קורס נתמ"מ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף קורס נתמ"ם)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הסמל בסיכת נתמ"מ

קורס ניהול תשתיות מערכות מחשבראשי תיבות: נתמ"מ), אשר בעבר נקרא "קורס הפעלת מערכות מחשב", הוא המסלול העיקרי בצה"ל להכשרת אנשי סיסטם ו-IT. מקצוע זה שייך לתחום טכנולוגיית המידע.

המוסד הצבאי אשר מסמיך את מנהלי תשתיות המחשוב בצה"ל הוא בית הספר למקצועות המחשבראשי תיבות, בסמ"ח), אשר היה כפוף בעבר ליחידת ממר"ם.

אופי המקצוע הצבאי הנרכש בקורס[עריכת קוד מקור | עריכה]

"מנהלי תשתיות המחשוב" הם החיילים האמונים על אחזקת השרתים ומערכות המידע הנמצאות בשימוש בצה"ל, תוך פתרון תקלות ושיפור הביצועים של המערכות. כל בוגר קורס נתמ"מ נדרש לחתימה של שנת שירות קבע, כתנאי כניסה מקדים. במסגרת שירותו הצבאי, כל נתמ"מניק צפוי לעבור קורסים מקצועיים נוספים אשר חלקם נערכים במסגרת אזרחית.

מנהלי התשתיות משובצים ב-DataCenters ובמרכזי התמיכה של צה"ל. תפקידם הוא לתחזק, לנטר ולתמוך בסביבות עבודה מרובות פלטפורמות, במאגרי מידע ובמסדי נתונים. הם פותרים תקלות מחשוב של משתמשים, תוך כדי עמידה בדרישות זמינות, שרידות, אבטחת מידע ואמינות. צורת הלמידה ביחידות בהן שובצו, תהיה לרוב למידה עצמית מספרות מקצועית, בקורסים וכן מחונכים ותיקים יותר בצוות.

הקורס והשירות מקנים ניסיון בתחום מתן השירות ובניהול מרכז מחשבים. בקורס נלמדות טכנולוגיות רבות בהן נעשה שימוש גם בצבא וגם באזרחות.

מלש"בים (מיועדים לשירות ביטחוני) מאותרים לקורס בדרך כלל על ידי הבסמ"ח ומקבלים זימונים לסדרה של מבחני מיון. אלו כוללים בעיקר בניית אלגוריתמים, מבחני אנלוגיות ומבחנים באנגלית.

התנהלות הקורס[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך הקורס, רוכשים החניכים ידע בנושאים שונים: חומרה, Office, Microsoft Exchange, מערכות הפעלה, Windows Server, תקשורת, Active Directory ,Linux, Powershell,Unix, Database, Windows Internals, עקרונות התכנות, אבטחת מידע, וירטואליזציה‏ ו-Storage. הקורס מחולק לשלבים המכונים מדרגות, כאשר בסיום כל מדרגה נמדדות יכולות החניכים והישגיהם.

לחניכים המתגוררים הרחק מהבסיס ניתנת האפשרות לשהות באכסניה לאחר שעות הלימוד. זאת לאור העובדה שהלימודים מסתיימים בשעות מאוחרות, שאינן מאפשרות נסיעות הלוך-חזור לבתיהם.

שיבוץ לאחר סיום הקורס[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר סיום הקורס וקבלת סיכת הנתמ"מ, בוגרי הקורס משתבצים ליחידות בכלל צה"ל, הדורשות נתמ"מניקים:

סיכת קורס נתמ"מ[עריכת קוד מקור | עריכה]

באפריל 2008 הושקה לראשונה סיכת נתמ"מ וחולקה לכלל בוגרי הקורס בצה"ל באירוע מיוחד שנערך בבית הספר למקצועות המחשב. כיום מקבל את הסיכה כל בוגר קורס נתמ"מ בטקס הסיום של הקורס.

סמל הסיכה (שורש ריבועי בתוך סמל של סרט מגנטי) מבוסס על הסמל שהיה מזוהה עם אנשי התשתיות הראשונים בצה"ל, בשילוב עם אלמנטים מודרניים כמו הצבעים, אשר מסמלים את צבעי הזרועות, וסמל המחשב.

סיכת קורס תכנות שאבה אף היא השראה מאותו סמל מקורי, אלא שבסיכת התכנות הוחלף מיקומו של השורש והוצא מחוץ לסרט המגנטי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]