קורפוס יוריס קיוויליס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קורפוס יוריס קיוויליס, (שלפעמים נהגה כקורפוס יוריס סיוויליס), (בלטינית: Corpus Juris Civilis), או קוד החוקים הביזנטי, (בתרגום חופשי, גוף החקיקה האזרחית) היה אוסף שיטתי של המשפט הרומי שנערך על ידי יוסטיניאנוס הראשון, קיסר האימפריה הביזנטית במאה ה-6. קוד זה היה לבסיס של המשפט הקונטיננטלי, אחת משתי השיטות המשפטיות הנפוצות ביותר בעולם.

קורפוס יוריס קיוויליס, עותק מ-1583

יוזמה זו של קיסר האימפריה הביזנטית, יוסטיניאנוס הראשון החלה במטרה לשקם את ממלכתו ולאחד את רומא העתיקה תחת שליטתו. הלה הורה לגדולי המשפטנים הביזנטים באותם ימים, ובראשם טריבוניאן, לאסוף חוקים, משפטים וכתבי משפטנים עתיקים חשובים לכדי ספר אחד, שיעתיק את מערכת החקיקה הרומית והיוונית לאימפריה הביזנטית ושיהיה מעין ספר חוקים לממלכתו.

לספר זה שלושה חלקים עיקריים:

  • הדיגסטה, שפורסם ראשון ב-533, הכיל כתבי משפטנים קלאסיים, בתוספת פירושים וביאורים של משפטני התקופה.
  • קודקס יוסטיניאנוס (לאות כבוד לקיסר), שפורסם שני ב-534, ובו רוכזו כלל החוקים שהוצבו בכיכר העיר.
  • קומץ למשפטנים מתחילים, השלישי והאחרון שפורסם, והכיל לקט של מקורות מערכת המשפט הרומאית, הביזנטית וההלניסטית, בתוספת פרשנויות.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ספרי החוקים של יוסטיניאנוס קיסר (Corpus Juris Civilis). כרך א': האינסטיטוציות (Institutiones), (תרגום מלטינית, לעברית בצירוף מבוא, הערות, טבלאות ומפתחות מאת ד"ר שמואל אייזנשטדט) ירושלים: הוצאת המשפט, תרפ"ט-1929.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

US Department of Justice Scales Of Justice.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא חוק ומשפט. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.