קורט ריינהרד (חסיד אומות העולם)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין תמונה חופשית

קורט ריינהרד (Kurt Reinhard),‏ היה חסיד אומות העולם מאוסטריה.

לפני המלחמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ריינהרד היה קצין צבא, מהנדס חשמל וצלם חובב.

בתקופת מלחמת העולם השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעת שירותו בצבא גרמניה שהה ריינהרד בטרנוב שבפולין הכבושה בידי גרמניה. שם פגש ריינהרד את אליעזר תום, יהודי שעבד בחנות צורכי הצילום בה היה ריינהרד לקוח. ריינהרד ביקר פעמים רבות בביתו של תום, הביא לו מזון והתיידד עם בני משפחתו. הוא סייע להם בדרכים רבות נוספות. סיועו זה היווה עבירה בפולין הכבושה, עבירה שהעונש עליה היה מוות, לו היה נתפס.

בשנת 1941 עזבה יחידתו הצבאית של ריינהרד את טרנוב, והוא הוצב בצרפת הכבושה. כשהתוודע לתוכנית לגירוש היהודים למחנות ריכוז, שלח מכתב לידידו היהודי בטרנוב ואף נסע לטרנוב מספר פעמים כדי להאיץ בידידו לברוח ולהכין מסמכים מזויפים.

ביוני 1942 שב ריינהרד לטרנוב, ערב הגירוש של יהודי העיר. כשעזב את העיר לקח עמו ריינהרד 12 יהודים שלהם מסמכים מזויפים והעביר אותם לקרקוב שם הסתתרו.

לאחר מכן שוחרר ריינהרד מהצבא ועבד בחברת סימנס במינכן. כששמע על מעצרו של אחד היהודים שהעביר לקרקוב, השיג את שחרורו בטענה שיהודי זה הוא עובד מומחה ואף הצליח להעביר לגרמניה את יתר היהודים שלהם היו מסמכים מזויפים, מכיוון שסבר ששם יהיו בטוחים יותר. הוא נימק זאת בפני הרשויות הגרמניים בכך שיהודים אלה הם עובדים מומחים שעבודתם דרושה למשק המלחמה של הרייך הגרמני. כך יכלו היהודים לעזוב את קרקוב באופן חוקי ולהגיע לאזורים שונים בגרמניה, בהם אוסטריה המסופחת. רובם הגיעו לאזור מגוריו של ריינהרד, בסביבות מינכן.

ריינהרד דאג להעבירם למשימות אחרות אם משימותיהם המקוריות היו קשות מדי, וכשהתחילו הפצצות בעלות הברית על האזור, דאג להעבירם לאזורים כפריים שהיו מרוחקים מההפצצות.

בפעילותו סיכן ריינהרד את חייו והשקיע כסף רב מכספו האישי, בלא לקבל תמורה ובלא לבקש תמורה.

הנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-18 בפברואר 1981 הכיר יד ושם בקורט ריינהרד כחסיד אומות העולם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P Austria.png ערך זה הוא קצרמר בנושא אוסטריה ובנושא השואה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.