קזואר בנט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןקזואר בנט
קזואר מצוי
קזואר מצוי
מצב שימור
conservation status: least concernנכחדנכחד בטבעסכנת הכחדה חמורהסכנת הכחדהפגיעקרוב לסיכוןללא חשש
conservation status: least concern
ללא חשש (LC)‏[1]
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: עופות
על־סדרה: עופות קדומים חסרי שיניים
סדרה: קזואראים
משפחה: קזואריים
סוג: קזואר
מין: קזואר בנט
שם מדעי
Casuarius bennetti
גולד, 1857
תחום תפוצה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

קזואר בנט (שם מדעי: Casuarius bennetti) הוא המין הקטן ביותר של קזואר, שמצוי בגינאה החדשה, בבריטניה החדשה ובאי יאפן (אנ') שבאינדונזיה. הוא קרוי על שמו של ג'ורג' בנט, המדען הראשון שזיהה אותם כמין נפרד לאחר שהובאו מספר פרטים מגינאה החדשה לאוסטרליה.

בית הגידול המועדף עליו הוא יערות הרריים טרופיים וסובטרופיים, בגובה של עד כ־3,000 מטרים מעל גובה פני הים. גובהם של הקזוארים הוא כ־99 עד 150 ס"מ ומשקלם כ־17.6 עד 26 ק"ג. אורכו של המקור הוא כ־11 עד 12.2 ס"מ. בשונה ממינים אחרים של קזוארים, לקזואר בנט אין דלדל.

כל גופם של הקזוארים שחור, מלבד צווארם, שצבוע בכחול עם כתמים ורודים, ולחייהם הוורודות. מעל מקורם וראשם יש קסדה אפורה, שמסייעת להם לפלס את דרכם ביער. הנקבות דומות לזכרים, אך גדולות מהן, צבעיהן בוהקים יותר וקסדותיהן גדולות יותר. הקזוארים חיים כבודדים, וניזונים מפירות שנפלו, חרקים ובעלי חוליות קטנים. הם מתקשרים בעזרת קולות "בום" בתדר נמוך, קרוב לסף התחתון של ספקטרום השמיעה האנושי.

בגלל איבוד בתי גידול, ציד והחזקה בשבי, קזואר בנט הוכרז כ"קרוב לסיכון" על ידי ארגון IUCN בין השנים 2004–2013. עם זאת, ב־2015 שונה הדירוג ל"ללא חשש" לאחר התייצבות בשיעורי הריבוי, והתמתנות הלחץ מפני סכנת הציד.[2]

אנשי הקאראם מרמות גינאה החדשה מכנים עופות מעופפים ועטלפים "יאקט", ואת קזואר בנט, המין היחיד של עוף לא־מעופף שנמצא באזור זה, בשם "קובטי".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ קזואר בנט באתר הרשימה האדומה של IUCN
  2. ^ Dwarf Cassowary, International Union for Conservation of Nature’s Red List of Threatened Species. 1 October 2016