קיטי האקוסטית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

"קיטי האקוסטית", היה מיזם של ה-CIA האמריקני והושק על ידי הנהלת הסוכנות של המדע והטכנולוגיה, שבמסגרתו התכוונו להשתמש בחתול על מנת לרגל אחר הקרמלין והשגרירות הסובייטית בארצות הברית בשנות השישים.

בהליך שארך כשעה, ווטרינר מנתח שתל מיקרופון בתעלת אוזנו של חתול, משדר רדיו קטן בבסיס גולגולתו וחוט חשמל דק אל תוך פרוותו סמוך לעמוד השדרה. ניתוח זה איפשר לחתול להקליט ולשדר בתמימות את סביבתו. בשל הבעייתיות שבהסחות דעת, את חוש הרעב של החתול היה צורך לדכא. ויקטור מרצ'טי, סוכן CIA לשעבר, אמר שעלות הפרויקט "קיטי האקוסטית" הייתה כעשרים מיליון דולר.

המשימה הראשונה במסגרת הפרויקט, הייתה לצותת אחר שני אנשים בחצר מחוץ לשגרירות רוסיה בשדרת וויסקונסין שבוושינגטון. החתול שוחרר בקרבת מקום, אך כמעט מיד נדרס למוות על ידי מונית. גרסה שונה של האירועים מסר בשנת 2013 רוברט וואלאס, סוכן לשעבר של אגף הטכנולוגיה ב-CIA, שאמר שעקב קשיים באימון החתול הוחלט לבטל את הפרויקט, וכי "הציוד הוצא מגופו של החתול, החתול נתפר מחדש, וחי חיים ארוכים ושמחים אחר כך". בדיקות נוספות גם נכשלו. זמן קצר לאחר מכן הפרויקט הוחשב ככישלון והוצהר כבזבוז מוחלט.

הפרויקט "קיטי האקוסטית" בוטל בשנת 1967. מזכר סיכום אמר שחוקרי ה-CIA האמינו שהם יכלו לאמן חתולים לנוע במרחקים קצרים, אבל ש"גורמי האווירה והבטיחות שבשימוש טכניקה זו במצבים מציאותיים הכריחו אותנו להגיע למסקנה שלמען המטרה המודיעינית שלנו, זה לא יהיה מעשי".[1]

המידע על הפרויקט נחשף ב-2011, כאשר הותרו לפרסום חלק מן המסמכים של ה-CIA.[2]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ U.S. Central Intelligence Agency (מרץ 1967). "Views on Trained Cats Use". George Washington University. בדיקה אחרונה ב-21 במרץ 2014. 
  2. ^ Julian Borger (11 בספטמבר 2001). "Project: Acoustic Kitty". The Guardian Newspaper.