לדלג לתוכן

קורן איזוטרופי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Even, circular waves radiating from a bell in all directions, reaching an ear.
איור המחשה של קורן איזוטרופי של גלי קול. פורסם ב "Popular science", בשנת 1878. בהמחשה, הטבעות כולן שוות ובעלות עובי קבוע לאורך כל ההיקף למרות שהן דועכות ככל שגדל המרחק מהקורן.

קורן איזוטרופי או אנטנה איזוטרופית (באנגלית: Isotropic radiator או Isotropic antenna) הוא מקור קרינה אלקטרומגנטית (או גלים אחרים כמו גלי קול) נקודתי תאורטי הקורן באופן אחיד בעצמה קבועה לכל כוון. לקורן איזוטרופי אין כוון מועדף של קרינה שבו יהיה שבח אנטנה ביחס לכוונים אחרים אלא הקרינה אחידה בכל נקודה על ספירה שמרכזה נקודת הקורן.

קורנים איזוטרופיים משמשים באופן נרחב כמקור השוואה עבור קורנים מעשיים לצורך ביטוי מתמטי של אותם קורנים.

קורן אינו חייב להיות למברטי (היינו המציית לחוק למברט) כדי להיות איזוטרופי. כקורן, גוף שחור כדורי מקיים את שניהם, לעומת גוף שחור שטוח שהוא למברטי ולא איזוטרופי. לעומת זאת השמש היא בקירוב איזוטרופית אך לא למברטית (מכיוון שיש לה תכונות של האפלת שפה).

פיזיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפיזיקה, קורן איזוטרופי הוא מקור נקודתי של קרינה או קול. במרחק, השמש היא קורן איזוטרופי של קרינה אלקטרומגנטית. בתאוריות מודרניות, המפץ הגדול הוא דוגמה נוספת של קרינה איזוטרופית - קרינת הרקע הקוסמית.

אנטנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתורת האנטנות, אנטנה איזוטרופית היא אנטנה היפותטית הקורנת גלי רדיו בכל הכוונים בעצמה זהה. לכן, נאמר שהיא בעלת כווניות של 0dBi (כלומר dB ביחס לאיזוטרופית) בכל כוון.

בפועל, ניתן להוכיח כי קורן קוהרנטי איזוטרופי אינו קיים. שדה הקרינה שלו אינו מסוגל להיות תואם את משוואת הלמהולץ בכל הכוונים באופן סימולטני.

מקלט איזוטרופי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחום המדידה של שדות אלקטרומגנטיים, מקלט איזוטרופי או אנטנה איזוטרופית הוא מכשיר מדידה אשר יקלוט את השדה המלא ללא תלות בסידור הצירים התלת־ממדי שנבחר עבורו.

בפועל מקלט קוואזי-אידיאלי איזוטרופי (כמעט איזוטרופי) מושג על ידי שימוש בשלוש אנטנות אורתוגונליות עם דיאגרמת קרינה סינוסיאלית, כמו זו של דיפול קצר ואנטנות לולאה קטנה.

הפרמטר המשמש להגדרת הדיוק של אנטנה כזו נקרא "הסטייה האיזוטרופית".

אופטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באופטיקה, קורן איזוטרופי הוא מקור אור נקודתי. השמש ניתנת לתיאור כמקור אור נקודתי בקירוב, עבור מרחקים גדולים. סוגי תחמושות כגון מוץ ונור, בעלי תכונות של קורן איזוטרופי.

קול[עריכת קוד מקור | עריכה]

קורן איזוטרופי יהיה רמקול "מושלם" אשר פולט גלי קול בווליום זהה בכל כוון.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]