות עם חשיבות בין-לאומית שחובתה היא להביא איזון לעולם והרמוניה בין האומות. כשהאווטאר מת, הוא עובר תהליך של גלגול נשמות ונולד מחדש באומה אחרת לפי סדר החוזר על עצמו: אש, אוויר, מים ואדמה. קורה היא האווטאר שבאה אחרי פטירתו של אנג, היא האווטאר הראשונה שלמדה לכשף מתכת והיחידה שפתחה את שערי עולם הרוחות עשרת אלפים שנה לאחר שאווטאר וואן סגר אותם.

יכולת כשפות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קורה נולדה להורים כשפי מים וכבר מילדותה הצטיינה קורה באימוני כשפות מים, אדמה ואש ומגיל 17 למדה גם כשפות אוויר באי המקדש מבנו של האווטאר הקודם, מאסטר טנזן. כשפות אוויר הייתה הקשה ביותר ללמידה אצל קורה, זאת מכיוון שלא הייתה מחוברת דיו לחלק הרוחני שבנפשה, המצב אף הגיעה לנקודות שבירה במהלך כמה מהאימונים באי המקדש לאחר שלמרות אימוניה לא הצליחה לכשף אוויר. בפרק האחרון של הספר הראשון, כמה דקות לאחר שאמון נוטל מקורה את יכולת הכשפות, היא מצליחה בפעם הראשונה לכשף אוויר ובעזרתו גוברת על אמון. בסוף הפרק, מתגלה אליה לראשונה אווטאר אנג, מחזיר לה את שאר יכולות הכשפות ואת היכולת להחזיר כשפות גם כן.

השפעה מסגנונות לחימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מהלכי הלחימה של קורה הושפעו ממספר אמנויות לחימה;

מראה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קורה כפי שהופיעה בתחילת הספר הרביעי
קורה כפי שהיא מופיעה בספר הרביעי, בגדים המאפיינים את שבט המים אך שיערה קצר

קורה נולדה בקוטב הדרומי, צבע עורה שזוף במקצת, עיניה כחולות ושיערה שחור.

כבר בפרק הראשון בסדרה, קורה לבושה בבגדים המסורתיים של שבט המים; שיער אסוף לשלושה חלקים, חולצה בצבע תכלת, ומכנס כחול. במהלך אימוני כשפות האוויר היא לובשת בגדי נזירים ובמהלך משחקי האולימפי-כשף, את מדי הקבוצה.

לאחר שהגיעה לממלכת האדמה וכתוצאה מהאכזבה של קורה מעצמה היא השילה מעליה את הסממנים המזכירים לה את עברה; החליפה את לבושה ואף קיצצה את שיערותיה. רק כשלאחר שבמהלך הספר הרביעי היא חוזרת לרפאבליק סיטי, היא חוזרת ללבוש בגדים המזוהים עם שבט המים אך בוחרת להשאיר את שיערה פזור[11].

קבלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קורה זכתה לשבחים רבים על היותה דמות ריאליסטית ומפותחת רגשית מפי מבקרים וצופים כאחד. היותה גיבורה נשית, מצב יוצא דופן בקרב תוכניות אנימציה אמריקאיות, גרם לניקלודיאון להשעות במקור את הפקתה של הסדרה. לפי בריאן קונייזקו, שותף ביצירת הסדרה, ההפקה האמינה ש"בעוד בנות יצפו בתוכניות על בנים, בנים לא ירצו לצפות בתוכניות על בנות"[13]. ההפקה שינתה את דעתה רק לאחר שהדמות סיפקה ביצועים טובים בהקרנת המבחן והמשתתפים הביעו את התפעלותם מהדמות[14].

זך בלומנפלד ממגזין Paste ציינה שדמותה של קורה מעניינת ורלוונטית יותר לעומת הפרוטגוניסט בסדרת המקור, אווטאר אנג[15].

כתבה באתר האינטרנט Common Sense Media (אנ'), ציינה את מסירותה של קורה למטרותיה ואת הדינמיות (אנ') שלה לקבלה של רעיונות חדשים.

נואל קירקפטריק כתב שהחל מהעונה השנייה הדמות החלה להיות פחות חביבה. בחירת היוצרים להציג את ההתמודדות של קורה עם הפרעת דחק פוסט-טראומטית במהלך הספר הרביעי זכה לשבחים רבים ממבקרים[16][17][18], ועל כך שהוכנסו לסדרה כל המוטיבים הפסיכולוגיים של המושג[19].

מקס ניקולסון מה-IGN ציין כי הקרב האחרון שלה עם זאהיר, כשהיא במצב כה פגיע וחלש, היה "קורע לב"[20].

עבודת הדיבוב של ג'נט וארני (אנ') זכתה גם היא לשבחים ממבקרים, אוליבר סאווה מה-The A.V. Club כתבה כי: "הביצוע מוסיף הרבה מימד עמוק למאבקה של הדמות"[21].

מערכת יחסים עם אסאמי סאטו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קוספליי של קורה ואסאמי סאטו

בפרק האחרון של הסדרה, בו נראות קורה ואסאמי אוחזות יד ביד ומביטות אחת על השנייה במה שדמה לטקס הנישואים של וריק וז'ו־לי והקביל לסצנת הנשיקה בסיום סדרת המקור, אווטאר: כשף האוויר האחרון[22], לאחר שהתעוררו ספקולציות לגבי מערכת יחסים רומנטית בין השתיים אישרו יוצרי הסדרה שקורה ואסאמי הם זוג ביסקסואלי. מייקל דימרטינו, אחד מיוצרי הסדרה אף כתב בפוסט:

הכוונה שלנו עם הסצנה האחרונה הייתה להבהיר כמה שיותר כי כן, קורה ואסאמי יש רגשות רומנטיים אחד כלפי השני. הרגע שבו הם נכנסים לעולם הרוחות מסמל את ההתפתחות שלהם מהיותם חברים לבני זוג. ערוצי חדשות רבים, בלוגרים ומעריצים קלטו את זה ולא מצאו את זה מעורפל. לרוב, נראה שהפואנטה של הסצנה הובנה ולא ממש היה צורך בפרשנות נוספת מבריאן או ממני. אבל למקרה שאנשים עדיין שואלים מה קרה בסצנה האחרונה, רציתי לומר אמירה ברורה כדי להשלים את ההצגה החזותית. אני מבין שלא כולם יהיו מרוצים מהדרך שבה הסתיימה ההופעה. רק לעתים רחוקות סדרת גמר של כל תכנית מספקת את מעריצי התכנית הזו, אז הופתעתי לטובה עם הכתבות והפוסטים החיוביים שראיתי על גמר הסדרה.

המקור באנגלית
Our intention with the last scene was to make it as clear as possible that yes, Korra and Asami have romantic feelings for each other. The moment where they enter the spirit portal symbolizes their evolution from being friends to being a couple. Many news outlets, bloggers, and fans picked up on this and didn’t find it ambiguous. For the most part, it seems like the point of the scene was understood and additional commentary wasn’t really needed from Bryan or me. But in case people were still questioning what happened in the last scene, I wanted to make a clear verbal statement to complement the show’s visual one. I get that not everyone will be happy with the way that the show ended. Rarely does a series finale of any show satisfy that show’s fans, so I’ve been pleasantly surprised with the positive articles and posts I’ve seen about Korra’s finale.
Joanna Robinson, Legend of Korra Creators Officially Confirm Your Suspicions About That Ending, Vanity Fair, ‏2 בנובמבר 2014

בריאן קונרייצקו, היוצר השני של הסדרה, הסביר את החלטתם להציג מערכת יחסים ביסקסואלית בסדרה:

רק כיוון ששתי דמויות מאותו מין מופיעות באותו סיפור, זה לא אמור למנוע את האפשרות של רומן ביניהן. לא, לא כולם קווירים, אבל הצד השני של המטבע הזה הוא שלא כולם סטרייטים. ככל שמערכת היחסים של קורה ואסאמי התקדמה, כך פרח אצלנו באופן אורגני הרעיון של רומנטיקה ביניהם. עם זאת, עדיין פעלנו תחת הרעיון הזה, עוד "כלל לא כתוב", שאסור לנו לתאר זאת בתוכנית שלנו. אז רמזנו לזה לאורך המחצית השנייה של הסדרה, מתוך מחשבה שהמסלול שלהם יכול להיות לקראת רומן.

אבל כשהתקרבנו לסיום הגמר, הכתה בי המחשבה: איך אני יודע שאנחנו לא יכולים לתאר זאת בגלוי? אף אחד מעולם לא אמר זאת במפורש. זו הייתה רק עוד הנחה המבוססת על פרדיגמה שדוחקת אנשים לא הטרוסקסואלים לשוליים. אם אנחנו רוצים לראות את הפרדיגמה הזו מתפתחת, אנחנו צריכים לנקוט עמדה נגדה. ולא רציתי להסתכל אחורה בעוד 20 שנה ולחשוב, "בנאדם, יכולנו להילחם יותר על זה." מייק ואני דיברנו על זה והחלטנו שחשוב להיות חד משמעיים לגבי מערכת היחסים המיועדת.

bryankonietzko, bryan konietzko, Tumblr, ‏2014-12-22

עובדת היות קורה גיבורה ביסקסואלית, כמו גם מערכת היחסים שלה עם אסאמי סאטו היוו נושא לביקורות חיוביות רבות בתקשורת.

ג'ואנה רובינסון מהמגזין "vanityfair" כינתה את הסדרה כ"אחת הסדרות החתרניות והחזקות ביותר" בעקבות מערכת היחסים המתוארת[22].

מקס ניקולסון מאתר האינטרנט IGN שיבח את "המהלך הנועז" של יוצרי הסדרה וציין כי הסצנה תהיה אחת ש"המעריצים ידברו עליה עוד הרבה"[23].

דייוויד גונזלס מהעיתון פורבס ציינה כי "היוצרים הגשימו את חלומם של המעריצים" וחזתה כי הסצנה תהפוך ל"אחד מסימני ההיכר של הסדרה"[24].

לאחר פרסום טרילוגיות הקומיקס, והמשך תיאור מערכת היחסים בין בנות הזוג, ציינו המבקרים כי שתי הדמויות מאזנות ומשלימות זו את זו וכי האפיון הקשוח של קורה מתאזנת עם העדינות של אסאמי[25][26].

דירוגים של הדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

זך בלומנפלד ממגזין Paste דירגה את דמותה של קורה במקום השני ברשימת הדמויות הטובות ביותר בזיכיון[15].

ג'ייסון ברמן מהאתר Screen Rant הציב את קורה במקום השמיני ברשימת דמויות האנימציה הטובות ביותר בכל הזמנים[27].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביאורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ צ'יף שבט המים הצפוני, אונלק, סייע לפושעים אך הצליח להתחמק מאשמה
 2. ^ הרפובליקה הוקמה מספר שנים קודם לכן על ידי אווטאר אנג ושליט האש צוקו. פירוט הקמה הרפובליקה מתואר בהרחבה בקומיקס אווטאר - ההבטחה
 3. ^ זאת אף על פי שאמון נטל ממנה את הכשפות, משום שאז עוד לא היה ביכולתה לכשף אוויר והכשפות שהוא נטל ממנה היו אלו שהיא שלטה בהם: מים, אדמה ואש
 4. ^ לפירוט הצהרת יוצרי הסדרה ראו #מערכת יחסים עם אסאמי סאטו

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 האגדה של קורה - עונה 3, באתר ניקלודיאון
 2. ^ 5 עובדות על מסדר הלוטוס האדום | האגדה של קורה, סרטון בערוץ "Goblin Geek", באתר יוטיוב (אורך: 04:11)
 3. ^ האגדה של קורה - עונה 1 פרק 9, באתר ניקלודיאון, ‏2012
 4. ^ האגדה של קורה - עונה 1 פרק 11, באתר ניקלודיאון, ‏2012
 5. ^ Korra vs. Amon 🩸 FINAL BATTLE | The Legend of Korra, סרטון בערוץ "Avatar: The Last Airbender", באתר יוטיוב (אורך: 08:27)
 6. ^ האגדה של קורה - עונה 1 פרק 12, באתר ניקלודיאון, ‏2012
 7. ^ האגדה של קורה - עונה 2, באתר ניקלודיאון
 8. ^ האגדה של קורה - פרקים 40 - 43 (/עונה 4 פרקים 1 - 4), באתר ניקלודיאון, ‏2014
 9. ^ האגדה של קורה - פרקים 44 - 45 (עונה 4 פרקים 5 - 6), באתר ניקלודיאון, ‏2014
 10. ^ 1 2 האגדה של קורה פרק 48, באתר ניקלודיאון, ‏2014
 11. ^ 1 2 האגדה של קורה - עונה 4, באתר ניקלודיאון
 12. ^ Christopher John Farley, 'The Last Airbender: Legend of Korra': The Creators Speak, The Wall Street Journal, ‏2 בפברואר 2011
 13. ^ The INNERview #61 - Yoo Jae-myung (유재명), Animation director, סרטון בערוץ "The INNERview With Host Susan Lee MacDonald", באתר יוטיוב (אורך: 50:29)
 14. ^ Neda Ulaby, 'Airbender' Creators Reclaim Their World In 'Korra', NPR, ‏5 במרץ 2012
 15. ^ 1 2 Zach Blumenfeld, The 20 Best Characters From The Avatar Universe, Paste Magazine, ‏2 במאי 2016
 16. ^ Max Nicholson, The Legend of Korra: "Korra Alone" Review, IGN, ‏2014-10-10 (באנגלית)
 17. ^ Korra and Post Traumatic Stress Disorder, web.archive.org, ‏2014-11-12
 18. ^ Korra Alone: Kid's Show Tackles PTSD - Miss Momus, web.archive.org, ‏2014-10-29
 19. ^ The Psychology of Inspirational Women: Korra, The Mary Sue, ‏2015-01-07 (באנגלית)
 20. ^ Max Nicholson, The Legend of Korra: "Venom of the Red Lotus" Review, IGN, ‏2014-08-22 (באנגלית)
 21. ^ Oliver Sava, The Legend Of Korra: “Korra Alone”, The A.V. Club, ‏5 בספטמבר 2014
 22. ^ 1 2 Joanna Robinson, How a Nickelodeon Cartoon Became One of the Most Powerful, Subversive Shows of 2014, Vanity Fair, ‏5 בנובמבר 2014
 23. ^ Max Nicholson, The Legend of Korra: "The Last Stand" Review, IGN, ‏2014-12-19 (באנגלית)
 24. ^ David Gonzales, 'The Legend of Korra' Finale Literally Made Fan Dreams Come True, Forbes, ‏5 בנובמבר 2014
 25. ^ Lily Carollo, How Turf Wars Part 2 Continues Korra and Asami’s Relationship, Vulture, ‏2 בundefined 2018
 26. ^ Korra and Asami Are Getting Bi: Turf Wars Part 1 Review - The Geekiary, thegeekiary.com, ‏2017-08-15 (באנגלית אמריקאית)
 27. ^ Jason Berman, 30 Best Animated TV Characters Of All Time, Screen Rant, ‏2 באוגוסט 2016