קורס מפקדי פלוגות ומפקדי גדודים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סיכת קורס מג"דים: חרב ועלה זית, וברקע טנק גישור.

קורס מפקדי פלוגות ומפקדי גדודים (ר"ת: קמ"פ-קמ"ג) הוא קורס פיקודי צה"לי, המועבר במסגרת זרוע היבשה. ייעודו של הקורס הוא הכשרת מפקד הפלוגה או הגדוד לפיקוד על צק"פ (צוות-קרב פלוגתי) או צק"ג (צוות-קרב גדודי), בלחימה, באמצעות פיתוח יכולותיו הפיקודיות.

מפקדת הקורס ממוקמת בבה"ד 12 שבמחנה ידין (צריפין), שם גם מתקיימים מרבית תכניו. מפקד הקורס הוא קצין בדרגת תא"ל.

מבנה הקורס[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקורס נפתח שלוש פעמים בשנה, ואורכו כשלושה חודשים. מתקבלים אליו קצינים המועמדים לתפקידי מפקד פלוגה או מפקד גדוד, ולהלכה מהווה מעבר הקורס תנאי הכרחי לצורך קבלת התפקיד. חניכי הקורס מגיעים מכלל חילות השדה (חיל הרגלים, חיל השריון, חיל ההנדסה, חיל התותחנים וחיל האיסוף הקרבי), ולעתים משתתפים בקורס אף טייסי חיל האוויר. חניכי הקורס הם קצינים מהיחידות הסדירות או במילואים, והמדריכים בקורס (מפקדי הצוותים) הם קצינים בדרגת אל"ם, הממלאים או בוגרי תפקיד מפקד חטיבה (מח"ט).

עם קליטתם מתפזרים החניכים בין הצוותים בשאיפה ליצור צוותים רב-חיליים. בניגוד לשמו, הלימודים בשתי המגמות של הקורס (קמ"פ וקמ"ג) מתבצעים במקביל אולם לא במשותף: שתי המגמות מורכבות מצוותים נפרדים, הלומדים תכנים שונים בהתאם לרמת התפקיד שאותו הם מיועדים למלא. בעבר הייתה בקורס הפרדה בין אנשי המילואים ובין הקצינים הסדירים, אך זו בוטלה וכיום הצוותים מעורבים.

במהלך הקורס עוברים החניכים השתלמויות בתחומי החילות השונים, לימודי טקטיקה ואמנות המלחמה, ומקבלים הרצאות מפי קצינים בכירים בנושאים שונים[1]. הצורך להתמקד ואילוצי הזמן גורמים לכך שעיקר הקורס מתמקד בהכנה למלחמה ומיעוטו בשגרה, הכשרה ואימונים. המגמות משלימות זו את זו במהלך התרגילים (התרגילים הפלוגתיים של צוותי קורס מ"פים משתלבים בתרגילים הגדודיים של צוותי קורס מג"דים). בנוסף להשתלמויות התאורטיות, הקורס כולל כחלק מההכשרה חודש של אימונים בשטח בצאלים וברמת הגולן.

קורסים מקבילים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קורס בכירים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קורס מקביל מועבר בפיקוד העורף ונקרא קורס בכירים. הקורס מיועד לבעלי דרגת סא"ל-אל"ם בפיקוד העורף ומקביליהם משאר כוחות ההצלה האזרחיים (מד"א, כיבוי אש, משרד הפנים וכו'). הקורס מועבר בבה"ד 16 ונמשך כ-3 חודשים שבהם נלמדים תורת החילוץ ההצלה והחירום בישראל. בוגרי קורס הבכירים מקבלים בסיומו את סיכת קורס המג"דים.

קורס מ"פים במגל[עריכת קוד מקור | עריכה]

קורס מ"פים נוסף המועבר בצה"ל, הוא קורס מ"פים ייעודי של מערך מגל, הקורס אורך כ-7 שבועות, גם הוא בבה"ד 12, ונפתח פעמיים בשנה במועד חורף וקיץ. הקורס הוא תנאי הכרחי לקידום לתפקיד המ"פ במגל, מפקד הקורס הוא קצין בדרגת סא"ל (מפקד בית הספר לפיקוד - כיום סא"ל אלה שדו). הקורס ייחודי בכך שהוא נוגע בתכנים הקשורים לניהול פלוגה בבסיס טירונים, ומתייחס הלכה למעשה לניהול פלוגה, שלחיילה יש הכשרת רובאי 02, ושאין לה אופי קרבי.

מפקדים בקורס[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפקדו הראשון של הקורס היה חיים לסקוב, לימים הרמטכ"ל החמישי. במהלך השנים פיקדו על הקורס בין השאר, התא"לים משה תמיר[2], תמיר היימן, יואב הר אבן, אבי אשכנזי (פיקד על הקורס פעמיים), מאיר כליפי, אבי מזרחי, ישי בר, צבי גנדלמן, אייל זמיר[3], מוטי ברוך[4], תא"ל איתי וירוב ינואר 2012-ספטמבר 2012, תא"ל אמיר אבולעפיה ספטמבר 2012-ספטמבר 2013, תא"ל יוסי בכר ספטמבר 2013-ספטמבר 2014, תא"ל יואל סטריק ספטמבר 2014-מרץ 2015, תא״ל אורן אבמן מרץ 2015-יוני 2016, תא"ל עודד בסיוק יוני 2016-.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ חנן גרינברג, המג"דים של מלחמת לבנון משתדרגים, באתר ynet, 18 באפריל 2011.
  2. ^ שחר הלווינג, הקורס לאמנויות לחימה, בטאון ביבשה, גיליון 10, יוני 2009, באתר זרוע היבשה.
  3. ^ שחר הלוינג, מפקד מגמת מ”פים אל”ם ליאור הוכמן מול מפקד המלט”ק אל”ם רביב ניר, ביטאון ביבשה גיליון 12, ‏ 22.12.2009.
  4. ^ נתנאל רוזמן, המפקדים החדשים, במחנה, ‏ 16/02/2011.