קורמסיי (שליט בולגריה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קוֹרְמֶסָיי
שם בשפת המקור Кормесий
מדינה האימפריה הבולגרית הראשונה
שושלת דולו שמקורה בחבל גאנסו שבסין
תואר חאן בולגריה
חאן בולגריה
תקופת כהונה 721 - 738 (כ־18 שנים)
הקודם בתפקיד טרבל
הבא בתפקיד סוואר

החאן קוֹרְמֶסָייבולגרית: Кормесий) היה שליט בולגריה של הדנובה.

קיים תיעוד מועט לגבי פועלו של קורמסיי ומרבית החוקרים סבורים שכיהן כשליט שותף בשנות שלטונו האחרונות של החאן טרבל ולאחר מותו של טרבל שלט על בולגריה של הדנובה. קיימת מחלוקת בין החוקרים לגבי משך תקופת שלטונו. החוקרים נחלקים בין 721 - 738 לבין 718 - 724 ומקצתם אף טוענים שקורמסיי שלט רק כקיסר שותף לטרבל בין 714 ל-721.

שמו מופיע בכתבים ביזאנטיים בהקשר לחוזה השלום שנחתם ב-716 בין הממלכה הבולגרית לאימפריה הביזאנטית. חלק מההיסטוריונים משייכים לקורמסיי כתובות מסוימות המצויות מסביב לתבליט הרוכב ממדרה, אך טענה זו נתונה במחלוקת. הכתבים הביזאנטיים לא מציינים עימותים בין שתי הישויות בתקופת שלטונו של קורמסיי ומניחים שחוזה השלום מ-716 נשמר לאורך תקופה זו. בשל אי בהירות הקיימת ברשימת השליטים המוקדמים של הממלכה הבולגרית, קיימת השערת מחקר כי השמות קורמסיי וקורמיסוש מתייחסים לאותו השליט, אך השערה זו טרם הוכחה.

הקודם:
טרבל
שליטי האימפריה הבולגרית הראשונה
738-721
הבא:
סוואר
שליטי האימפריה הבולגרית הראשונה (1018-680)
אספרוךטרבלקורמסייסווארקורמיסושוינאךטלאץ'סאביןאומורטוקטופאגאןטלריגקארדאםקרוםאומורטאגמאלאמירפרסיאן הראשוןבוריס הראשוןולדימירסמיון הראשוןפטר הראשוןבוריס השנירומאןסמואילגבריל ראדומיראיוון ולדיסלבפרסיאן השני
Bulgarien Pliska Khan Asparuch.jpg