קטיף דובדבנים (כשל לוגי)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
התחממות עולמית במשך עשרות השנים האחרונות (בכחול) נחשבת לקונצנזוס מדעי. מתנגדים לקונצנזוס בציבור לפעמים מציגים רק קטיף דובדבנים של הטמפרטורות בשנים 1998-2012 (באדום). גרף רק של שנים אלו נראה כאילו התמפרטורות נשארות קבועות פחות או יותר לאורך השנים, אולם בהקשר הרחב של עשרות שנים ברור שהתמפרטורות עולות.
התחממות עולמית במשך עשרות השנים האחרונות (בכחול) נחשבת לקונצנזוס מדעי. מתנגדים לקונצנזוס בציבור לפעמים מציגים רק קטיף דובדבנים של הטמפרטורות בשנים 1998-2012 (באדום).

קטיף דובדבניםעברית נפוצים גם המונח האנגלי, cherry picking, והתעתיק שלו: צ'רי פיקינג) הוא דימוי המתאר הצגה סלקטיבית של נתונים במטרה לתמוך בעמדה מסוימת. כלומר, הצגת נתונים שיש בהם כדי לאשש דעה או טענה כלשהי, תוך התעלמות מנתונים שיש בהם כדי להפריך דעה או טענה זו או להחלישה. קטיף דובדבנים הוא אחד מן הכשלים הלוגיים של תשומת לב סלקטיבית, בדומה להטיית האישור‏. קטיף דובדבנים נעשה לעיתים בכוונה ולשם הטעייה, אך גם באופן לא מודע.

המינוח שואב השראה מתהליך קטיף ממשי, שבו מצופה מן הפועל לקטוף רק את הפירות הטובים עבורו. מי שיראה רק את הפירות שנקטפו עלול להסיק כי רוב הפרות במטע, או אף כולם, הם באיכות הטובה ביותר. מסקנה זו שגויה, משום שהפירות שנקטפו אינם מדגם מייצג של כלל הפירות. 

הטיה אחרת שלעיתים מתבלבלים בינה לבין קטיף דובדבנים, היא איסוף סלקטיבי של הפירות הקלים להשגה, תוך התעלמות מפירות קשים להשגה (למשל אלה הנמצאים בצמרות העצים). 

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P yin yang.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא פילוסופיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.