קורפוס יוריס קיוויליס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קורפוס יוריס קיוויליס (שלפעמים נהגה כקורפוס יוריס סיוויליס) (בלטינית: Corpus Juris Civilis), או קוד החוקים הביזנטי, (בתרגום חופשי, גוף החקיקה האזרחית) היה אוסף שיטתי של המשפט הרומי שנערך על ידי יוסטיניאנוס הראשון, קיסר האימפריה הביזנטית במאה ה-6. קוד זה היה לבסיס של המשפט הקונטיננטלי, אחת משתי השיטות המשפטיות הנפוצות ביותר בעולם.

קורפוס יוריס קיוויליס, עותק מ-1583

יוזמה זו של קיסר האימפריה הביזנטית, יוסטיניאנוס הראשון, החלה במטרה לשקם את ממלכתו ולאחד את רומא העתיקה תחת שליטתו. הלה הורה לגדולי המשפטנים הביזנטים באותם ימים, ובראשם טריבוניאן, לאסוף חוקים, משפטים וכתבי משפטנים עתיקים חשובים לכדי ספר אחד, שיעתיק את מערכת החקיקה הרומית והיוונית לאימפריה הביזנטית ושיהיה מעין ספר חוקים לממלכתו. קוד יוסטינאנוס נוצר כדי לשמר ולהחיות את גדולת רומי וגם כדי לרכז את כמות כתבי המשפט הקלאסיים שכבר הפכה גדולה ביותר. בין היתר ביקשו עורכיו למחוק את מה שהיה שגוי וחזר על עצמו וכן לפתור מחלוקות.

לספר זה שלושה חלקים עיקריים:

  • הדיגסטה (digest), שפורסם ראשון ב-533, הכיל כתבי משפטנים קלאסיים, בתוספת פירושים וביאורים של משפטני התקופה.
  • קוד יוסטיניאנוס (לאות כבוד לקיסר), שפורסם שני ב-534, ובו רוכזו כלל החוקים שהוצבו בכיכר העיר.
  • קובץ למשפטנים מתחילים (Institutes), השלישי והאחרון שפורסם, והכיל לקט של מקורות מערכת המשפט הרומאית, הביזנטית וההלניסטית, בתוספת פרשנויות.
  • הנובלס (Novels) הוא חלק רביעי שנוסף לספר המאגד וכולל חקיקה קיסרית חדשה ומאוחרת המצויה בספרות.

יוסטינאנוס אסר על הפניות שופטים לחקיקה שאינה כלולה בקורפוס יוריס קיוויליס. קוד זה הפך לחסר משמעות במרוצת השנים, לאחר עליית קרנם של חוקי הכנסייה, זאת עד לתחייתו במאה ה12 באוניברסיטת בולוניה.

באוניברסיטת בולוניה נלמד הקודקס הנשכח של יוסטיניאנוס על ידי המרצה אירנריוס. תלמידיו של אירנריוס ה"גלוסטורים" שהיו סטודנטים שהיו מחיי המשפט הרומי, ובעקבותיהם ה"פוסט-גלוסטרים" (המאה ה-13) לקחו על עצמם לפרש את קוד יוסטינאנוס ולתת לו פרשנות "מודרנית" – קבוצה זו של מלומדים החלו לחקור וללמוד את המשפט הרומי שכאמור נעלם מפני השטח והחלו להפיץ אותו ברחבי אירופה. לימים השפיע הקודקס על המשפט האירופי ועמד בבסיסם של הקודקסים המודרניים אשר אימצו מדינות הלאום ביבשת.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ספרי החוקים של יוסטיניאנוס קיסר (Corpus Juris Civilis). כרך א': האינסטיטוציות (Institutiones), (תרגום מלטינית, לעברית בצירוף מבוא, הערות, טבלאות ומפתחות מאת ד"ר שמואל אייזנשטדט) ירושלים: הוצאת המשפט, תרפ"ט-1929.
  • ·        (Some Reflections on Codification and Case Law in the Twenty-First Century" Arthur Taylor von Mehren, 31 U.C. Davis L. Rev. 659 (1997-1998"

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

US Department of Justice Scales Of Justice.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא חוק ומשפט. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.