קידה (יישוב)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קידה (יישוב)
סמל המאחז
סמל המאחז
טריטוריה יהודה ושומרון
מחוז מחוז יהודה ושומרון
תאריך ייסוד 2003
גובה 804 מטרים
אוכלוסייה
 ‑ ביישוב 65 משפחות (2018)
המאחז קידה

קידה הוא מאחז ויישוב קהילתי בבנימין, שנמנה עם יישובי גוש שילה ושייך למועצה אזורית מטה בנימין. המאחז שוכן על רכס בירכת אל קסר, צפונית-מזרחית לעמיחי על דרך גדעון, בגובה 804 מטר מעל פני הים. נכון ל-2018 מתגוררות במקום כ-70 משפחות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ועדת השרים להתיישבות החליטה ב-1984 על הקמת יישוב בשם "קציף", כשם מחנה צבאי סמוך, בשטח שצופה על כביש אלון ממזרח לשילה. המיקום נבחר כדי ליצור רצף טריטוריאלי בין הרי בנימין לבקעה.[1] החלטה זו לא יצאה לפועל. ב-2001 פינה צה"ל את בסיס "קידה" של חיל המודיעין. תהליכים להסבה של המקום ליישוב, שכללו הקמת גרעין משפחות לעלייה על הקרקע במקום, גם כן לא יצאו אל הפועל בסופו של דבר.

בערב יום העצמאות בשנת תשס"ג נרצח גדעון ליכטרמן בדרך משבות רחל לכיוון בקעת הירדן, ובתגובה, בי"א בסיוון באותה שנה עלה היישוב על הקרקע כקילומטר דרומית למחנה קידה. תוך זמן קצר נעשה ניסיון לפנות את המקום, שנבלם בעתירה לבג"ץ של תנועת אמנה והמועצה האזורית על בסיס החלטת ועדת השרים ב-1984.[2]

היישוב נקרא קידה על שם צמח הקידה השעירה הנפוץ באזור.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

היישוב מוגדר כיישוב קהילתי. מרבית התושבים עוסקים במקצועות חופשיים. ביישוב ישנם מעון וגני ילדים, בית כנסת, ומקווה טהרה. סביב היישוב מעבדים חלק מתושביו כרמים לגידול ענבי יין ומטעי זיתים. תושבי קידה עוסקים בעיקר במקצועות חופשיים, כמו גם, כאמור, בחקלאות. ביישוב קיים סניף של תנועת הנוער בני עקיבא.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]